ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ա. Գ.-ի կողմից հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու, ապօրինի հարստանալու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված հեռակա վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վերջինիս նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին որոշում է կայացվել 2023 թվականի հուլիսի 3-ին՝ նկատի ունենալով, որ մեղադրյալ Ա. Գ.-ն խուսափել է քրեական վարույթին մասնակցելուց: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Գ.-ն, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձ, 2018 թվականի մայիսի 4-ին ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով է ներկայացրել 2017 թվականի գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագիրը, որում չի ներառել՝ թաքցրել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում իրեն պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով երեք անշարժ գույքերը, մասնավորապես՝ Լոս Անջելես վարչաշրջանի Վուդլենդ Հիլս և Գլենդեյլ թաղամասերում 2011 և 2015 թթ. համապատասխանաբար 490.000 ու 520.000 ԱՄՆ դոլարով ձեռք բերած բնակարանները, ինչպես նաև 2016թ. 475.000 ԱՄՆ դոլարով Վելլի Վիլիջ թաղամասում գնած բնակարանն ու 2017թ. «Արվիվի» ՍՊԸ-ում 100 տոկոս բաժնեմաս ձեռք բերելու վերաբերյալ հայտարարագրման ենթակա տվյալները:
2019թ. փետրվարի 7-ին ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած տարեկան և պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրերում Ա. Գ.-ն դարձյալ չի ներառել՝ թաքցրել է վերը նշված անշարժ գույքերը և «Արվիվի» ՍՊԸ-ում 100 տոկոս բաժնեմաս ունենալու վերաբերյալ տվյալները:
Դրանից բացի, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Գ.-ն 2019 թ. ապօրինի հարստացել է, այն է՝ վերջինս հիշյալ ժամանակահատվածի համար որպես օրինական եկամուտ հայտարարագրել է 114.660 ՀՀ դրամ, սակայն նրա կողմից նույն ժամանակահատվածում կատարված ծախսերը կազմել են ավելի քան 24 մլն ՀՀ դրամ, ինչն էականորեն գերազանցել է Ա. Գ.-ի կողմից որպես օրինական եկամուտ հայտարարագրված գումարը, և ավելացված գումարը ողջամտորեն չի հիմնավորվում դրանով:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց կատարած հանցավոր արարքների արդյունքում Ա. Գ.-ն (2009-2012թթ. աշխատել է Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավար) 2010 թվականի փետրվարի 2-ին ուղղակի վաճառքով և շուկայականից անհամեմեմատ ավելի ցածր՝ 9.048.000 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով ձեռք է բերել համայնքային սեփականություն հանդիսացող, հրապարակային սակարկությունների միջոցով օտարման ենթակա՝ Երևան քաղաքի Դավթաշեն համայնքում գտնվող 2000 քմ հողամասը, իսկ 2011 թվականի հուլիսի 21-ին դարձյալ ուղղակի վաճառքով և շուկայականից անհամեմեմատ ավելի ցածր արժեքով՝ 15.834.000 ՀՀ դրամով նույն համայնքում ձեռք է բերել համայնքային սեփականություն հանդիսացող մեկ այլ՝ 3500 քմ հողամասը: Այնուհետև Ա. Գ.-ն հիշյալ երկու հողամասերը 2018 թ. օտարել է համապատասխանաբար 176.346.000 և 308.654.000 ՀՀ դրամով:
Միաժամանակ Ա. Գ.-ն 2012-ից 2018 թթ. ընթացքում կատարել է ստացած օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, ծագման աղբյուրն անհայտ, ընդհանուր՝ 90.333.097 ՀՀ դրամ գումարի ծախս, իսկ 2015 թ. տարեկան հայտարարագրում որպես տարեսկզբում առկա գումար հայտարարագրել է 720.000 ԱՄՆ դոլար, 2017թ. տարեվերջին՝ 660.000 ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ 2015-2017 թթ. ընթացքում Ա. Գ.-ի կողմից ԱՄՆ-ում գրանցված իր բանկային հաշիվներին փոխանցված գումարների հանրագումարը կազմել է 967.700 ԱՄՆ դոլար, ինչը 247.700 ԱՄՆ դոլարով գերազանցել է 2015 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հայտարարագրված 720.000 ԱՄՆ դոլարը: Այսինքն՝ անհայտ է, թե ինչ միջոցներից է Ա. Գ.-ն կատարել 247.700 ԱՄՆ դոլարի փոխանցումը:
Վերը նկարագրված հանցավոր գործողությունների և ապօրինի հարստացման արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների և գույքի հանցավոր ծագումը թաքցնելու և դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով Ա. Գ.-ն դրանք մտցրել է օրինական շրջանառության մեջ՝ 2012-2019թթ. ձեռք է բերել մի շարք տրանսպորտային միջոցներ և անշարժ գույք, այդ թվում՝ ԱՄՆ Լոս Անջելես վարչաշրջանի վերը նշված ընդհանուր 1 մլն 485 հազ. ԱՄՆ դոլար արժեքով երեք բնակարանները, ինչպես նաև 2019 թ.Գլենդեյլում 1 մլն 525 հազ. ԱՄՆ դոլարով գնած առանձնատունը:
Ա. Գ.-ն որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածով, 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (երեք դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:

The preliminary investigation in absentia in the criminal proceedings investigated in the RA Anti-Corruption Committee in connection with the cases of concealing the data to be declared by A. G., the former member of RA NA, illegal enrichment and especially large-scale money laundering, is over.
A decision was made to conduct remote proceedings against the latter on July 3, 2023, bearing in mind that the accused A. G. avoided participating in the criminal proceedings. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, and a motion to send it to the court.
According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings, it was proved that A. G., being an official with the obligation to submit a declaration, on May 4, 2018, submitted to the RA Corruption Prevention Commission declaration of property, income and related persons for the year 2017, in which he hid and did not include three real estate properties in particularly large amounts owned by him in the United States of America, in particular, the apartments at the Woodland Hills and Glendale of Los Angeles County purchased in 2011 and 2015 at 490,000 and 520,000 USD respectively, as well as the apartment in the Valley Village district he bought in 2016 for 475,000 USD and data to be declared regarding the acquisition of 100 percent share in "Arvivi" LLC in 2017.
In the declarations of assets, incomes and related persons as of the date of termination of official duties A. G. again hid and did not include the above-mentioned real estates and the data on having a 100 percent share in "Arvivi" LLC in the declaration submitted to the RA Corruption Prevention Commission on February 7, 2019.
In addition, the preliminary examination proved that A. G. in 2019 illegally enriched himself, that is, he declared 114,660 AMD as legal income for the mentioned period, but his expenses during the same period amounted to more than 24 million AMD, which significantly exceeded the amount declared by A. G. as legitimate income, and the added amount is not reasonably justified by it.
In addition, the preliminary investigation revealed that as a result of criminal acts committed by competent officials of Yerevan Municipality, on February 2, 2010 A. G. (in 2009-2012 worked as the head of Davtashen administrative district) purchased 2000 square meter community property plot of land located in the Davtashen community of Yerevan city through direct sale and with a cadastral value of AMD 9,048,000, which was much lower than the market value a subject to expropriation through public auctions, and on July 21, 2011, he acquired another 3500 square meter plot of land owned by the community in the same community, for AMD 15,834,000 through direct sale and at a much lower price than the market price. Then A. G. alienated the mentioned two plots of land for 176.346.000 AMD and 308.654.000 AMD respectively, in 2018.
At the same time during the period from 2012 to 2018 A. G. spent the sum of AMD 90,333,097, the source of which is unknown, not substantiated by the legal income he received, and in 2015 he declared 720,000 US dollars as the amount available at the beginning of the year in the annual declaration, in 2017 at the end of the year he declared 660,000 US dollars, while during 2015-2017 the total amount of money transferred by A. G. to his bank accounts registered in the USA was 967,700 USD, which exceeded the amount of 720,000 USD declared as of January 1, 2015 by 247,700 USD. In other words, it is unknown from what means A. G. made the transfer of USD 247,700.
In order to hide the criminal origin of particularly large amounts of money and property obtained as a result of the above-described criminal activities and illegal enrichment, A. G. put them into legal circulation in 2012-2019 acquired a number of vehicles and real estate, including the above-mentioned three apartments worth total of 1 million 485 thousand in Los Angeles County, USA, as well as the private house bought in Glendale in 2019 for 1 million 525 thousand US dollars.
A. G. was involved as an accused under article 310.1, part 2 of article 314.3 (three counts) and point 1 of part 3 of article 190 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia. A search warrant was announced for him, and arrest imposed as a measure of restriction against him.