ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված համատեղ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև կատարված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու առերևույթ հանցանքի մասին վկայող փաստեր:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Գ.-ն 2023 թվականի ամռանը զորակոչման ենթակա որդուն կաշառքի դիմաց հիվանդության հիմքով զորակոչին ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության զորահավաքային վարչության պետ Ս. Ա.-ի հետ: Վերջինս էլ, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Ա. Գ.-ի որդու օգտին վերը նշված ապօրինի գործողությունն իրականացնելու համար Ա. Գ.-ից պահանջել և 2023 թվականի ապրիլի 14-ին նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք ստացած ՊՆ պաշտոնյան և վերջինիս կաշառք տված Ա.Գ.-ն 27.07.2023 թվականին ձերբակալվել են: Նույն օրը Ս. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Ա. Գ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ ՊՆ պաշտոնատար անձի՝ Ս. Ա.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար, որը բավարարվել է: Ա. Գ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես համակցված խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը և 8 միլիոն ՀՀ դրամ գրավը:

As a result of the joint operative-investigative measures in criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee on the basis of the data received from the RA National Security Service, as well as the investigative and administrative actions, facts testifying apparent crime of accepting a bribe of particularly large amount of 6 million AMD by the official of the RA Ministry of Defense, were obtained.
In particular, it was found that Tavush marz resident A. G. reached an agreement with S. A. the head of the recruitment department of the RA Ministry of Defense's conscription and recruitment replenishment service, to declare his son, who is to be drafted in the summer of 2023, unfit for conscription on the grounds of illness in return for a bribe. The latter, using his official powers and the influence caused by them, demanded and on April 14, 2023 received a particularly large bribe of 6 million AMD from A. G. in order to carry out the above-mentioned illegal act for the benefit of A. G.'s son
On 27.07.2023, the official of the Ministry of Defense, who received a bribe and the A.G. who bribed the latter were detained. On the same day S. A. was charged under point 3 of part 3 of article 435 of the RA Criminal Code, and A. G., was charged under point 2 of part 3 of article 436 of the RA Criminal Code.
The anti-corruption committee investigator filed a petition to the court to select arrest as a measure of restriction against the official of the Ministry of Defense, S. A., which was granted. According to the court's decision, house arrest and a bail of 8 million AMD were applied as a combined measure of restriction against A.G.