ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված համատեղ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև կատարված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու առերևույթ հանցանքի մասին վկայող փաստեր:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Գ.-ն 2023 թվականի ամռանը զորակոչման ենթակա որդուն կաշառքի դիմաց հիվանդության հիմքով զորակոչին ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության զորահավաքային վարչության պետ Ս. Ա.-ի հետ: Վերջինս էլ, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Ա. Գ.-ի որդու օգտին վերը նշված ապօրինի գործողությունն իրականացնելու համար Ա. Գ.-ից պահանջել և 2023 թվականի ապրիլի 14-ին նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք ստացած ՊՆ պաշտոնյան և վերջինիս կաշառք տված Ա.Գ.-ն 27.07.2023 թվականին ձերբակալվել են: Նույն օրը Ս. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Ա. Գ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ ՊՆ պաշտոնատար անձի՝ Ս. Ա.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար, որը բավարարվել է: Ա. Գ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես համակցված խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը և 8 միլիոն ՀՀ դրամ գրավը:

На основании данных, полученных от Службы национальной безопасности РА, в результате совместных оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных по уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, а также следственных и производственных действий были получены факты, свидетельствующие о явном преступлении получения должностным лицом Министерства обороны РА взятки в особо крупных размерах - 6 млн драмов РА.
В частности, было установлено, что житель ммарза Тавуш А. Г. летом 2023 года с начальником мобилизационного управления Службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА для содействия признанию его сына, подлежащего призыву, непригодным для призыва на основании болезни, достиг договоренности с начальником мобилизационного управления Службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА С. А. Последний, используя свои служебные полномочия и обусловленное ими влияние, потребовал от А. Г. и 14 апреля 2023 года получил от него взятку в особо крупных размерах - 6 млн драмов РА.
27.07.2023 г. был задержан получивший взятку чиновник МО и давший ему взятку А. Г. В тот же день С. А. предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 435 Уголовного кодекса РА, А А. В. - по пункту 2 части 3 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Следователем антикоррупционного комитета было представлено в суд ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении должностного лица МО, которое было удовлетворено. По постановлению суда в качестве комбинированной меры пресечения в отношении А. Г. был применен домашний арест и залог в размере 8 млн. драмов РА.