ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքի տեսուչներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, իրենց իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, մի շարք քաղաքացիների օգտին հովանավորչության և ապօրինի գործողություններ կատարելու համար, Կոտայքի մարզի բնակիչ Ս. Գ.-ի, իսկ որոշ դեպքերում նաև այլ քաղաքացիների միջնորդությամբ՝ պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ մի շարք քաղաքացիներ առանց համապատասխան տեսական և գործնական գիտելիքներ ունենալու իրենց կամ մտերիմների համար վարորդական վկայականներ ձեռք բերելու հարցով դիմել են Ս. Գ.-ին և Ա. Գ.-ին, իսկ վերջիններս օժանդակել են իրենց ծանոթ ՃՈ տեսուչներին՝ կաշառքի դիմաց ձևական բնույթ կրող քննություններով տվյալ քաղաքացիներին վարորդական վկայականներ տրամադրելու հարցում: Ս. Գ.-ն և Ա. Գ.-ն, հիշյալ քաղաքացիներից ստանալով տարբեր՝ 40.000-300.000 հազար ՀՀ դրամի չափով գումարներ, դրանց մի մասը պահել են իրենց՝ որպես ցուցաբերած «աջակցության» վարձատրություն, իսկ մնացած մասը որպես կաշառք փոխանցել են ոստիկանության հիշյալ պաշտոնատար անձանց:
Արդյունքում ոստիկանության աշխատակիցներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, առանց ավտոմեքենա վարելու գործնական գիտելիքները պատշաճ ստուգելու, քաղաքացիներից ձևականորեն ընդունել և դրական են գնահատել գործնական ու տեսական քննությունները, որոնց հիման վրա սահմանված կարգի խախտմամբ տրամադրվել են վարորդական վկայականներ: Որոշ դեպքերում վկայականներ են տրամադրվել նաև վարորդի այն թեկնածուներին, ովքեր նախկինում մի քանի անգամ չեն կարողացել հանձնել գործնական քննությունները և վարելու բավարար հմտություններ չեն ունեցել:
Այնուհետև ՃՈ պաշտոնատար անձինք շրջանառության մեջ են դրել գործնական քննություն ընդունելու մասին արձանագրություններ, որոնցում մտցրել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր վարորդի թեկնածուները հանձնել են գործնական քննությունները՝ ճիշտ կատարելով պահանջվող բոլոր գործողությունները, ինչի հիման վրա նրանց տրամադրվել են վարորդական վկայականներ:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների համար՝
ՃՈ տեսուչ Է. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ տեսուչ Հ. Մ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Ս. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, Ա. Գ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Եվս 9 անձի ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել կաշառք տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակելու համար:

According to the criminal proceedings initiated in the investigative department of the RA National Security Service and carried out in the RA Anti-Corruption Committee, it was established that the inspectors of the Kotayk registration-investigative department of the "Road Police" service of the Police of the RA MIA Zh. V., E. S. and H. M., using their official and duty powers, demanded and received bribes of various sizes with the mediation of Kotayk marz resident S. G., and in some cases also other citizens, in order to patronize and commit illegal acts for the benefit of a number of citizens.
In particular, the preliminary examination revealed that a number of citizens, without having the relevant theoretical and practical knowledge, applied to S. G. and A. G., and the latter assisted the road traffic inspectors they know, in providing driver's licenses to these citizens with formal exams in exchange for bribes. S. G. and A. G., having received various sums in the amount of 40,000-300,000 AMD from the mentioned citizens, kept a part of them as a reward for the "support" provided, and transferred the rest as a bribe to the mentioned police officials.
As a result, police officers Zh. V., E. S. and H. M., formally accepted and positively evaluated the practical and theoretical exams from the citizens without properly checking the practical knowledge of driving a car, on the basis of which driver's licenses were issued in violation of the established procedure. In some cases, licenses were also issued to driver candidates who had previously failed practical tests several times and had insufficient driving skills.
After that, the officials of the TP put into circulation the protocols of passing the practical test, in which they inserted obviously false information that the driver candidates passed the practical tests by correctly performing all the required actions, on the basis of which they were issued driving licenses.
For the criminal acts described above:
TP inspector E.S. was charged under points 1 and 3 of part 2 of article 435, part 1 of article 441 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code, and inspector H.M. was charged under point 3 of part 2 of article 435, part 1 of article 441 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code.
S. G. was charged under point 3 of part 2 of article 46-436, part 1 of article 46-436, part 1 of article 44-436 and part 2 of article 440 of the RA Criminal Code, and A. G. was charged under part 1 of article 437 of the RA Criminal Code.
Another 9 persons were charged with the relevant articles of the RA Criminal Code for giving bribes, as well as assisting in giving and receiving bribes.