ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքի տեսուչներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, իրենց իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, մի շարք քաղաքացիների օգտին հովանավորչության և ապօրինի գործողություններ կատարելու համար, Կոտայքի մարզի բնակիչ Ս. Գ.-ի, իսկ որոշ դեպքերում նաև այլ քաղաքացիների միջնորդությամբ՝ պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ մի շարք քաղաքացիներ առանց համապատասխան տեսական և գործնական գիտելիքներ ունենալու իրենց կամ մտերիմների համար վարորդական վկայականներ ձեռք բերելու հարցով դիմել են Ս. Գ.-ին և Ա. Գ.-ին, իսկ վերջիններս օժանդակել են իրենց ծանոթ ՃՈ տեսուչներին՝ կաշառքի դիմաց ձևական բնույթ կրող քննություններով տվյալ քաղաքացիներին վարորդական վկայականներ տրամադրելու հարցում: Ս. Գ.-ն և Ա. Գ.-ն, հիշյալ քաղաքացիներից ստանալով տարբեր՝ 40.000-300.000 հազար ՀՀ դրամի չափով գումարներ, դրանց մի մասը պահել են իրենց՝ որպես ցուցաբերած «աջակցության» վարձատրություն, իսկ մնացած մասը որպես կաշառք փոխանցել են ոստիկանության հիշյալ պաշտոնատար անձանց:
Արդյունքում ոստիկանության աշխատակիցներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, առանց ավտոմեքենա վարելու գործնական գիտելիքները պատշաճ ստուգելու, քաղաքացիներից ձևականորեն ընդունել և դրական են գնահատել գործնական ու տեսական քննությունները, որոնց հիման վրա սահմանված կարգի խախտմամբ տրամադրվել են վարորդական վկայականներ: Որոշ դեպքերում վկայականներ են տրամադրվել նաև վարորդի այն թեկնածուներին, ովքեր նախկինում մի քանի անգամ չեն կարողացել հանձնել գործնական քննությունները և վարելու բավարար հմտություններ չեն ունեցել:
Այնուհետև ՃՈ պաշտոնատար անձինք շրջանառության մեջ են դրել գործնական քննություն ընդունելու մասին արձանագրություններ, որոնցում մտցրել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր վարորդի թեկնածուները հանձնել են գործնական քննությունները՝ ճիշտ կատարելով պահանջվող բոլոր գործողությունները, ինչի հիման վրա նրանց տրամադրվել են վարորդական վկայականներ:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների համար՝
ՃՈ տեսուչ Է. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ տեսուչ Հ. Մ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Ս. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, Ա. Գ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Եվս 9 անձի ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել կաշառք տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակելու համար:

По уголовному производству, инициированному в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА и осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что инспекторы Ж. В., Э. С. и Г. М. учетно-экзаменационного отделения службы Котайка «Дорожная полиция» Полиции МВД РА, используя свои властные и служебные полномочия, за покровительство и совершение незаконных действий в пользу ряда граждан, по ходатайству жителя марза Котайк С. Г., а в некоторых случаях и других граждан, потребовали и получили взятки в разных размерах.
В частности, предварительным следствием было установлено, что ряд граждан, не имея соответствующих теоретических и практических знаний, обратились в С. Г. и А. Г. по вопросу получения водительских удостоверений для себя или близких, а последние содействовали знакомым им инспекторам ДП в вопросе выдачи водительских удостоверений данным гражданам посредством формальных экзаменов за взятку. С. Г. и А. Г, получив от упомянутых граждан различные суммы в размере 40 000 - 300 000 тысяч драмов РА, часть из них сохранили себе в качестве вознаграждения за оказанное «содействие», а остальную часть передали в качестве взятки упомянутым должностным лицам полиции.
В результате сотрудники полиции Ж. В., Э. С. и Г. М., без надлежащей проверки практических знаний о вождении автомобиля, формально приняли и положительно оценили практические и теоретические экзамены, на основании которых с нарушением установленного порядка были выданы водительские права. В некоторых случаях также выдавались сертификаты кандидатам в водители, которые ранее несколько раз не сдавали практические экзамены и не имели достаточных навыков вождения.
Затем, должностные лица ДП ввели в обращение протоколы о принятии практического экзамена, в которые ввели заведомо ложные сведения о том, что якобы кандидаты в водители сдали практические экзамены, правильно выполнив все требуемые действия, на основании чего им были выданы водительские права.
За преступные деяния, описанные выше:
инспектору ДП Э. С. предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435, по части 1 статьи 441 и по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА, а инспектору А. М. - по пункту 3 части 2 статьи 435, по части 1 статьи 441 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА,
С. Г. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 46-436, по части 1 статьи 46-436, по части 1 статьи 44-436 и по части 2 статьи 440 Уголовного кодекса РА, А. Г.- по части 1 статьи 437 Уголовного кодекса РА.
Еще 9 лицам по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА предъявлены обвинения в даче взятки, а также в пособничестве в даче и получении взятки.
Предварительное следствие в уголовном производстве завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.