ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով բացահայտվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություններ, յուրացումներ և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու, ինչպես նաև կաշառք ստանալու դեպքեր:
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Մ. Հ.-ն, 2018 թվականին ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո, նույն զորամասի ֆինանսական ծառայության պետ Ս. Փ.-ի միջոցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերության ներկայացուցիչ Ա. Ջ.-ի հետ՝ զորամասին հատկացվող գազի չօգտագործված մասն իրացնելու և արդյունքում գոյացած միջոցների մի մասը հետ ստանալու հարցում՝ դրանով նպատակ հետապնդելով խաբեությամբ հափշտակել զորամասի համար նախատեսված գազի սպառման դիմաց վճարման ենթակա գումարները։
Արդյունքում՝ 2018 թ. հոկտեմբերից 2019 թ. մարտն ընկած ժամանակահատվածում, Մ. Հ.-ի հրահանգով ու գիտությամբ, զորամասի գազի հաշվիչի տվյալները մեխանիկական միջամտության արդյունքում կեղծվել են, որից հետո ՊՆ պաշտոնատար անձը Ս. Փ.-ի հետ ամեն ամիս հաստատել է հաշվիչի տվյալների՝ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ակտերը, որոնց հիման վրա ՀՀ ՊՆ-ն փաստացի չծախսված գազի համար հավելյալ վճարել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 12 մլն ՀՀ դրամ գումար, որը Մ. Հ-ն Ա. Ջ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է։ Հետագայում, Մ. Հ.-ի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա, Ա. Ջ.-ն հափշտակված գումարից Մ. Հ.-ին է փոխանցել 2 մլն ՀՀ դրամ։
Բացի այդ, պարզվել է, որ Մ. Հ.-ն նույն եղանակով հափշտակել է նաև զորամասի համար նախատեսված հոսանքի սպառման դիմաց վճարման ենթակա գումարները: Մասնավորապես՝ զորամասի ֆինանսական ծառայության պետ Ս. Փ.-ի միջոցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության ներկայացուցիչ Ս. Հ.-ի հետ՝ զորամասին հատկացվող էլեկտրաէներգիայի չօգտագործված մասն իրացնելու և արդյունքում գոյացած միջոցների մի մասը հետ ստանալու հարցում: Դրանից հետո Մ. Հ.-ն Ս. Փ.-ի հետ ամեն ամիս հաստատել է էլեկտրաէներգիայի հաշվիչի տվյալների՝ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ակտերը, որոնց հիման վրա պետությունը փաստացի չծախսված էլեկտրաէներգիայի համար հավելյալ վճարել է ավելի քան 11 մլն ՀՀ դրամ։
Շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ զորամասի հրամանատարը ֆինանսական ծառայության պետի պաշտոնից ազատված Ս. Փ.-ի՝ վերը նկարագրված ապօրինի գործողությունների կատարումը 2019 թվականի հունիսից հանձնարարել է նույն զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետ Ն.Վ.-ին, ում կողմից 2019-2022 թթ. ընկած ժամանակահատվածում ամեն ամիս զորամասի հոսանքի հաշվիչի տվյալները մեխանիկական միջամտության արդյունքում կեղծվել են, որի համար հավելյալ վճարվել է 8 մլն-ից ավել ՀՀ դրամ գումար:
Արդյունքում Մ. Հ.-ն 2018‑2020 թթ․ ընկած ժամանակահատվածում, նախ Ս.Փ.-ի ապա՝ Ն. Վ.-ի օժանդակությամբ «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության ներկայացուցչից ստացել և հափշտակել է ընդհանուր՝ ավելի քան 4 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Մ. Հ.-ն իր հրամանատարության ներքո գտնվող նշված զորամասի ֆինանսական ծառայության ավագ հաշվապահ Հ. Հ.-ի կնոջը նույն զորամասի ակումբի պետի պաշտոնին նշանակելու համար համար Ս. Փ.-ի միջոցով Հ. Հ.-ից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է 1.000 ԱՄՆ դոլար:
Նախաքննության ընթացքում բացահայտվել են նաև Ս. Փ.-ի կողմից ավելի քան 8 մլն ՀՀ դրամի՝ յուրացման եղանակով հափշտակության դեպքեր: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ս. Փ.-ն, զբաղեցնելով վերը նշված, իսկ այնուհետև՝ մեկ այլ զորամասի ֆինանսական ծառայության պետի պաշտոնը, 2019-2020 թթ. ընթացքում հիշյալ զորամասերի գանձապետական հաշիվներից առանց որևէ հիմնավորման, առանց զորամասերի հրամանատարների թույլտվության, օգտագործելով վերջիններիս նույնականացման քարտերը և դրանցով տեղեկատվական համակարգում կեղծ տեղեկություն մուտքագրելով, իր անհատական բանկային հաշվին պարբերաբար կատարել է ընդհանուր ավելի քան 8 մլն դրամի ապօրինի բանկային փոխանցումներ և հափշտակել դրանք՝ պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների համար Մ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 1‑ին կետով (2 դրվագ), 314‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով (2 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Ս. Փ-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38‑178‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 1‑ին կետով (2 դրվագ), 314‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով (2 դրվագ), 313‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով, 179‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 1‑ին կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 2‑րդ և 3‑րդ կետերով, 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով (2 դրվագ), Ս. Հ.-ին և Ա. Ջ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 1‑ին կետով, իսկ Ն. Վ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38‑178‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 1‑ին կետով:
Պետությանը պատճառված վնասից ավելի քան 21 մլն դրամը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է, իսկ մնացած վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով արգելանքներ են կիրառվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա:

По расследованному в Aнтикоррупционном комитете РА многоэпизодному уголовному производству раскрыты случаи мошенничества, присвоения и служебных подлогов должностными лицами Министерства обороны РА в особо крупных размерах, а также получения взятки.
В ходе предварительного следствия было установлено, что М. Г., после назначения на должность командира N-ской воинской части МО РА в 2018 году, через начальника финансовой службы той же воинской части С. П. достиг договоренности с представителем ЗАО «Газпром Армения» А. Дж. в вопросе реализации неиспользованной части выделяемого воинской части газа и получения части образовавшихся в результате средств, преследуя тем самым цель обманным путем похитить суммы, подлежащие уплате за потребление газа, предусмотренного для воинской части.
В результате, в период с октября 2018 года по март 2019 года, по приказу и с ведома М. Г., данные счетчика газа воинской части были сфальсифицированы в результате механического вмешательства, после чего должностное лицо Министерства обороны вместе с С. П. каждый месяц подтверждало акты, содержащие заведомо ложные сведения о данных счетчика, на основании которых МО РА дополнительно заплатило за фактически не потраченный газ сумму в особо крупных размерах - более 12 млн драмов, которую М. Г. похитил по предварительному сговору с А. Дж. В дальнейшем, на основании достигнутой с М. Г. договоренности, А. Дж. перечислил М. Г. из похищенной суммы 2 млн. драмов РА.
Кроме того, было установлено, что М. Г. таким же образом похитил суммы, подлежащие оплате за потребление электроэнергии, предусмотренной для воинской части. В частности, начальник финансовой службы воинской части С. П. достиг договоренности с представителем ЗАО «ЭСА» С. Г. в вопросе реализации неиспользованной части выделяемой воинской части электроэнергии и возврата части образовавшихся в результате средств.
После этого М. Г. вместе с С. П. каждый месяц подтверждал акты данных счетчика электроэнергии, содержащие заведомо ложные сведения, на основании которых государство дополнительно заплатило более 11 млн драмов РА за фактически непотраченную электроэнергию.
Продолжая свое преступное намерение, командир воинской части с июня 2019 года поручил выполнить вышеуказанные незаконные действия освобожденного от должности начальника финансовой службы С. П. начальнику коммунальной эксплуатационной службы той же воинской части Н. В., который в период с 2019 по 2022 год каждый месяц в результате механического вмешательства фальсифицировал данные счетчика электроэнергии воинской части, за что дополнительно было выплачено более 8 млн. драмов РА.
В результате М. Г. в период с 2018 по 2020 гг., сначала при содействии с. г., а затем N В., получил у представителя ЗАО «ЭСА» и похитил в общей сложности более 4 млн. драмов РА.
В ходе предварительного следствия было установлено, также, что для назначения жены старшего бухгалтера финансовой службы указанной воинской части Г. Г., находящейся под его командованием, на должность начальника клуба той же воинской части, М. Г. посредством С. Г. потребовал и получил от 1 000 долларов США в качестве взятки.
В ходе предварительного следствия были раскрыты также случаи хищения более 8 млн драмов РА путем присвоения. В частности, было установлено,, что С. П., занимая должность начальника финансовой службы вышеуказанной, а затем другой воинской части, в течение 2019-2020 гг. без какого-либо обоснования, без разрешения командиров воинских частей, используя идентификационные карты последних и вводя по ним ложную информацию в информационную систему, периодически совершал на свой личный банковский счет незаконные банковские переводы на сумму более 8 млн драмов РА и похитил их, причинив государству имущественный ущерб в больших размерах.
За описанные выше преступные деяния М. Г. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 (2 эпизода), части 1 статьи 314 (2 эпизода) и части 1 статьи 435 Уголовного кодекса РА, С. П. - пункту 1 части 3 статьи 38 178 (2 эпизода), части 1 статьи 314 (2 эпизода), части 1 статьи 313, пункту 1 части 3 статьи 179, части 256 Уголовного кодекса РА (2 эпизода), части 1 статьи 313, пункту 1 части 3 статьи 179, части 2 и 3 части 2 статьи 445, часть 1 статьи 445 (2 эпизода), С. Г. и А. Дж. - по пункту 1 части 3 статьи 178 прежнего Уголовного кодекса РА, а Н. В. - по пункту 1 части 3 статьи 38 - 178 прежнего Уголовного кодекса РА.
Более 21 млн драмов РА из ущерба, причиненного государству, были восстановлены в ходе предварительного следствия, а с целью обеспечения возмещения оставшегося ущерба были наложены аресты на имущество обвиняемых.
Предварительное следствие в уголовном производстве завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.