ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության երեք տեսուչների կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների տարբեր խախտումներ թույլ տված վարորդներից կաշառք ստանալու բազմաթիվ դեպքեր:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ճանապարհային ոստիկանության ավագ տեսուչ Կ. Մ.-ն և ՃՈ տեսուչներ Ա. Ա.-ն ու Կ. Ա.-ն 2022 թվականի դեկտեմբերի 8-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Կոտայքի մարզի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներ թույլ տված 50 վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց վերջիններից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են 1.000-20.000-ական ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ վերը նշված վարորդներն ավտոմեքենան վարել են առանց ամրագոտու, այլ երկրի վարորդական վկայականով կամ գերազանցել են տվյալ բնակավայրում սահմանված երթևեկության առավելագույն արագությունը, մի շարք դեպքերում էլ՝ չեն ունեցել ԱՊՊԱ պայմանագիր կամ վարել են տեխնիկական զննություն չանցած տրանսպորտային միջոց: Որոշ վարորդներ էլ տրանսպորտային միջոցը վարել են վարորդական իրավունքի վկայականի ժամկետն անցած լինելու կամ վարորդական իրավունքից զրկված լինելու պայմաններում:
Վարորդներից կաշառք ստանալու համար Կ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (50 դրվագ), իսկ Կ. Ա.-ին և Ա. Ա.-ին՝ նույն հոդվածի հատկանիշներով համապատասխանաբար՝ 31 և 19 դրվագներով: Հիշյալ բոլոր ՃՈ տեսուչների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, որը հետագայում փոխարինվել է տնային կալանքով: Տեսուչներից երկուսն իրենց մեղավոր են ճանաչել ներկայացված մեղադրանքներում և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:

На основании данных, полученных из Управления внутренней безопасности полиции МВД РА, в результате масштабных следственных и производственных действий, осуществленных по уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, выявлены многочисленные случаи получения взятки от водителей, совершивших различные нарушения правил дорожного движения тремя инспекторами службы «Дорожная полиция» полиции МВД РА.
Доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия, было обосновано, что старший инспектор дорожной полиции К. М. и инспекторы ДП А. А. и К. А. в период с 8 по 21 декабря 2022 года, при несении службы на территории марза Котайк, за несоставление протоколов об административном правонарушении в отношении 50 водителей, допустивших нарушения правил дорожного движения, потребовали и получили от последних в качестве взятки по 1 000-20 000 драмов РА.
В частности, вышеуказанные водители управляли автомобилем без ремня безопасности, с водительскими удостоверениями другой страны или превышали максимальную скорость движения, установленную в данном населенном пункте, в ряде случаев не имели договора ОСАГО или управляли транспортным средством, не прошедшим технический осмотр. Некоторые водители управляли транспортным средством в условиях истечения срока действия водительских прав или отсутствия водительских прав.
За получение взятки от водителей К. Г. предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 (50 эпизодов) уголовного кодекса РА, а К. А. и А. А. - по признакам той же статьи соответственно по 31 и 19 эпизодам. В отношении всех упомянутых инспекторов ДП в качестве меры пресечения был применен арест, который впоследствии был заменен домашним арестом. Двое инспекторов признали себя виновными в предъявленных обвинениях и дали признательные показания.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением направлены надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.