ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության մի շարք պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրականացված գաղտնի քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Վ. Մ.-ն զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ իրային բազայի N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ի օգտին ապօրինի գործողություններ և հովանավորչություն կատարելու համար, կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակող երկու անձանց միջոցով Վ. Ե.-ից պահանջել է ընդհանուր 19 մլն 500 հազար ՀՀ դրամ կաշառք, որի մի մասը ստացել է:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 24-ին տեղի ունեցած՝ ՀՀ ՊՆ-ին ներքնազգեստ մատակարարելու գնման ընթացակարգում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է ընտրված մասնակից: Այնուհետև հիշյալ ընթացակարգով նախատեսված շուրջ 70.000 չափաքանակով՝ տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող, այն է՝ 280 գրամի փոխարեն 250 գրամ զանգվածով կտորից և միայն փոքր չափերով ներքնազգեստների անխոչընդոտ մատակարարումն ապահովելու նպատակով ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի միջոցով վերը նշված ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձը 2022 թվականի ընթացքում ևս նույն ընկերության տնօրենից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք: Այսպես՝ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունը դարձյալ մասնակցել է ՀՀ ՊՆ կողմից իրականացված զինվորական վերարկուների և ներքնակների գնումների ընթացակարգերին ու ճանաչվել ընտրված մասնակից, որից հետո ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ պաշտոնատար անձ Վ. Մ.-ի հետ՝ տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող ապրանքները պատվիրատուի կողմից անխոչընդոտ ընդունելու վերաբերյալ՝ պարտավորվելով նշված ապօրինի գործողության և հովանավորչության համար վերջինիս տալ 6.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ Վ. Ե.-ն մինչև 2023 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում, վերը նշված ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ և ՊՆ իրային բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի միջոցով, ինչպես նաև անձամբ, պայմանավորված կաշառքի գումարը մաս-մաս փոխանցել է ՊՆ պաշտոնյային:
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունն ընտրված մասնակից է ճանաչվել նաև ՀՀ ՊՆ կարիքների համար հայտարարված՝ կանացի կոշիկներ մատակարարելու գնման ընթացակարգում: Արդյունքում՝ սահմանված տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող, այն է՝ ոտնաթաթի հատվածում 73 մմ երկարությամբ կաշվե կոշիկների փոխարեն առավելագույնը 68 մմ չափերով 900 զույգ կոշիկներն անխոչընդոտ ընդունելու համար ՊՆ պաշտոնյան ընկերության տնօրենից պահանջել և Ռ. Վ.-ի ու Վ. Մ.-ի միջոցով ստացել է 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
2023 թվականի հուլիսի 13-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՊՆ ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից իրականացված համատեղ գործողությունների արդյունքում զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն և վերը նշված մյուս անձինք ձերբակալվել ու ներկայացվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Նույն օրը նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել համապատասխանաբար՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակելու համար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ի, նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի և «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ընկերության տնօրենի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որոնք բավարարվել են:

В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА, а также тайных следственных комплексных действий в отношении ряда должностных лиц Министерства обороны РА получены фактические данные о том, что В. М., занимая должность командира N-ской воинской части вещевой базы МО РА, за незаконные действия и покровительство в пользу директора ООО «Масисская швейная фабрика Гарун» В. Е., посредством двух лиц, содействующих даче и получению взятки, потребовал от В. Е. взятку в размере 19 млн 500 тыс. драмов РА, часть которой получил.
В частности, в процедуре закупки нижнего белья, состоявшейся 24 марта 2023 года, ООО «масисская швейная фабрика Гарун» признано выбранным участником. Затем в количестве около 70 000 штук, предусмотренных указанной процедурой, не соответствующих техническим характеристикам, а именно, с целью обеспечения беспрепятственной поставки только в небольших размерах нижнего белья из ткани массой 250 граммов вместо 280 граммов командир воинской части вещевой базы МО В. М. посредством начальника склада той же базы В. М. потребовал у директора вышеуказанной компании В. Е. взятку в особо крупных размерах - 12 000 000 драмов РА.
В ходе предварительного следствия были получены фактические данные о том, что вышеуказанное должностное лицо МО в течение 2022 года также потребовало от директора той же компании взятку в особо крупных размерах. Так, было установлено, что в указанный период ООО «Масисская швейная фабрика Гарун» вновь участвовала в процедурах закупок военных пальто и матрасов, осуществленных МО РА, и была признана избранным участником, после чего директор компании В. Е. договорился с должностным лицом МО В. М. о беспрепятственном приеме заказчиком товаров, не соответствующих техническим характеристикам, обязуясь дать последнему взятку в размере 6 500 000 драмов РА за указанное незаконное действие и спонсорство.
Согласно договоренности, В. Е. в период до апреля 2023 года при содействии сотрудника вышеуказанной компании Р. В. и через начальника склада вещевой базы МО В. М., а также лично передал сумму взятки должностному лицу МО по частям.
Кроме того, было установлено, что в течение 2023 года ООО «Масисская швейная фабрика Гарун» было признано выбранным участником процедуры закупки женской обуви, объявленной для нужд МО РА. В результате, за беспрепятственный прием 900 пар обуви с максимальным размером 68 мм вместо кожаных ботинок длиной 73 мм, не соответствующих установленным техническим характеристикам, а именно, в области стопы чиновник МО потребовал от директора компании взятку в размере 1 000 000 драмов РА и получил ее посредством Р. В. и В. М.
13 июля 2023 года в результате совместных действий сотрудников Антикоррупционного комитета РА и военной полиции МО командир воинской части В. М. и другие вышеуказанные лица были задержаны и представлены в Антикоррупционный комитет РА. В тот же день им были предъявлены обвинения соответственно в получении, даче взятки в особо крупных размерах, а также в содействии даче и получению взятки.
Следователем Антикоррупционного комитета РА было представлено в суд ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении командира воинской части вещевой базы МО В. М., начальника склада той же базы В. М. и директора компании «масисская швейная фабрика Гарун».