ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության մի շարք պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրականացված գաղտնի քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Վ. Մ.-ն զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ իրային բազայի N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ի օգտին ապօրինի գործողություններ և հովանավորչություն կատարելու համար, կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակող երկու անձանց միջոցով Վ. Ե.-ից պահանջել է ընդհանուր 19 մլն 500 հազար ՀՀ դրամ կաշառք, որի մի մասը ստացել է:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 24-ին տեղի ունեցած՝ ՀՀ ՊՆ-ին ներքնազգեստ մատակարարելու գնման ընթացակարգում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է ընտրված մասնակից: Այնուհետև հիշյալ ընթացակարգով նախատեսված շուրջ 70.000 չափաքանակով՝ տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող, այն է՝ 280 գրամի փոխարեն 250 գրամ զանգվածով կտորից և միայն փոքր չափերով ներքնազգեստների անխոչընդոտ մատակարարումն ապահովելու նպատակով ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի միջոցով վերը նշված ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձը 2022 թվականի ընթացքում ևս նույն ընկերության տնօրենից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք: Այսպես՝ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունը դարձյալ մասնակցել է ՀՀ ՊՆ կողմից իրականացված զինվորական վերարկուների և ներքնակների գնումների ընթացակարգերին ու ճանաչվել ընտրված մասնակից, որից հետո ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ պաշտոնատար անձ Վ. Մ.-ի հետ՝ տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող ապրանքները պատվիրատուի կողմից անխոչընդոտ ընդունելու վերաբերյալ՝ պարտավորվելով նշված ապօրինի գործողության և հովանավորչության համար վերջինիս տալ 6.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ Վ. Ե.-ն մինչև 2023 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում, վերը նշված ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ և ՊՆ իրային բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի միջոցով, ինչպես նաև անձամբ, պայմանավորված կաշառքի գումարը մաս-մաս փոխանցել է ՊՆ պաշտոնյային:
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունն ընտրված մասնակից է ճանաչվել նաև ՀՀ ՊՆ կարիքների համար հայտարարված՝ կանացի կոշիկներ մատակարարելու գնման ընթացակարգում: Արդյունքում՝ սահմանված տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող, այն է՝ ոտնաթաթի հատվածում 73 մմ երկարությամբ կաշվե կոշիկների փոխարեն առավելագույնը 68 մմ չափերով 900 զույգ կոշիկներն անխոչընդոտ ընդունելու համար ՊՆ պաշտոնյան ընկերության տնօրենից պահանջել և Ռ. Վ.-ի ու Վ. Մ.-ի միջոցով ստացել է 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
2023 թվականի հուլիսի 13-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՊՆ ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից իրականացված համատեղ գործողությունների արդյունքում զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն և վերը նշված մյուս անձինք ձերբակալվել ու ներկայացվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Նույն օրը նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել համապատասխանաբար՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակելու համար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ի, նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի և «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ընկերության տնօրենի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որոնք բավարարվել են:

As a result of the large-scale operative-investigative measures carried out by the RA Anti-Corruption Committee officers, as well as the confidential investigative complex operations carried out against a number of officials of the RA Ministry of Defense, factual data was obtained that occupying the position of the commander of the N military unit of the RA Ministry of Defense material base V. M. demanded a total of 19 million 500 thousand AMD bribe from V. E. the director of “Masis Garun Garment Factory” Limited Liability Company, through two persons assisting in giving and receiving bribes, in order to commit illegal acts and patronage in favor of V. E.; a part of the bribe he received.
In particular, in the procurement procedure for supplying underwear to the RA Ministry of Defense, which took place on March 24, 2023, the “Masis Garun Garment Factory” Limited Liability Company was recognized as the selected participant. Then, in order to ensure the unimpeded supply of undergarments with a mass of 250 grams instead of 280 grams, which does not meet the technical specification, and only in small sizes, in the amount of planned 70,000 pieces, according to the mentioned procedure, the commander of the military unit of the Ministry of Defense material base V. M. through the storekeeper of the same base V. M. demanded a particularly large bribe of 12,000,000 AMD from V. E., director of the above-mentioned company.
During the preliminary investigation, factual data was also obtained that the above-mentioned official of the Ministry of Defense demanded a particularly large bribe from the director of the same company in 2022. Thus, it was found that during the mentioned period “Masis Garun Garment Factory” Limited Liability Company again participated in the procurement procedures of military coats and mattresses carried out by the RA Ministry of Defense and was recognized as a selected participant, after which the director of the company V. E. reached an agreement with V. M., the official of the Ministry of Defense regarding the unimpeded acceptance by the customer of the goods that do not meet the technical specifications, committing to pay a bribe of AMD 6,500,000 to the latter for the mentioned illegal action and patronage.
According to the agreement, in the period until April 2023, with the assistance of R. V. an employee of the above-mentioned company and through V. M., the warehouse manager of the Ministry of Defense, as well as personally V. E. transferred the sum of the agreed bribe in parts to the official of the Ministry of Defense.
In addition, it was found out that “Masis Garun Garment Factory” Limited Liability Company was recognized as a selected participant in the procurement procedure for the supply of women's shoes announced for the needs of the RA Ministry of Defense in 2023. As a result, in order to unimpededly accept 900 pairs of shoes that do not meet the specified technical specifications, that is, instead of leather shoes with a length of 73 mm in the foot area, provided shoes with a length of 68 mm maximum, the official of the Ministry of Defense demanded from the director of the company and received through R. V. and V. M. a bribe of AMD 1,000,000.
On July 13, 2023, as a result of the joint operations carried out by the Anti-Corruption Committee and the military police officers of the Ministry of Defense, the commander of the military unit V. M. and the other persons mentioned above were detained and presented to the Anti-Corruption Committee. On the same day, they were charged, respectively, with receiving and giving bribes in particularly large amounts, as well as assisting in giving and receiving of bribes.
Petitions were filed to the court by the investigator of the anti-corruption committee, with the request to apply arrest as a measure of restriction against the commander of the military unit of the Ministry of Defense material base V. M., storekeeper of the same base V. M. and the director of “Masis Garun Garment Factory” Limited Liability Company, which were granted.