Հուլիսի 12-ին Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի ունկնդիրները հյուրընկալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում, որտեղ նրանց ընդունել է Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը:
Շրջանավարտները Կոմիտեի նախագահի հետ զրուցել են կոռուպցիայի, դրա տեսակների ու պատճառների, տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի, դրանց կանխարգելման ու պայքարի արդի մեխանիզմներին առնչվող հարցերի շուրջ:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով շրջանավարտներին հետաքրքրքող հարցերին, նրանց ներկայացրել է օրինակներ քննիչի աշխատանքից, անդրադարձել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության առանձնահատկություններին, բացահայտումների ցուցանիշներին, նաև խոսել ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներից ու հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման անհրաժեշտությունից: Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ այսօր հակակոռուպցիոն պայքարում հաջողելու համար էական նշանակություն ունի նաև հանրության ներգրավվածությունն ու հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության ձևավորումը, որի համար կարևոր նախադրյալ պետք է լինի հակակոռուպցիոն պատշաճ կրթության ներդրումը: Կոմիտեի նախագահն ընդգծել է պատժի անխուսափելիության սկզբունքի կարևորությունը. նրա խոսքով՝ պետք է հասնել նրան, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք համոզված լինի, որ կոռուպցիայի ոչ մի դրսևորում անպատիժ չի մնալու:
Ներկայացնելով միջազգային համագործակցության շրջանակում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացվող քայլերը՝ Կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) և կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր այլ երկրների իրավապահ կառույցների հետ տարվող աշխատանքներին։

On July 12, the students of the Anti-Corruption School of Young Leaders visited the RA Anti-Corruption Committee, where Sasun Khachatryan, the Chairman of the Committee, hosted them.
The graduates talked with the Chairman of the Committee about issues related to corruption, its types and causes, existing corruption risks in various fields, modern mechanisms of their prevention and fight.
Answering the questions of interest to the graduates, Sasun Khachatryan presented them with examples of the investigator's work, referred to the specifics of the investigation of corruption crimes, indicators of findings, also spoke about the legislative regulations of the field and the need to introduce anti-corruption education. As Sasun Khachatryan said, the involvement of the public and the formation of intolerance towards this phenomenon by the society is an important element to succeed in the anti-corruption fight today, for which the introduction of proper anti-corruption education is an important prerequisite. The chairman of the committee emphasized the importance of the principle of inevitability of punishment; according to him, it should be achieved so that everyone is convinced that no manifestation of corruption will go unpunished.
Presenting the steps taken by the Anti-Corruption Committee within the framework of international cooperation, the Chairman of the Committee also referred to the work carried out with the US Federal Bureau of Investigation (FBI) and the law enforcement structures of other countries in the fight against corruption.