Հուլիսի 12-ին Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի ունկնդիրները հյուրընկալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում, որտեղ նրանց ընդունել է Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը:
Շրջանավարտները Կոմիտեի նախագահի հետ զրուցել են կոռուպցիայի, դրա տեսակների ու պատճառների, տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի, դրանց կանխարգելման ու պայքարի արդի մեխանիզմներին առնչվող հարցերի շուրջ:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով շրջանավարտներին հետաքրքրքող հարցերին, նրանց ներկայացրել է օրինակներ քննիչի աշխատանքից, անդրադարձել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության առանձնահատկություններին, բացահայտումների ցուցանիշներին, նաև խոսել ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներից ու հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման անհրաժեշտությունից: Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ այսօր հակակոռուպցիոն պայքարում հաջողելու համար էական նշանակություն ունի նաև հանրության ներգրավվածությունն ու հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության ձևավորումը, որի համար կարևոր նախադրյալ պետք է լինի հակակոռուպցիոն պատշաճ կրթության ներդրումը: Կոմիտեի նախագահն ընդգծել է պատժի անխուսափելիության սկզբունքի կարևորությունը. նրա խոսքով՝ պետք է հասնել նրան, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք համոզված լինի, որ կոռուպցիայի ոչ մի դրսևորում անպատիժ չի մնալու:
Ներկայացնելով միջազգային համագործակցության շրջանակում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացվող քայլերը՝ Կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) և կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր այլ երկրների իրավապահ կառույցների հետ տարվող աշխատանքներին։

12 июля слушатели Антикоррупционной школы молодых лидеров посетили антикоррупционный комитет РА, где их принял председатель Комитета Сасун Хачатрян.
Выпускники побеседовали с председателем комитета о коррупции, ее видах и причинах, коррупционных рисках в различных сферах, современных механизмах их предотвращения и борьбы.
Сасун Хачатрян, отвечая на интересующие выпускников вопросы, представил им примеры из работы следователя, коснулся особенностей расследования коррупционных преступлений, показателей разоблачений, а также рассказал о законодательных регулированиях сферы и необходимости внедрения антикоррупционного образования. По словам Сасуна Хачатряна, для успеха в антикоррупционной борьбе существенное значение имеет также вовлеченность общества и формирование нетерпимости общества к этому явлению, для чего важной предпосылкой должно стать внедрение надлежащего антикоррупционного образования. Председатель комитета подчеркнул важность принципа неотвратимости наказания по его словам, нужно добиться того, чтобы каждый был уверен, что ни одно проявление коррупции не останется безнаказанным.
Представляя шаги Антикоррупционного комитета в рамках международного сотрудничества, председатель Комитета коснулся также работ, проводимых с Федеральным бюро расследований США (FBI) и правоохранительными структурами различных других стран в борьбе с коррупцией.