Կոռուպցիոն բնույթի բազմաթիվ չարաշահումներ կատարելու մեջ մեղադրվող՝ 2000-2018 թթ. ընթացքում պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Վ. Գասպարյանի վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վ. Գասպարյանը, ինչպես նաև 2011-2018 թթ. վերջինիս անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարած Ա. Հակոբյանը իրենց պաշտոնավարման տարիներին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, հովանավորչության և կոռուպցիոն հանցավոր այլ գործունեության արդյունքում ձեռք են բերել իրենց և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, այդ թվում` թանկարժեք տներ և տրանսպորտային միջոցներ, որոնց հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով տարբեր եղանակներով, մասնավորապես` իրենց հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ գրանցելու ձևական գործարքների միջոցով օրինականացրել են դրանք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2000-2018 թթ. ընթացքում Վ. Գասպարյանի կինը, տարբեր ժամանակահատվածներում պաշտոնների նշանակված լինելով ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունում և ՀՀ ոստիկանությունում, տարիներ շարունակ առհասարակ ծառայության չի ներկայացել և իր պարտականությունները չի կատարել: Բացի այդ, պաշտոնի նշանակված լինելով ՀՀ ոստիկանությունում, անհարգելի պատճառներով ոչ պատշաճ է իրականացրել իր ծառայողական պարտականությունները: Վ. Գասպարյանը, տեղյակ լինելով այդ ամենի մասին, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` դիտավորությամբ չի ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ, որպիսի պայմաններում նրա կնոջն անհիմն վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր ավելի քան 36 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Վ. Գասպարյանը, 2000-2018 թթ. ընթացքում զբաղեցնելով պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ, բացի պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուց, կատարել է նաև պաշտոնեական կեղծիք, առանձնապես խոշոր չափերով վատնում, ինչպես նաև` զբաղվել կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցավոր գործունեությամբ: Արդյունքում՝ նախկին ոստիկանապետը հանցավոր ճանապարհով ձեռք է բերել իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, որից միայն Գեղարքունիքի մարզում և Երևան քաղաքում գտնվող իր առանձնատների, ինչպես նաև արտադրական շինության տարածքի վերանորոգման համար ծախսել է ընդհանուր շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Գասպարյանն օրինականացրել (լվացել) է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ ընդհանուր շուրջ 2 մլրդ ՀՀ դրամի գույք:
Բացի այդ, ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Վ. Գասպարյանը, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, իր անվամբ թանկարժեք գույք հայտարարագրելու դեպքում հնարավոր պատասխանատվությունից զերծ մնալու համար իր անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարող Ա. Հակոբյանին 2013թ. հանձնարարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությունից ձեռք բերել ավտոմեքենաներ և դրանք հաշվառել վերջինիս անվամբ՝ նշված տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար վճարվելիք դրամական միջոցների՝ ավելի քան 150 մլն ՀՀ դրամի հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Վ. Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 44-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

The preliminary investigation of criminal proceedings investigated in the RA Anti-Corruption Committee against V. Gasparyan, who held various positions in the state service during 2000-2018, accused of committing many abuses of a corrupt nature, is over. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a request to send it to the court.
During the preliminary investigation, sufficient evidence was obtained that V. Gasparyan, as well as A. Hakobyan, who actually performed the duties of the security chief of the latter in 2011-2018, as a result of abusing their official powers, patronage and other corrupt criminal activities during their years of office acquired property significantly exceeding their legal income and legal income of their family members, including expensive houses and vehicles, and in order to hide their criminal origin they legalized them in various ways, in particular through formal transactions of registering the names of individuals related to them.
In particular, the preliminary examination substantiated that during2000-2018 V. Gasparyan's wife, having been appointed to positions in the Military Police of the RA Ministry of Defense and the RA Police, for years did not show up for duty and did not fulfill her duties. In addition, having been appointed to a position in the RA police, she improperly performed her official duties; V. Gasparyan, being aware of all this, abused his official powers, deliberately did not take appropriate measures prescribed by law, under such conditions, his wife was unjustifiably paid particularly large sums, totalling more than 36 million AMD.
It was also found out in the criminal proceedings that while occupying various positions in the public service in 2000-2018 in addition to abusing official powers V. Gasparyan also committed official forgery, particularly large-scale waste, as well as engaged in other criminal activities of a corrupt nature. As a result, the former police chief criminally acquired property significantly exceeding the legal income of himself and his family members, from which he spent a total of AMD 700 million for the renovation of his private houses in Gegharkunik Marz and Yerevan city, as well as the area of the industrial building.
By the preliminary investigation it was found out that V. Gasparyan legalized (laundered) criminally obtained property totalling about 2 billion AMD.
In addition, the head of the RA Police, V. Gasparyan, being a high-ranking official with the duty to submit a declaration, in order to avoid possible liability in case of declaring valuable property in his name, in 2013 instructed A. Hakobyan, who actually was performing the duties of the head of his security unit, to purchase cars from “Avangard Motors” Limited Liability Company, and to account for them in the name of the latter in order to hide the criminal origin of the funds to be paid for the purchase of said vehicles, more than 150 million AMD.
V. Gasparyan was charged under points 1 and 3 of part 3 of article 190, part 2 of article 308 of the former Criminal Code of RA, point 3 of part 3 of article 256, point 3 of part 3 of article 44-256 and part 1 of article 445 of the RA criminal Code, for committing the criminal acts described above.