Կոռուպցիոն բնույթի բազմաթիվ չարաշահումներ կատարելու մեջ մեղադրվող՝ 2000-2018 թթ. ընթացքում պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Վ. Գասպարյանի վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վ. Գասպարյանը, ինչպես նաև 2011-2018 թթ. վերջինիս անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարած Ա. Հակոբյանը իրենց պաշտոնավարման տարիներին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, հովանավորչության և կոռուպցիոն հանցավոր այլ գործունեության արդյունքում ձեռք են բերել իրենց և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, այդ թվում` թանկարժեք տներ և տրանսպորտային միջոցներ, որոնց հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով տարբեր եղանակներով, մասնավորապես` իրենց հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ գրանցելու ձևական գործարքների միջոցով օրինականացրել են դրանք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2000-2018 թթ. ընթացքում Վ. Գասպարյանի կինը, տարբեր ժամանակահատվածներում պաշտոնների նշանակված լինելով ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունում և ՀՀ ոստիկանությունում, տարիներ շարունակ առհասարակ ծառայության չի ներկայացել և իր պարտականությունները չի կատարել: Բացի այդ, պաշտոնի նշանակված լինելով ՀՀ ոստիկանությունում, անհարգելի պատճառներով ոչ պատշաճ է իրականացրել իր ծառայողական պարտականությունները: Վ. Գասպարյանը, տեղյակ լինելով այդ ամենի մասին, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` դիտավորությամբ չի ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ, որպիսի պայմաններում նրա կնոջն անհիմն վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր ավելի քան 36 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Վ. Գասպարյանը, 2000-2018 թթ. ընթացքում զբաղեցնելով պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ, բացի պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուց, կատարել է նաև պաշտոնեական կեղծիք, առանձնապես խոշոր չափերով վատնում, ինչպես նաև` զբաղվել կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցավոր գործունեությամբ: Արդյունքում՝ նախկին ոստիկանապետը հանցավոր ճանապարհով ձեռք է բերել իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, որից միայն Գեղարքունիքի մարզում և Երևան քաղաքում գտնվող իր առանձնատների, ինչպես նաև արտադրական շինության տարածքի վերանորոգման համար ծախսել է ընդհանուր շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Գասպարյանն օրինականացրել (լվացել) է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ ընդհանուր շուրջ 2 մլրդ ՀՀ դրամի գույք:
Բացի այդ, ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Վ. Գասպարյանը, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, իր անվամբ թանկարժեք գույք հայտարարագրելու դեպքում հնարավոր պատասխանատվությունից զերծ մնալու համար իր անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարող Ա. Հակոբյանին 2013թ. հանձնարարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությունից ձեռք բերել ավտոմեքենաներ և դրանք հաշվառել վերջինիս անվամբ՝ նշված տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար վճարվելիք դրամական միջոցների՝ ավելի քան 150 մլն ՀՀ դրամի հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Վ. Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 44-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА в отношении В. Гаспаряна, занимавшего в 2000-2018 гг. различные должности государственной службы, обвиняемого в совершении многочисленных коррупционных злоупотреблений, завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.
В ходе предварительного следствия были получены достаточные доказательства того, что В. Гаспарян, а также А. Акопян, фактически исполнявший обязанности начальника безопасности последнего в 2011-2018 годах, в результате злоупотребления должностными полномочиями, покровительства и другой коррупционной преступной деятельности приобрели имущество, значительно превышающее их законные доходы и доходы членов семьи, в том числе дорогие дома и транспортные средства, с целью сокрытия преступного происхождения которых различными способами, в частности, посредством формальных сделок регистрации на имена взаимосвязанных с ними лиц они узаконили их.
В частности, предварительным следствием было обосновано, что в течение 2000-2018 гг. жена В. Гаспаряна, будучи назначенной в разные периоды на должности в военной полиции МО РА и Полиции РА, на протяжении многих лет вообще не являлась на службу и не выполняла своих обязанностей. Кроме того, будучи назначенным на должность в Полиции РА, по неуважительным причинам ненадлежащим образом выполнял свои служебные обязанности. В. Гаспарян, зная обо всем этом, злоупотребил своими должностными полномочиями, умышленно не предпринял установленных законом соответствующих мер, в которых его жене безосновательно выплачена сумма в особо крупных размерах - более 36 млн. драмов РА.
В рамках уголовного производства было установлено также, что В. Гаспарян, занимая в 2000-2018 гг. различные должности государственной службы, кроме злоупотребления должностными полномочиями, совершал также Служебный подлог, растрату в особо крупных размерах, а также занимался другой преступной деятельностью коррупционного характера. В результате бывший начальник полиции преступным путем приобрел имущество, значительно превышающее его законные доходы и доходы членов его семьи, из которого только на ремонт своих особняков в Гегаркуникской области и городе Ереване, а также территории производственного строения потратил около 700 млн драмов РА.
В ходе предварительного следствия было установлено, что В. Гаспарян легализовал (отмыл) имущество, полученное преступным путем, на общую сумму около 2 млрд. драмов РА.
Кроме того, занимающий должность начальника Полиции РА В. Гаспарян, являясь высокопоставленным должностным лицом, имеющим обязанность представить декларацию, в 2013 году поручил А. Акопяну, фактически исполняющему обязанности начальника безопасности, во избежание возможной ответственности в случае декларирования драгоценного имущества на его имя, приобрести автомобили у ООО «Авангард Моторс» и поставить их на учет на имя последнего для сокрытия преступного происхождения денежных средств, подлежащих выплате за приобретение указанных транспортных средств - более 150 млн драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний В. Гаспаряну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190, части 2 статьи 308 прежнего Уголовного кодекса РА, пункту 3 части 3 статьи 256, пункту 3 части 3 статьи 44-256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.