ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Ա. Գ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի մասնագետի պաշտոնը, 2022 թվականի ընթացքում նույն հիմնարկի դատապարտյալներից ստացել է կաշառք՝ վերջիններիս օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար, այդ թվում՝ փորձելով օժանդակել առանց իրացնելու նպատակի խոշոր չափերով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցի ապօրինի ձեռքբերմանը:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2022 թվականի հունվարին «Արմավիր» ՔԿՀ-ի դատապարտյալներ Պ. Թ.-ն ու Վ. Գ.-ն ՔԿՀ-ի վերը նշված պաշտոնատար անձին՝ Ա. Գ.-ին, առաջարկել են համապատասխանաբար 50.000 և 80.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց իրենց մատնանշած անձանցից վերցնել և իրենց փոխանցել քրեակատարողական հիմնարկում շրջանառությունն արգելված բջջային հեռախոսներ: Ա. Գ.-ն, ընդունելով դատապարտյալների կողմից կաշառք տալու առաջարկը, հանդիպել է վերջիններիս մատնանշած անձանց և նրանցից վերցրել հեռախոսներն ու գումարը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Գ.-ն համաձայնվել է նաև կաշառքի դիմաց թմրամիջոց տեղափոխել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ ու փոխանցել դատապարտյալին: Մասնավորապես՝ 2022 թվականի հունվարի 10-ին Ա. Գ.-ն դատապարտյալի մատնանշած անձանցից վերցրել է խոշոր չափի «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցն ու կաշառքի առարկա 50.000 ՀՀ դրամը, այնուհետև՝ վերը նշված բոլոր դեպքերով ձեռքբերված պայմանավորվածություններն իրագործելու նպատակով, բջջային հեռախոսներն ու թմրամիջոցի փաթեթը թաքցրել է իր համազգեստի գրպանում և 2022 թվականի հունվարի 15-ին ներկայացել հերթափոխի: Սակայն, մինչ «Արմավիր» ՔԿՀ մուտք գործելը, Ա. Գ.-ն հիմնարկի օպերատիվ բաժնի աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է անձնական զննության, որի ժամանակ հայտնաբերվել են բջջային հեռախոսներն ու թմրամիջոցը:
Ա. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /3 դրվագ/ և 38-34-268-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ դատապարտյալներ Վ. Գ.-ին և Պ. Թ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

По уголовному производству, расследованному Aнтикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что А. Г., занимая должность специалиста отдела обеспечения безопасности Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции РА, в течение 2022 года получил от осужденных того же учреждения взятку за совершение заведомо незаконных действий в их пользу, в том числе, покушаясь содействовать незаконному приобретению наркотического средства «Mарихуана» в крупных размерах без цели сбыта.
В частности, было установлено, что в январе 2022 года осужденные УИУ «Армавир» П. Т. и В. Г. предложили вышеназванному должностному лицу УИУ А. Г. за взятку в размере 50 000 и 80 000 драмов РА соответственно взять у указанных им лиц и передать им мобильные телефоны, запрещенные к обороту в УИУ. А. Г., приняв предложение о даче взятки осужденными, встретился с указанными последними лицами и отобрал у них телефоны и деньги.
Кроме того, предварительным следствием было обосновано, что А. Г. согласился также в обмен на взятку перевезти наркотические средства в Уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» и передать осужденному. В частности, 10 января 2022 года А. Г. взял у указанных осужденным лиц наркотическое средство «Марихуана» в крупном размере и предмет взятки в размере 50 000 драмов РА, затем с целью реализации договоренностей, достигнутых по всем вышеуказанным случаям, спрятал мобильные телефоны и пакет с наркотическое средствоами в кармане своей формы и 15 января 2022 года явился в смену. Однако до входа в УИУ «Армавир» сотрудники оперативного отдела подверглись личному осмотру, в ходе которого были обнаружены мобильные телефоны и наркотические средства .
А. Г. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 (3 эпизода) и части 2 статьи 38-34-268 прежнего Уголовного кодекса РА, а осужденным В. Г. и П. Т. - по части 1 статьи 312 прежнего Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.