ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավար աշխատողի՝ նախկին Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ քննված հեռակա վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ 23.06.2023 թվականին հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ: Հարկ է նշել, որ հեռակա վարույթը հնարավորություն կընձեռի լիարժեք դատաքննություն իրականացնել առանց ամբաստանյալների ներկայության:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով մեղադրյալներ Արամ Հարությունյանը, վերջինիս մտերիմ Գագիկ Կարապետյանը և Սուրեն Ավագյանը խուսափել են քննությունից, և առկա են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 476-րդ հոդվածով սահմանված՝ մեղադրյալների բացակայությամբ վարույթն (հեռակա վարույթ) իրականացնելու հիմքն ու պայմանները, ուստի ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին:
Հեռակա վարույթի շրջանակներում Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված այն հանցանքների կատարման համար, որ նա մտերիմ անձանց օժանդակությամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք, ապա՝ օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլարը, ինչպես նաև չարաշահել իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Արամ Հարությունյանի և նրան օժանդակած մյուս երկու մեղադրյալների՝ Սուրեն Ավագյանի ու Գագիկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Նրանց պատկանող 3 տասնյակից ավելի գույքի և դրամական միջոցների վրա արգելանք է դրվել: Մասնավորապես՝ արգելադրվել են Ա. Հարությունյանին փաստացի պատկանող, Երևանում գտնվող՝
Տիգրան Մեծի 4 հասցեի շենքը,
Կ.Ուլնեցու 50/1 հասցեի տունը,
Դավիթ Անհաղթի փողոցի 10/1 շենքը,
Ջ.Բայրոնի ու Ղ.Փարպեցու փողոցներում գտնվող բնակարաններն ու ավտոտնակը:
Արգելադրվել են նաև Արամ Հարությունյանի բանկային հաշիվներում առկա՝ 1 մլն 704 հազար ԱՄՆ դոլարի, 11 հազար Եվրոյի և 350 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամական միջոցները: Հարկ է նշել, որ հեռակա վարույթով դատաքննության արդյունքներով հնարավորություն կընձեռվի մեղադրական դատավճռի կայացման դեպքում հօգուտ պետության բռնագրավվել վերոհիշյալ դրամական միջոցներն ու գույքը՝ բռնագանձման ենթակա գումարի չափով:
Ինչպես նախկինում արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել է ՀՀ նախկին բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու և փողերի լվացման հանցավոր սխեմա, ինչպես նաև կոռուպցիոն բնույթի այլ չարաշահումներ, որոնցում ներգրավված են եղել Ա. Հարությունյանի ղեկավարած գերատեսչության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նախկին տեղակալ Սուրեն Ավագյանը, Սևանի հոգեբուժարանի նախկին տնօրեն Գագիկ Կարապետյանը, ինչպես նաև Արամ Հարությունյանի մտերիմ այլ անձինք` Արաքս Դիլանյանը, Վիկտոր Մարտիրոսյանն ու Ալեքսան Պետրոսյանը (հղումը՝ https://anticorruption.am/hy/news/view/108):
Ի դեպ, քրեական վարույթից Արաքս Դիլանյանի, Վիկտոր Մարտիրոսյանի և Ալեքսան Պետրոսյանի վերաբերյալ անջատված մասերով նախաքննությունն ավարտվել է դեռևս 2019 թվականին, և հիշյալ գործերն այժմ դատաքննության փուլում են:

Предварительное следствие по заочному производству, расследуемому по факту получения взятки в особо крупных размерах - 14 млн. долларов США - руководителем исполнительной власти РА, бывшим Министром охраны природы Арамом Арутюняном, завершено. Материалы производства с обвинительным заключением 23.06.2023 г. были переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд. Следует отметить, что заочное производство позволит провести полное судебное разбирательство без присутствия подсудимых.
В частности, обвиняемые по уголовному делу Арам Арутюнян, его близкие Гагик Карапетян и Сурен Авагян уклонились от следствия, и существуют установленные статьей 476 Уголовно-процессуального кодекса РА основания и условия осуществления производства (заочного производства) в отсутствие обвиняемых, следовательно, следователь Антикоррупционного комитета РА принял постановление о заочном производстве в отношении них.
В рамках заочного производства в отношении Арама Арутюняна возбуждено публичное уголовное преследование за совершение преступлений, предусмотренных пунктом 2 части 4 статьи 311, пунктом 1 части 3 статьи 190 и частью 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, что он, при содействии близких лиц получил взятку в особо крупных размерах - 14 млн. долларов США, затем узаконил полученные преступным путем в особо крупных размерах - 5 млн. долларов США, а также злоупотребил своими должностными полномочиями, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия.
В качестве меры пресечения избран арест Арама Арутюняна и двух других обвиняемых - Сурена Авагяна и Гагика Карапетяна. На имущество и денежные средства, принадлежащие им, наложен арест. В частности, находятся под запретом, фактически принадлежащие Арутюняну А., находящиеся в Ереване:
Здание по адресу Тигран Мец 4,
Дом по адресу Улнеци 50/1,
Дом 10/1 на улице Давида Анахта,
Квартиры и гараж на улицах Дж. Байрона и Г. Парпеци.
Также были заблокированы денежные средства на банковских счетах Арама Арутюняна в размере 1 млн. 704 тыс. долларов США, 11 тыс. евро и 350 млн. драмов РА. Следует отметить, что по результатам судебного разбирательства в заочном производстве будет предоставлена возможность в случае вынесения обвинительного приговора конфисковать в пользу государства вышеупомянутые денежные средства и имущество в размере подлежащей взысканию суммы.
Как уже сообщалось ранее, в ходе предварительного следствия, проведенного по уголовному производству, расследуемому в антикоррупционном комитете РА, была раскрыта преступная схема получения взятки в размере 14 млн. долларов США и отмывания денег бывшим министром охраны природы РА Арамом Арутюняном, а также другие злоупотребления коррупционного характера, в которые были вовлечены бывший заместитель директора ГНКО, действующего под ведомством А. Арутюняна Сурен Авагян, бывший директор психиатрической больницы Севана Гагик Карапетян, а также другие близкие, Аракс Диланян, Виктор Мартиросян и Алексан Петросян (ссылка: https://anticorruption.am/hy/news/view/108).
Кстати, предварительное следствие по отделенным от уголовного производства частям в отношении Аракс Диланян, Виктора Мартиросяна и Алексана Петросяна завершилось еще в 2019 году, и указанные дела сейчас находятся на стадии судебного разбирательства.