ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավար աշխատողի՝ նախկին Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ քննված հեռակա վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ 23.06.2023 թվականին հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ: Հարկ է նշել, որ հեռակա վարույթը հնարավորություն կընձեռի լիարժեք դատաքննություն իրականացնել առանց ամբաստանյալների ներկայության:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով մեղադրյալներ Արամ Հարությունյանը, վերջինիս մտերիմ Գագիկ Կարապետյանը և Սուրեն Ավագյանը խուսափել են քննությունից, և առկա են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 476-րդ հոդվածով սահմանված՝ մեղադրյալների բացակայությամբ վարույթն (հեռակա վարույթ) իրականացնելու հիմքն ու պայմանները, ուստի ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին:
Հեռակա վարույթի շրջանակներում Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված այն հանցանքների կատարման համար, որ նա մտերիմ անձանց օժանդակությամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք, ապա՝ օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլարը, ինչպես նաև չարաշահել իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Արամ Հարությունյանի և նրան օժանդակած մյուս երկու մեղադրյալների՝ Սուրեն Ավագյանի ու Գագիկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Նրանց պատկանող 3 տասնյակից ավելի գույքի և դրամական միջոցների վրա արգելանք է դրվել: Մասնավորապես՝ արգելադրվել են Ա. Հարությունյանին փաստացի պատկանող, Երևանում գտնվող՝
Տիգրան Մեծի 4 հասցեի շենքը,
Կ.Ուլնեցու 50/1 հասցեի տունը,
Դավիթ Անհաղթի փողոցի 10/1 շենքը,
Ջ.Բայրոնի ու Ղ.Փարպեցու փողոցներում գտնվող բնակարաններն ու ավտոտնակը:
Արգելադրվել են նաև Արամ Հարությունյանի բանկային հաշիվներում առկա՝ 1 մլն 704 հազար ԱՄՆ դոլարի, 11 հազար Եվրոյի և 350 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամական միջոցները: Հարկ է նշել, որ հեռակա վարույթով դատաքննության արդյունքներով հնարավորություն կընձեռվի մեղադրական դատավճռի կայացման դեպքում հօգուտ պետության բռնագրավվել վերոհիշյալ դրամական միջոցներն ու գույքը՝ բռնագանձման ենթակա գումարի չափով:
Ինչպես նախկինում արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել է ՀՀ նախկին բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու և փողերի լվացման հանցավոր սխեմա, ինչպես նաև կոռուպցիոն բնույթի այլ չարաշահումներ, որոնցում ներգրավված են եղել Ա. Հարությունյանի ղեկավարած գերատեսչության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նախկին տեղակալ Սուրեն Ավագյանը, Սևանի հոգեբուժարանի նախկին տնօրեն Գագիկ Կարապետյանը, ինչպես նաև Արամ Հարությունյանի մտերիմ այլ անձինք` Արաքս Դիլանյանը, Վիկտոր Մարտիրոսյանն ու Ալեքսան Պետրոսյանը (հղումը՝ https://anticorruption.am/hy/news/view/108):
Ի դեպ, քրեական վարույթից Արաքս Դիլանյանի, Վիկտոր Մարտիրոսյանի և Ալեքսան Պետրոսյանի վերաբերյալ անջատված մասերով նախաքննությունն ավարտվել է դեռևս 2019 թվականին, և հիշյալ գործերն այժմ դատաքննության փուլում են:

The preliminary investigation in remote proceedings regarding the case of receiving a particularly large bribe of 14 million US dollars by the former Minister of Environment Aram Harutyunyan, a senior employee of the executive power of the RA, is over. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor on 23.06.2023 with a request to send it to the court. It should be noted that remote proceedings will provide an opportunity to conduct a full trial without the presence of the defendants.
In particular, the accused Aram Harutyunyan, his close associates Gagik Karapetyan and Suren Avagyan avoided the investigation, and there are the basis and conditions for conducting the proceedings in the absence of the accused (remote proceedings) as defined by article 476 of the RA Criminal Procedure Code, therefore, the investigator of the RA Anti-Corruption Committee made a decision to conduct remote proceedings against them.
Within the framework of remote proceedings, a public criminal prosecution was initiated against Aram Harutyunyan under point 2 of part 4 of article 311, point 1 of part 3 of article 190, and part 2 of article 308 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia, for the commission of the crimes that he received a particularly large bribe of 14 million US dollars with the help of close persons, then legalized the particularly large amount of 5 million US dollars obtained through criminal means, as well as abused his official powers, which inadvertently caused serious consequences.
Arrest was selected as a measure of restriction against Aram Harutyunyan and the other two accused Suren Avagyan and Gagik Karapetyan, who assisted him. Arrest was imposed on more than 3 dozen properties and funds owned by them. In particular, the following properties actually owned by A. Harutyunyan, located in Yerevan were banned:
Building at 4 Tigran Mets,
House at 50/1 K.Ulnetsi,
Building at 10/1 Davit Anhaght Street,
Apartments and garage located on J. Byron and Gh. Parpets streets.
The funds in Aram Harutyunyan's bank accounts in the amount of 1 million 704 thousand US dollars, 11 thousand Euros and 350 million AMD were also frozen. It should be noted that the results of the remote trial will provide an opportunity to confiscate the above-mentioned funds and property in favor of the state in the case of a guilty verdict is issued, in the amount of the amount subject to confiscation.
As it was previously reported, the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee revealed a criminal scheme of receiving a bribe of 14 million USD and laundering money by the former RA Minister of Environment Aram Harutyunyan, as well as other abuses of a corrupt nature, in which Suren Avagyan, the former deputy director of SNCO under the administration headed by A. Harutyunyan, Gagik Karapetyan, the former director of the Sevan psychiatric hospital, as well as other people close to Aram Harutyunyan, Araks Dilanyan, Viktor Martirosyan and Aleksan Petrosyan were also involved (link: https://anticorruption.am/hy/news/view/108)
By the way, the preliminary investigation with parts separated from the criminal proceedings regarding Araks Dilanyan, Viktor Martirosyan and Aleksan Petrosyan was over back in 2019, and the mentioned cases are now at the trial stage.