Թալինի համայնքապետարանի աշխատակցի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրենը իր օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար պաշտոնատար անձին տվել է խոշոր չափերով՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն դիմել է Թալինի համայնքապետարան՝ Մաստարայի պեռլիտի հանքավայրի շահագործման համար նոր հողատարածք վարձակալելու նպատակով: Համայնքապետարանը, սակայն, հաշվի առնելով, որ ընկերության կողմից արդյունահանվելիք հանքանյութը վերամշակվելու է համայնքի հանդեպ ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունները ժամանակին և ոչ բարեխիղճ կատարող, առանց հողի նպատակային նշանակության փոփոխության հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող «Արագած Պեռլիտ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող հանքանյութի վերամշակման գործարանում, որի աշխատանքի արդյունքում առաջացող փոշին վնասում է հարակից տարածքում գտնվող բերքը և բնակիչների մեծամասնության դժգոհության պատճառ հանդիսանում, դեմ է արտահայտվել հողատարածքը «Ա.Պեռլիտ» ՍՊ ընկերությանը վարձակալությամբ տրամադրելուն, ինչի հիման վրա նշված ՍՊԸ-ի լիցենզավորումը մերժվել է:
Այնուհետև «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն դիմել է Թալինի համայնքապետարանի աշխատակից Ս. Թ.-ին և վերջինիս խնդրել միջնորդել Թալին համայնքի ղեկավար Տ. Ս.-ին՝ կաշառքի դիմաց պեռլիտի հանքի շահագործման համար նոր լիցենզիա ստանալու հարցում, մասնավորապես՝ արդյունահանման աշխատանքներ կատարելու նպատակով Տ. Ս.-ի միջամտությամբ հանրային կրկնակի լսումներ կազմակերպել ու Թալինի համայնքապետարանի դիրքորոշման մասին նոր՝ դրական եզրակացություն ուղարկել «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձարկման կենտրոն» ՊՈԱԿ:
Դրանից հետո Ս. Թ.-ն հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից կաշառք տալու վերաբերյալ, որի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով իրականացվել են գաղտնի քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ «Կաշառք ստանալու նմանակում», որի շրջանակում Է. Ա.-ն Ս. Թ.-ի միջոցով 2023 թվականի ապրիլի 27-ին Տ. Ս.-ին տվել է խոշոր չափերով՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք տալուց անմիջապես հետո Է. Ա.-ն ձերբակալվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից:
Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նա իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

By the criminal proceedings initiated as a result of operational-investigative measures carried out by the RA anti-corruption committee based on the report of an employee of Talin municipality it was substantiated that the director of "A. Perlit" LLC paid a large bribe of 1,900,000 AMD to an official for committing an illegal act in his favor.
In particular, the preliminary investigation revealed that the director of "A. Perlit" LLC E. A. applied to Talin municipality to lease a new plot of land for the operation of the Mastara perlite mine. The municipality, however, taking into account that the mineral to be extracted in the mineral processing plant owned by "Aragats Perlit" LLC, which fulfills its financial obligations to the community in untimely and unscrupulous way, without changing the purpose of the land, the dust generated as a result of its work is harmful for crops in the adjacent area and causing dissatisfaction of the majority of residents expressed opposition to leasing the land to "A. Perlit" Limited Liability company, on the basis of which the licensing of the said LLC was refused.
Then the director of "A.Perlit" LLC E. A. appealed to S. T., an employee of the Talin municipality. and asked the latter to mediate with Talin community leader T. S., in the matter of obtaining a new license for the operation of the perlite mine in exchange for a bribe, specifically for the purpose of performing extraction works, organize repeated public hearings with the intervention of S.T., and send a new, positive conclusion about the position of the Talin municipality to the "Environmental Impact Testing Center" SNCO.
After that S. T. submitted a report to the RA National Security Service regarding bribery by the director of "A. Perlit" LLC, on the basis of which secret investigative actions were carried out in the proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee, including "Imitation of receiving a bribe", within the scope of which on April 27, 2023 E. A. gave a large bribe of 1,900,000 AMD to T. S. through S. T.
Immediately after giving a bribe, E. A. was detained by the operative-investigative department of the RA Anti-Corruption Committee.
E. A. was charged under points 2 and 3 of part 2 of article 436 of the RA Criminal Code. He pleaded guilty to the charges and made a confession.