Թալինի համայնքապետարանի աշխատակցի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրենը իր օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար պաշտոնատար անձին տվել է խոշոր չափերով՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն դիմել է Թալինի համայնքապետարան՝ Մաստարայի պեռլիտի հանքավայրի շահագործման համար նոր հողատարածք վարձակալելու նպատակով: Համայնքապետարանը, սակայն, հաշվի առնելով, որ ընկերության կողմից արդյունահանվելիք հանքանյութը վերամշակվելու է համայնքի հանդեպ ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունները ժամանակին և ոչ բարեխիղճ կատարող, առանց հողի նպատակային նշանակության փոփոխության հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող «Արագած Պեռլիտ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող հանքանյութի վերամշակման գործարանում, որի աշխատանքի արդյունքում առաջացող փոշին վնասում է հարակից տարածքում գտնվող բերքը և բնակիչների մեծամասնության դժգոհության պատճառ հանդիսանում, դեմ է արտահայտվել հողատարածքը «Ա.Պեռլիտ» ՍՊ ընկերությանը վարձակալությամբ տրամադրելուն, ինչի հիման վրա նշված ՍՊԸ-ի լիցենզավորումը մերժվել է:
Այնուհետև «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն դիմել է Թալինի համայնքապետարանի աշխատակից Ս. Թ.-ին և վերջինիս խնդրել միջնորդել Թալին համայնքի ղեկավար Տ. Ս.-ին՝ կաշառքի դիմաց պեռլիտի հանքի շահագործման համար նոր լիցենզիա ստանալու հարցում, մասնավորապես՝ արդյունահանման աշխատանքներ կատարելու նպատակով Տ. Ս.-ի միջամտությամբ հանրային կրկնակի լսումներ կազմակերպել ու Թալինի համայնքապետարանի դիրքորոշման մասին նոր՝ դրական եզրակացություն ուղարկել «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձարկման կենտրոն» ՊՈԱԿ:
Դրանից հետո Ս. Թ.-ն հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից կաշառք տալու վերաբերյալ, որի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով իրականացվել են գաղտնի քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ «Կաշառք ստանալու նմանակում», որի շրջանակում Է. Ա.-ն Ս. Թ.-ի միջոցով 2023 թվականի ապրիլի 27-ին Տ. Ս.-ին տվել է խոշոր չափերով՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք տալուց անմիջապես հետո Է. Ա.-ն ձերբակալվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից:
Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նա իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом РА, на основании заявления сотрудника муниципалитета Талина было обосновано, что директор ООО «А Перлит» за совершение незаконного действия в его пользу дал должностному лицу взятку в крупных размерах - 1 900 000 драмов РА.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что директор ООО «А Перлит» Э. А. обратился в муниципалитет Талина с целью аренды нового земельного участка для эксплуатации месторождения перлит Мастары. Однако, учитывая, что добываемая компанией руда будет переработана на заводе по переработке руды, принадлежащем ООО «Арагац Перлит», который своевременно и добросовестно выполняет свои финансовые обязательства перед общиной, без изменения целевого назначения земли, пыль, образующаяся в результате работы которой вредит урожаю, находящемуся на прилегающей территории, и является причиной недовольства большинства жителей, муниципалитет высказался против предоставления земли в аренду ООО «А Перлит», на основании чего было отказано в лицензировании указанного ООО.
Затем, директор ООО «А Перлит» Э. А. обратился к сотруднику администрации общины Талин С. Т. и попросил последнего ходатайствовать перед руководителем общины Талин Т. С. в вопросе получения новой лицензии на эксплуатацию месторождения перлит в обмен на взятку, в частности, организовать повторные общественные слушания с целью проведения добывающих работ посредством Т. С. и направить новое положительное заключение о позиции муниципалитета Талина в ГНКО «Центр испытаний на воздействие на окружающую среду».
После этого С. Т. представил в Службу национальной безопасности РА сообщение о даче взятки директором ООО «А Перлит», на основании которого в производстве, инициированном антикоррупционным комитетом РА, были осуществлены тайные следственные действия, в том числе «Имитация получения взятки», в рамках которого Э. А. посредством С. Т. 27 апреля 2023 года дал Т. С. взятку в крупных размерах - 1 900 000 драмов РА.
Сразу после дачи взятки Э. А. был задержан сотрудниками оперативно-розыскного управления антикоррупционного комитета РА.
Э. А. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА. Он признал себя полностью виновным по предъявленному обвинению и дал признательные показания.