ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Շիրակի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ամբիոնի վարիչը 2022-2023 թվականներին մի շարք ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու համար նրանցից որպես կաշառք ստացել է տարբեր չափերի գումարներ: Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել նաև կաշառքի միջնորդության և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ:
Ըստ նախաքննությամբ ստացված տվյալների՝ վերը նշված համալսարանի տնտեսագիտական ամբիոնի վարիչը՝ Ա. Մ.-ն, շուրջ երկու տասնյակ ուսանողների 2022-2023 թվականների ուսումնական կիսամյակի քննությունները դրական գնահատելու, ինչպես նաև մագիստրոսական թեզերը կազմելու և դրանց դիմաց դրական գնահատականներ նշանակելու համար նրանցից ստացել է տարբեր չափերի՝ 60.000-340.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Այնուհետև Շիրակի պետական համալսարանի իրավասու պաշտոնատար անձինք պաշտոնական շրջանառության ենթակա փաստաթղթերում կեղծ տվյալներ են ներառել՝ ուսանողների կողմից քննությունները և մագիստրոսական թեզերը դրական ստանալու և պաշտպանելու վերաբերյալ:
2023 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Ա. Մ.-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալելու մասին:

В Антикоррупционном комитете РА по уголовному производству, инициированному на основании материалов, полученных из Полиции МВД РА, получены фактические данные о том, что заведующий экономической кафедрой Государственного университета Ширака в 2022-2023 годах за совершение незаконных действий в пользу ряда студентов получил от них в качестве взятки суммы в разных размерах. В ходе предварительного следствия получены также фактические данные о ходатайстве о взятке и служебном подлоге.
Согласно полученным в ходе предварительного следствия данным, заведующий экономической кафедрой вышеназванного университета А. М. положительно оценил экзамены 2022-2023 учебного семестра около двух десятков студентов, а также за составление магистерских диссертаций и присвоение им положительных оценок получил от них взятку в размере 60 000-340 000 драмов РА.
Затем компетентные должностные лица Государственного университета Ширака включили в документы, подлежащие официальному обороту, ложные данные о получении и защите студентами положительных экзаменов и магистерских диссертаций.
7-го июня 2023 года следователем Антикоррупционного комитета РА было принято постановление о задержании А. М. на основании наличия обоснованного подозрения, возникшего непосредственно в совершении преступления, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА.