ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Շիրակի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ամբիոնի վարիչը 2022-2023 թվականներին մի շարք ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու համար նրանցից որպես կաշառք ստացել է տարբեր չափերի գումարներ: Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել նաև կաշառքի միջնորդության և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ:
Ըստ նախաքննությամբ ստացված տվյալների՝ վերը նշված համալսարանի տնտեսագիտական ամբիոնի վարիչը՝ Ա. Մ.-ն, շուրջ երկու տասնյակ ուսանողների 2022-2023 թվականների ուսումնական կիսամյակի քննությունները դրական գնահատելու, ինչպես նաև մագիստրոսական թեզերը կազմելու և դրանց դիմաց դրական գնահատականներ նշանակելու համար նրանցից ստացել է տարբեր չափերի՝ 60.000-340.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Այնուհետև Շիրակի պետական համալսարանի իրավասու պաշտոնատար անձինք պաշտոնական շրջանառության ենթակա փաստաթղթերում կեղծ տվյալներ են ներառել՝ ուսանողների կողմից քննությունները և մագիստրոսական թեզերը դրական ստանալու և պաշտպանելու վերաբերյալ:
2023 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Ա. Մ.-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալելու մասին:

Within the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee on the basis of the materials received from the RA Ministry of Internal Affairs police, factual information was obtained that the head of the chair of economics of Shirak State University received various sums of money as a bribe from a number of students in 2022-2023 for committing illegal acts for the benefit of them. In the course of the preliminary investigation, factual information was also obtained regarding bribe mediation and official fraud.
According to the data obtained during the preliminary investigation, A. M. the head of the chair of economics of the above-mentioned university, received bribes of different amounts AMD 60,000-340,000 from about two dozen students in order to positively evaluate the exams of the 2022-2023 academic semester, as well as to compile their master's theses and give positive evaluations to them.
Then, the competent officials of Shirak State University included false data in the documents subject to official circulation, stating that the students have passed the exams and defended master's theses.
On June 7, 2023, the RA Anti-Corruption Committee investigator made a decision about detaining A. M. on the basis of the existence of a reasonable suspicion of committing a crime under point 3 of part 2 of article 435 of the RA Criminal Code