ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ն Տավուշի մարզի երկու բնակիչների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու, այդ թվում՝ պետական նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու և նպաստի տրամադրման ժամկետը երկարաձգելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար հիշյալ անձանցից կաշառք է ստացել:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Ա.-ն եղբոր պետական նպաստի իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու և նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու դիմաց 2023 թվականի մարտի 1-ին 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը նույն օրը կաշառք է ստացել նաև Տավուշի մարզի մեկ այլ բնակչից՝ Յ. Գ.-ից: Վերջինս, իր բնակության վայրի փոփոխությամբ պայմանավորված պետական նպաստ ստացող շահառուների ցուցակում ընդգրկվելը չուշացնելու և նպաստը ժամանակին ստանալու համար Լ. Ա.-ին տվել է 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք ստանալու համար Լ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով(2 դրվագ), իսկ կաշառք տալու համար Ա. Ա.-ին և Յ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, инициированному по части 1 статьи 435 Уголовного кодекса РА в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что сотрудник Ноемберянского территориального центра Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА Л. А. за совершение действий в рамках своих полномочий в пользу двух жителей марза Тавуш, в том числе - за непрекращение предоставления государственного пособия и организацию процесса плавного и беспрепятственного продления срока предоставления пособия, получил от упомянутых лиц взятку.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что житель марза Тавуш А. А. в обмен на продление срока права брата на государственное пособие и непрекращение предоставления пособия 1 марта 2023 года дал взятку в размере 20 000 драмов РА сотруднику Ноемберянского территориального центра единой социальной службы Л. А.
Кроме того, выяснилось, что вышеуказанное должностное лицо в тот же день получило взятку от другого жителя марза Тавуш - Ю. Г. Последний, чтобы не опоздать на включение в список бенефициаров, получающих государственное пособие в связи с изменением места жительства и своевременным получением пособия, дал Л. А. взятку в размере 10 000 драмов РА.
За получение взятки Л. А. предъявлено обвинение по части 1 статьи 435 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, а за дачу взятки А. А. и Ю. Г. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 436 Уголовного кодекса РА.