ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ն Տավուշի մարզի երկու բնակիչների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու, այդ թվում՝ պետական նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու և նպաստի տրամադրման ժամկետը երկարաձգելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար հիշյալ անձանցից կաշառք է ստացել:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Ա.-ն եղբոր պետական նպաստի իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու և նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու դիմաց 2023 թվականի մարտի 1-ին 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը նույն օրը կաշառք է ստացել նաև Տավուշի մարզի մեկ այլ բնակչից՝ Յ. Գ.-ից: Վերջինս, իր բնակության վայրի փոփոխությամբ պայմանավորված պետական նպաստ ստացող շահառուների ցուցակում ընդգրկվելը չուշացնելու և նպաստը ժամանակին ստանալու համար Լ. Ա.-ին տվել է 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք ստանալու համար Լ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով(2 դրվագ), իսկ կաշառք տալու համար Ա. Ա.-ին և Յ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation in the criminal proceedings initiated by the RA Anticorruption Committee under part 1 of article 435 of the RA Criminal Code it was substantiated that L. A. employee of the Noyemberyan Territorial Center of the Unified Social Service of the RA Ministry of Labor and Social Affairs received a bribe from two residents of Tavush marz in order to take actions within the framework of his powers for the benefit of the mentioned persons, including not stopping the provision of state allowance and extending the period of allowance provision smoothly.
In particular, during the preliminary investigation, it was found out that A.A. a resident of Tavush marz paid a bribe of AMD 20,000 to L. A., an employee of the Noyemberyan territorial center of the United Social Service on March 1, 2023, in exchange for extending the period of his brother's right to state allowance and not stopping the provision of state allowance.
In addition, it was found that the above-mentioned official received a bribe on the same day from another resident of Tavush marz Y.G. The latter gave a bribe of AMD 10,000 to L. A. in order not to delay his inclusion in the list of beneficiaries receiving state allowance due to the change of his place of residence and to receive the allowance on time.
L. A. was charged under part 1 of article 435 (2 counts) of the RA Criminal Code for receiving a bribe, and A. A. and Y. G. was charged under part 1 of Article 436 of the RA Criminal Code for giving a bribe.
The preliminary investigation in the criminal proceedings has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were sent to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.