ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Կ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողի օգտին գործողություն կատարելու համար վերջինիս հորից միջնորդների միջոցով ստացել է 605.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողին նույն զորամասում վարորդի պաշտոնին նշանակելու հարցում աջակցելու համար վերջինիս հայրը՝ Մ. Գ.-ն, 2023 թվականի մարտին Մ. Հ.-ի և Ա. Գ.-ի միջոցով դիմել է հիշյալ զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալ Կ. Ա.-ին: Վերջինս էլ, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով զինծառայողի օգտին գործողություն կատարելու համար, 2023 թվականի մարտի 7-ին միջնորդներից մեկի միջոցով և Ս. Խ.-ի օժանդակությամբ պահանջել է 2.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք և նույն օրը իր ենթակային՝ զորամասի ավտոմոբիլային ծառայության պետին հանձնարարել է նշված զինծառայողին ընդգրկել վարորդի հաստիքին նշանակվող անձանց ցուցակում: Մ. Գ.-ն, սակայն, ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով հրաժարվել է տալ պահանջված կաշառքի գումարը, որից հետո Կ. Ա.-ն պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար:
Մ. Գ.-ն, ընդունելով պաշտոնատար անձին կաշառք տալու առաջարկը, Ա. Գ.-ի միջոցով Կ. Ա.-ին է փոխանցել 515.000 ՀՀ դրամին համարժեք 100.000 ՌԴ ռուբլի և 90.000 ՀՀ դրամ (ընդհանուր՝ 605.000 ՀՀ դրամ):
Կ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Ս. Խ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, Մ. Հ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Գ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Մ. Գ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Կ. Ա.-ի և Ս. Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Доказательствами, полученными в рамках уголовного производства, осуществленного в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что К. А., занимая должность начальника технической части-заместителя командира N-ской воинской части Министерства обороны РА, за совершение действия в пользу военнослужащего-срочника той же воинской части, через посредников получил от отца последнего взятку в размере 605 000 драмов РА.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что для содействия в назначении военнослужащего срочной службы N-ской воинской части МО РА на должность водителя в той же воинской части отец последнего, М. Г., В марте 2023 года через М. Г. и А. Г. обратился к заместителю начальника технической части-командира К. А. упомянутой воинской части. Последний, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, для совершения действий в пользу военнослужащего, 7 марта 2023 года через одного из посредников и при содействии С. Х. потребовал взятку в размере 2500 долларов США и в тот же день поручил своему подчиненному начальнику автомобильной службы воинской части включить указанного военнослужащего в список лиц, назначаемых на должность водителя. Однако М. Г. отказался дать требуемую сумму взятки из-за отсутствия финансовых средств, после чего К. А. потребовал 1500 долларов США.
М. Г., приняв предложение о даче взятки должностному лицу, через А. Г. перечислил К. А. 100 000 рублей РФ, эквивалентные 515 000 драмам РА, и 90 000 драмов РА (всего 605 000 драмов РА).
К. А. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435, С. Х. - по пункту 2 части 2 статьи 46-435, М. Г. - по части 1 статьи 437, А. Г. - по пункту 2 части 2 статьи 436, а М. Г. - по пункту 2 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
В отношении К. А. и С. Х. в качестве меры пресечения избрана в виде ареста.
Предварительное следствие по уголовному производству по вышеуказанным обвиняемым завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.