ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Կ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողի օգտին գործողություն կատարելու համար վերջինիս հորից միջնորդների միջոցով ստացել է 605.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողին նույն զորամասում վարորդի պաշտոնին նշանակելու հարցում աջակցելու համար վերջինիս հայրը՝ Մ. Գ.-ն, 2023 թվականի մարտին Մ. Հ.-ի և Ա. Գ.-ի միջոցով դիմել է հիշյալ զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալ Կ. Ա.-ին: Վերջինս էլ, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով զինծառայողի օգտին գործողություն կատարելու համար, 2023 թվականի մարտի 7-ին միջնորդներից մեկի միջոցով և Ս. Խ.-ի օժանդակությամբ պահանջել է 2.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք և նույն օրը իր ենթակային՝ զորամասի ավտոմոբիլային ծառայության պետին հանձնարարել է նշված զինծառայողին ընդգրկել վարորդի հաստիքին նշանակվող անձանց ցուցակում: Մ. Գ.-ն, սակայն, ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով հրաժարվել է տալ պահանջված կաշառքի գումարը, որից հետո Կ. Ա.-ն պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար:
Մ. Գ.-ն, ընդունելով պաշտոնատար անձին կաշառք տալու առաջարկը, Ա. Գ.-ի միջոցով Կ. Ա.-ին է փոխանցել 515.000 ՀՀ դրամին համարժեք 100.000 ՌԴ ռուբլի և 90.000 ՀՀ դրամ (ընդհանուր՝ 605.000 ՀՀ դրամ):
Կ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Ս. Խ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, Մ. Հ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Գ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Մ. Գ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Կ. Ա.-ի և Ս. Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

With the evidence obtained in the criminal proceedings carried out in the RA Anti-Corruption Committee it was found out that K. A., occupying the position of the deputy commander of the technical unit of the N military unit of the RA Ministry of Defense, received through intermediaries a bribe of 605,000 AMD from a father of a conscript soldier of the same military unit to perform an action in favour of the latter.
In particular, according to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings, it was found that in order to support the appointment of a conscript soldier of the N military unit of the RA Ministry of Defense to the position of a driver in the same military unit, the latter's father, M. G. applied to K. A., deputy chief-commander - head of the technical part of the mentioned military unit in March 2023 through M. H. and A. G.. The latter, using the influence due to his official powers to act in favor of the serviceman, on March 7, 2023 through one of the mediators and with the assistance of S. Kh. demanded a bribe of 2,500 USD and on the same day instructed his subordinate, the head of the military unit's automobile service, to include the mentioned serviceman in the list of persons to be appointed to the position of driver. However M.G. refused to pay the requested bribe due to lack of funds, after which K. A. demanded 1,500 USD.
Accepting the offer to bribe the official M.G. transferred 100,000 RUB equivalents to 515,000 AMD and 90,000 AMD (total 605,000 AMD) to K. A. through A.G.
K. A. was charged under point 2 of part 2 of article 435 of the RA Criminal Code, S. Kh. was charged under point 2 of part 2 of article 46-435 of the RA Criminal Code, M. H. - under part 1 of article 437, A. G. - under part 1 of article 437, and M. G. was charged with point 2 of part 2 of article 436 of the RA Criminal Code.
Arrest was selected as a measure of restriction against K. A. and S. Kh.
The preliminary investigation in the criminal proceedings against the above-mentioned accused persons is over. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.