ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Խ.-ն, 2010-2015 թթ. զբաղեցնելով ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Երևան քաղաքի Էրեբունի-Նուբարաշեն բաժնի հարկադիր կատարողի պաշտոնը, իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, նշված ժամանակահատվածում հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 16 մլն ՀՀ դրամի գույք և դրամական միջոցներ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Տ. Խ.-ն, 2010-2015 թվականների ընթացքում իր վարույթում գտնվող կատարողական վարույթներով պարտապաններից ստացել է բռնագանձման ենթակա գումարները, սակայն յուրաքանչյուր անգամ իրեն վստահված դրամական միջոցները ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության դեպոզիտ հաշվին վճարելու փոխարեն, իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, հափշտակել է:
Արդյունքում՝ նշված ժամանակահատվածում Տ. Խ.-ն 92 պարտապաններից ստացած և իրեն վստահված միջոցներից հափշտակել է ընդհանուր 10.973.881 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, Տ. Խ.-ն 2014 թվականի հոկտեմբերից 2015 թվականի օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում ծառայության նկատմամբ դրսևորած անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով պատշաճ կարգով չի կատարել իր պարտականությունները, այն է՝ ԴԱՀԿ Էրեբունի-Նուբարաշեն բաժնում ստացված և իրեն կատարման հանձնարարված 359 կատարողական թերթերով համապատասխան վարույթներ հարուցելու մասին որոշումներ չի կայացրել և կատարողական գործողություններ չի կատարել, որի հետևանքով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի պահանջները տևական ժամանակ չեն կատարվել:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Տ. Խ.-ն, 2015 թվականի ապրիլին տեղեկանալով, որ իր բարեկամ Ա. Թ.-ն ցանկանում է վաճառել իրեն պատկանող «Hyundai Elantra» մակնիշի 2 ավտոմեքենաները, սակայն մեկ այլ ավտոմեքենայի գրավադրմամբ ունեցած բանկային պարտավորությունները չկատարելու պատճառով զրկված է դրանք այլ անձանց վաճառելու հնարավորությունից, նրան առաջարկել է նշված ավտոմեքենաները վաճառել իրեն՝ կեղծ խոստումներ տալով, թե իբր մեկ ամսվա ընթացքում կմարի Ա. Թ.-ի վարկային պարտավորությունը, ինչպես նաև կտրամադրի ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու համար նախապես պայմանավորված 5 մլն ՀՀ դրամ գումարը: Ավտոմեքենաները ստանալուց հետո, սակայն, Տ. Խ.-ն դրանք առանց համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպումների օտարել է այլ անձանց, ստացել վաճառքից գոյացած գումարը և դիմել փախուստի (հեռացել է ՀՀ-ից)՝ Ա. Թ.-ին պատճառելով 5.500.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
13.10.2015 թ. Տ. Խ.-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Նախաքննության ընթացքում՝ 2022 թ. սեպտեմբերի 26-ին, մեղադրյալ Տ. Խ.-ն հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Ղազախստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից, որից հետո՝ 2023 թ. փետրվարի 3-ին, արտահանձնվել է ՀՀ իրավապահ մարմիններին և նույն օրը ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին:
Դատարանի կողմից վերահաստատվել է Տ. Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что Т. Х., занимая в 2010-2015 гг. должность принудительного исполнителя отдела Эребуни-Нубарашен города Ереван службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции РА, используя властные полномочия, в указанный период похитил доверенное ему имущество и денежные средства в особо крупных размерах - более 16 млн драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что в течение 2010-2015 гг. по исполнительным производствам, находящимся в его производстве, T. X. получал от должников подлежащие взысканию суммы, однако каждый раз вместо оплаты доверенных ему денежных средств на депозитный счет СПИСА Министерства юстиции РА, используя властные полномочия, похищал.
В результате за указанный период T. X. из средств, полученных от 92 должников и доверенных ему, похитил в общей сложности 10 973 881 драм РА.
Кроме того, в период с октября 2014 года по август 2015 года, вследствие проявленного недобросовестного и халатного отношения к службе, T. X. не выполнил свои обязанности в надлежащем порядке, а именно: не вынес постановлений о возбуждении соответствующих производств по 359 исполнительным листам, полученным в отделе Эребуни-Нубарашен СПИСА и порученным ему исполнительным листам и не совершил исполнительных действий, в результате чего требования вступивших в законную силу судебных актов длительное время не выполнялись.
Предварительным следствием также было обосновано, что Т. Х., узнав в апреле 2015 года, что его друг А. Т. желает продать принадлежащие ему 2 автомобиля марки «Hyundai Elantra» , однако из-за невыполнения банковских обязательств под залог другого автомобиля лишен возможности продать их другим лицам, предложил ему продать указанные автомобили, дав ложные обещания, что якобы в течение месяца погасит кредитное обязательство А. Т., а также предоставит сумму в 5 млн драмов РА, заранее оговоренную для приобретения автомобилей. Однако после получения автомобилей Т. Х. отчуждал их другим лицам без соответствующих документальных оформлений, получил вырученные от продажи деньги и скрылся (уехал из РА), причинив А. Т. имущественный ущерб в размере 5 500 000 драмов РА.
13.10.2015 г. в отношении Т. Х. объявлен розыск, в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста. В ходе предварительного следствия 26 сентября 2022 года обвиняемый Т. Х. был обнаружен и задержан правоохранительными органами Республики Казахстан, после чего 3 февраля 2023 года был экстрадирован в правоохранительные органы РА и в тот же день представлен следователю Антикоррупционного комитета.
Суд подтвердил арест, избранный в качестве меры пресечения в отношении Т. Х. Ему предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 256 Уголовного кодекса РА, по части 1 статьи 315 и по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА.