ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Խ.-ն, 2010-2015 թթ. զբաղեցնելով ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Երևան քաղաքի Էրեբունի-Նուբարաշեն բաժնի հարկադիր կատարողի պաշտոնը, իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, նշված ժամանակահատվածում հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 16 մլն ՀՀ դրամի գույք և դրամական միջոցներ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Տ. Խ.-ն, 2010-2015 թվականների ընթացքում իր վարույթում գտնվող կատարողական վարույթներով պարտապաններից ստացել է բռնագանձման ենթակա գումարները, սակայն յուրաքանչյուր անգամ իրեն վստահված դրամական միջոցները ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության դեպոզիտ հաշվին վճարելու փոխարեն, իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, հափշտակել է:
Արդյունքում՝ նշված ժամանակահատվածում Տ. Խ.-ն 92 պարտապաններից ստացած և իրեն վստահված միջոցներից հափշտակել է ընդհանուր 10.973.881 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, Տ. Խ.-ն 2014 թվականի հոկտեմբերից 2015 թվականի օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում ծառայության նկատմամբ դրսևորած անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով պատշաճ կարգով չի կատարել իր պարտականությունները, այն է՝ ԴԱՀԿ Էրեբունի-Նուբարաշեն բաժնում ստացված և իրեն կատարման հանձնարարված 359 կատարողական թերթերով համապատասխան վարույթներ հարուցելու մասին որոշումներ չի կայացրել և կատարողական գործողություններ չի կատարել, որի հետևանքով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի պահանջները տևական ժամանակ չեն կատարվել:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Տ. Խ.-ն, 2015 թվականի ապրիլին տեղեկանալով, որ իր բարեկամ Ա. Թ.-ն ցանկանում է վաճառել իրեն պատկանող «Hyundai Elantra» մակնիշի 2 ավտոմեքենաները, սակայն մեկ այլ ավտոմեքենայի գրավադրմամբ ունեցած բանկային պարտավորությունները չկատարելու պատճառով զրկված է դրանք այլ անձանց վաճառելու հնարավորությունից, նրան առաջարկել է նշված ավտոմեքենաները վաճառել իրեն՝ կեղծ խոստումներ տալով, թե իբր մեկ ամսվա ընթացքում կմարի Ա. Թ.-ի վարկային պարտավորությունը, ինչպես նաև կտրամադրի ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու համար նախապես պայմանավորված 5 մլն ՀՀ դրամ գումարը: Ավտոմեքենաները ստանալուց հետո, սակայն, Տ. Խ.-ն դրանք առանց համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպումների օտարել է այլ անձանց, ստացել վաճառքից գոյացած գումարը և դիմել փախուստի (հեռացել է ՀՀ-ից)՝ Ա. Թ.-ին պատճառելով 5.500.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
13.10.2015 թ. Տ. Խ.-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Նախաքննության ընթացքում՝ 2022 թ. սեպտեմբերի 26-ին, մեղադրյալ Տ. Խ.-ն հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Ղազախստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից, որից հետո՝ 2023 թ. փետրվարի 3-ին, արտահանձնվել է ՀՀ իրավապահ մարմիններին և նույն օրը ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին:
Դատարանի կողմից վերահաստատվել է Տ. Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that occupying the position of the enforcer of the Erebuni-Nubarashen division of compulsory enforcement service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia in 2010-2015, T. Kh. stole property and funds entrusted to him in particularly large amounts of more than 16 million AMD using the official powers, during the specified period.
In particular, the preliminary investigation revealed that during the years 2010-2015 T.Kh. received the sums subject to confiscation from the debtors through enforcement proceedings under his proceedings, but each time, instead of paying the funds entrusted to him to the deposit account of the Compulsory Enforcement service of the RA Ministry of Internal Affairs, he embezzled them using his official powers.
As a result, during the mentioned period, T. Kh. stole a total of AMD 10,973,881 from the funds entrusted to him from 92 debtors.
In addition, as a result of his dishonest and negligent attitude towards the service in the period from October 2014 to August 2015 T.Kh. did not perform his duties in a proper manner, that is, he did not make decisions about initiating appropriate proceedings with the 359 execution papers received and assigned to him in the Erebuni-Nubarashen division of the Compulsory Enforcement Service, and did not perform enforcement actions, as a result of which the requirements of legally enforced judicial acts were not fulfilled for a long time.
With the preliminary investigation it was also substantiated that in April 2015, having learned that his friend A. T. wanted to sell 2 "Hyundai Elantra" cars owned by him, but due to non-fulfillment of the bank obligations with the mortgage of another car, he was deprived of the opportunity to sell them to other people T. Kh. offered him to sell said cars to him, making false promises that as if during one month he would repay A. T.'s loan obligation and will also provide the pre-arranged sum of AMD 5 million for the purchase of cars. After receiving the cars, however, T. Kh. alienated them to other persons without the appropriate documentation, received the money from the sale and ran away (left the RA) causing property damage of AMD 5,500,000 to A. T.
On 13.10.2015 search was announced for T. Kh. And arrest was selected as a measure of restriction against him. During the preliminary investigation, on September 26, 2022 accused T. Kh. was found and detained by law enforcement agencies of the Republic of Kazakhstan, after which on February 3, 2023 he was extradited to the RA law enforcement agencies and presented to the investigator of the Anti-Corruption Committee on the same day.
Arrest selected as a measure of restriction against T. Kh. was reaffirmed by the court. He was charged under point 3 of part 3 of article 256 of the RA Criminal Code, part 1 of article 315, and point 1 of part 3 of article 178 of the former RA Criminal Code.