ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Ս. Բ.-ն, զբաղեցնելով Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի տնտեսական վարչության պետի պաշտոնը և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, 2022 թվականի նոյեմբերից 2023 թվականի փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բյուջեից հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 7 մլն ՀՀ դրամը:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս. Բ.-ն, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, վերը նշված ժամանակահատվածում առանց օրինական հիմքերի՝ հափշտակության նպատակով, նույն համալսարանի շինվերանորոգման բաժնի բանվորներ Վ. Հ.-ի և Ա. Մ.-ի բանկային հաշվեհամարներին որպես աշխատավարձ մաս-մաս փոխանցել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 7.400.000 ՀՀ դրամ, ապա վերջիններից պահանջել է այն կանխիկացնել և փոխանցել իրեն: Վ. Հ.-ն և Ա. Մ.-ն, կատարելով Ս. Բ.-ի պահանջը, ամբողջությամբ կանխիկացրել ու նրան են փոխանցել գումարը, որը վերջինս ստանալով՝ հափշտակել է:
25.05.2023թ. Ս. Բ.-ն, Վ. Հ.-ն և Ա. Մ.-ն ձերբակալվել են:
26.05.2023թ. ԵՊԲՀ տնտեսական վարչության պետ Ս. Բ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:

По уголовному производству, инициированному Службой национальной безопасности РА и расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, получены фактические данные о том, что С. Б., занимая должность начальника экономического управления Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци, и, являясь должностным лицом, в период с ноября 2022 года по февраль 2023 года из бюджета Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци похитил вверенные ему в особо крупных размерах более 7 млн драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что С. Б., используя свои служебные полномочия, в вышеуказанный период без законных оснований с целью хищения перечислил на банковские счета рабочих В. Г. и А. М. в качестве зарплаты в особо крупных размерах - 7 400 000 драмов РА, затем потребовал от последних обналичить их и передать ему. В. Г. и А. М., выполнив требование С. Б., полностью обналичили и передали ему сумму, которую последний, получив, похитил.
25.05.2023г. С. Б., В. Г. и А. М. были задержаны.
26.05.2023 г. начальнику экономического управления ЕГМУ С. Б. предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 256 Уголовного кодекса РА. Следователем Антикоррупционного комитета РА было представлено в суд ходатайство об избрании в отношении него ареста в качестве меры пресечения, которое было удовлетворено.