Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կրթական նախաձեռնության շրջանակներում կենտրոնի կրթական ծրագրերի շրջանավարտներն այցելել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե և հանդիպել Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն այցելուներին ներկայացրել է կառույցի գործառույթները, առաջնահերթություններն ու հիմնական մարտահրավերները, խոսել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի և Կոմիտեում ծառայության առանձնահատկություններից:
Հաշվի առնելով, որ շրջանավարտների մի մասն արդեն իսկ մասնագիտական գործունեություն են սկսել տարբեր, այդ թվում՝ իրավական ու տնտեսական ոլորտներում՝ նրանք Կոմիտեի նախագահի հետ զրուցել են կոռուպցիայի, դրա տեսակների ու պատճառների, տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի, դրանց կանխարգելման ու պայքարի արդի մեխանիզմներին առնչվող հարցերի շուրջ:
Շրջանավարտներին նաև հետաքրքրել են Կոմիտեի կողմից իրականացված կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտումները, լատենտային հանցագործությունների ու դրանց դեմ տարվող պայքարի առանձնահատկությունները: Սասուն Խաչատրյանը մասնավոր դեպքերի օրինակներով նրանց ներկայացրել է քննչական և օպերատիվ աշխատանքի բնույթը, խոսել ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներից ու հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման կարևորությունից:

В рамках образовательной инициативы Антикоррупционного центра Транспаренси Интернешнл (АЦТИ) выпускники образовательных программ Центра посетили Антикоррупционный комитет РА и встретились с председателем Комитета - Сасуном Хачатряном.
Председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян представил посетителям функции, приоритеты и основные вызовы структуры, рассказал об особенностях борьбы с коррупцией и службы в Комитете.
Учитывая, что часть выпускников уже начала профессиональную деятельность в различных сферах, в том числе - в правовой и экономической, они побеседовали с председателем комитета о коррупции, ее видах и причинах, коррупционных рисках в различных сферах, современных механизмах их предотвращения и борьбы.
Выпускников также интересовали разоблачения коррупционных случаев, осуществленных Комитетом, особенности латентных преступлений и борьбы с ними. Сасун Хачатрян на примерах частных случаев представил им характер следственной и оперативной работы, говорил о законодательных регулированиях сферы и важности внедрения антикоррупционного образования.