ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Հ. Ս.-ն, 2000 թվականից զբաղեցնելով Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնը, նույն ֆակուլտետի ամբիոնի դոցենտ Գ. Տ.-ի և այլ դասախոսների հետ խմբի կազմում՝ 2023 թվականի փետրվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում, ֆակուլտետի տարբեր կուրսերում սովորող ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու դիմաց որպես կաշառք պահանջել և ստացել են տարբեր չափի գումարներ:
Մասնավորապես՝ Գ. Տ.-ն, ֆակուլտետի ուսանողի օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ առանց նրա գիտելիքները փաստացի ստուգելու վերջինիս դրական գնահատականներ նշանակելու գործընթացը կազմակերպելու համար, ուսանողից պահանջել է յուրաքանչյուր քննության համար 120.000-ական, ընդհանուր՝ 480.000 ՀՀ դրամ կաշառք, այնուհետև այդ մասին տեղեկացրել է ֆակուլտետի դեկան Հ. Ս.-ին: Ստանալով դեկանի համաձայնությունը՝ Գ. Տ.-ն վերջինիս հետ՝ նշված ուսանողին դրական գնահատական նշանակելու խնդրանքով դիմել են քննություններն ընդունող դասախոսներին: Արդյունքում ուսանողն առանց անհրաժեշտ գիտելիքների ստուգման ստացել է դրական գնահատականներ:
Բացի այդ, դեկան Հ. Ս.-ն իր տեղակալ՝ նույն ֆակուլտետի ամբիոնի դոցենտ Ա. Ն.-ի հետ մեկ այլ ուսանողի օգտին թողտվություն, հովանավորչություն և ապօրինի գործողություն կատարելու դիմաց Պ. Հ.-ից ստացել են կոնյակ և 4000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նույն ժամանակահատվածում ֆակուլտետի երկու այլ ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու՝ քննական գործընթացում առանց վերջիններիս գիտելիքները ստուգելու դրական գնահատականներ նշանակելու դիմաց, դեկան Հ. Ս.-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ խմբի կազմում՝ դոցենտ Գ. Տ.-ի հետ, կաշառք են ստացել նրանցից:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Գ. Տ.-ն ֆակուլտետի մեկ այլ դասախոս Ա. Մ.-ի հետ՝ խմբի կազմում, իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, Ա. Մ.-ի մատնանշած ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ 2023 թվականի մարտին նշանակված քննությունն առանց գիտելիքների իրական ստուգման դրական գնահատելու գործընթացը կազմակերպելու և իրականացնելու դիմաց ստացել են կաշառք:
24.05.2023 թվականին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Հ. Ս.-ն, նրա տեղակալը, նույն ֆակուլտետի երկու դասախոսները և նրանց կաշառք տված ևս 5 անձ ձերբակալվել են:
Նույն օրը դեկանին, նրա տեղակալին և հիշյալ երկու դասախոսներին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных в рамках уголовного производства, инициированного Службой национальной безопасности РА и расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, а также следственных и производственных действий были получены фактические данные о том, что с 2000 года Г. С., занимая должность декана факультета экономики и управления Ереванского государственного университета, в составе группы вместе с доцентом кафедры того же факультета Г. Т. и другими преподавателями, в период с февраля по март 2023 года за совершение незаконных действий в пользу студентов, обучающихся на разных курсах факультета, в качестве взятки потребовали и получили различные суммы.
В частности, Г. Т. за совершение незаконных действий в пользу студента факультета, а именно за организацию процесса назначения ему положительных оценок без фактической проверки его знаний, потребовал от студента взятку в размере 120 000 драмов РА за каждый экзамен, в общей сложности 480 000 драмов РА, затем сообщил об этом декану факультета Г. С. Получив согласие декана, Г. Т. с последним обратился к преподавателям, принимающим экзамены, с просьбой дать указанному студенту положительную оценку. В результате студент без проверки необходимых знаний получил положительные оценки.
Кроме того, декан Г. С. вместе со своим заместителем, доцентом кафедры того же факультета А. Н. за совершение попустительства, покровительства и незаконных действий в пользу другого студента получил от Г. А. коньяк и взятку в размере 4000 долларов США.
За совершение незаконных действий в пользу двух других студентов факультета в обмен на получение положительных оценок в экзаменационном процессе без проверки их знаний, декан Г. С. как лично, так и в составе группы вместе с доцентом Г. Т. получал взятки от них.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что Г. Т вместе с другим преподавателем факультета А. М. в составе группы, используя свои служебные полномочия, за совершение незаконного действия в пользу указанных А. М. студентов, а именно за организацию и осуществление процесса положительной оценки экзамена, назначенного на март 2023 г. без реальной проверки знаний, получили взятку.
24.05.2023 г. декан факультета экономики и управления ЕГУ, его заместитель, два преподавателя того же факультета и еще 5 человек, давших им взятки, были арестованы.
В тот же день декану, его заместителю и двум упомянутым преподавателям было предъявлено обвинение по части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА.
Следователем Антикоррупционного комитета РА были представлены в суд ходатайства об избрании в отношении них меры пресечения в виде ареста.