ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են Ճանապարհային ոստիկանության չորս տեսուչների կողմից երկու տասնյակից ավելի վարորդներից նախնական համաձայնությամբ կաշառք պահանջելու և ստանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչներ Մ. Հ.-ն, Ա. Ս.-ն, Վ. Խ.-ն և Հ. Գ.-ն 2022 թվականի ընթացքում Արարատի մարզի ավտոճանապարհների տարբեր հատվածներում ծառայություն իրականացնելիս, կանգնեցրել են ճանապարհային երթևեկության կանոների խախտումներ թույլ տված վարորդներին և վերջիններից պահանջել ու ստացել կաշառք՝ խախտումները չարձանագրելու և օրենքով սահմանված կարգով վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ճանապարհային ոստիկանության վերը նշված պաշտոնատար անձինք երթևեկության սահմանված արագությունը գերազանցած վարորդներին վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար նրանցից որպես կաշառք պահանջել են 5-10 հազարական ՀՀ դրամ, մի շարք դեպքերում էլ՝ վարորդներից որպես կաշառք ընդունել են ծառայողական ավտոմեքենաները բենզինով լիցքավորելու առաջարկները, ինչպես նաև նրանցից պահանջել և ստացել են բենզինի լիցքավորման համար նախատեսված կտրոններ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ հիշյալ ՃՈ տեսուչները խմբով՝ նախնական համաձայնությամբ կազմել են վարչական իրավախախտման վերաբերյալ կեղծ արձանագրություններ, այդ թվում՝ վարորդին ոչ սթափ վիճակում գտնվելու համար տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից չզրկելու համար դիտավորությամբ կազմել են կեղծ բովանդակությամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 3 արձանագրություն:
Վերը նշված հանցանքների համար Մ. Հ.-ին և Ա. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (15 դրվագ) և 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ), իսկ Վ. Խ.-ին և Հ. Գ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (9 դրվագ):
ՃՈ տեսուչներից երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных из Управления внутренней безопасности Полиции РА, в ходе предварительного следствия, возбужденного по уголовному делу, были раскрыты случаи требования и получения взятки по предварительному сговору от более чем двух десятков водителей четырьмя инспекторами дорожной полиции, а также совершения служебного подлога.
В частности, в уголовном производстве было обосновано, что инспекторы службы «Дорожная полиция» М. Г., А. С., В. Х. и Г. Г. в течение 2022 года при несении службы на разных участках автодорог Араратской области остановили водителей, допустивших нарушения правил дорожного движения, и потребовали и получили у них взятку за то, что они не зафиксировали нарушения и не составили протоколы об административном правонарушении в установленном законом порядке.
В ходе предварительного следствия было установлено, что вышеуказанные должностные лица дорожной полиции, чтобы не привлекать к административной ответственности водителей, превысивших установленную скорость движения, потребовали от них в качестве взятки по 5-10 тысяч драмов РА, в ряде случаев принимали от водителей в качестве взятки предложения заправить бензином служебные автомобили, а также потребовали и получили от них талоны на заправку бензином.
Кроме того, выяснилось, что упомянутые инспекторы ДП по предварительному сговору составили фальшивые протоколы об административном правонарушении, в том числе, для того, чтобы не лишить водителя права управлять транспортными средствами за то, что он находится в нетрезвом состоянии, умышленно составили 3 протокола об административном правонарушении ложного содержания.
За вышеуказанные преступления М. Г. и А. С. предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 (15 эпизодов) и части 2 статьи 445 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, а В. Х. и Г. Г. - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 (9 эпизодов) Уголовного кодекса РА.
В отношении трех инспекторов ДП в качестве меры пресечения избрана мера пресечения в виде ареста.
Предварительное следствие завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.