ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են Ճանապարհային ոստիկանության չորս տեսուչների կողմից երկու տասնյակից ավելի վարորդներից նախնական համաձայնությամբ կաշառք պահանջելու և ստանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչներ Մ. Հ.-ն, Ա. Ս.-ն, Վ. Խ.-ն և Հ. Գ.-ն 2022 թվականի ընթացքում Արարատի մարզի ավտոճանապարհների տարբեր հատվածներում ծառայություն իրականացնելիս, կանգնեցրել են ճանապարհային երթևեկության կանոների խախտումներ թույլ տված վարորդներին և վերջիններից պահանջել ու ստացել կաշառք՝ խախտումները չարձանագրելու և օրենքով սահմանված կարգով վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ճանապարհային ոստիկանության վերը նշված պաշտոնատար անձինք երթևեկության սահմանված արագությունը գերազանցած վարորդներին վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար նրանցից որպես կաշառք պահանջել են 5-10 հազարական ՀՀ դրամ, մի շարք դեպքերում էլ՝ վարորդներից որպես կաշառք ընդունել են ծառայողական ավտոմեքենաները բենզինով լիցքավորելու առաջարկները, ինչպես նաև նրանցից պահանջել և ստացել են բենզինի լիցքավորման համար նախատեսված կտրոններ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ հիշյալ ՃՈ տեսուչները խմբով՝ նախնական համաձայնությամբ կազմել են վարչական իրավախախտման վերաբերյալ կեղծ արձանագրություններ, այդ թվում՝ վարորդին ոչ սթափ վիճակում գտնվելու համար տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից չզրկելու համար դիտավորությամբ կազմել են կեղծ բովանդակությամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 3 արձանագրություն:
Վերը նշված հանցանքների համար Մ. Հ.-ին և Ա. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (15 դրվագ) և 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ), իսկ Վ. Խ.-ին և Հ. Գ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (9 դրվագ):
ՃՈ տեսուչներից երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the preliminary investigation carried out within the criminal proceedings initiated by the RA Anticorruption Committee on the basis of materials received from the Internal Security Department of the Police, cases of demanding and receiving bribes by four traffic police inspectors from more than two dozen drivers with prior consent, as well as cases of official forgery, were revealed.
In particular, it was substantiated by the criminal proceedings that inspectors of the "Traffic Police" service M. H., A. S., V. Kh. and H. G. while performing service on different sections of the highways of Ararat marz during 2022, stopped the drivers who violated traffic rules and demanded bribes from them in exchange for not recording the violations and not compiling records of administrative offenses in accordance with the law, and received such bribes.
According to the preliminary investigation, it was found out that the above-mentioned officials of the Traffic Police demanded 5-10 thousand AMD from each as a bribe for not subjecting the drivers who exceeded the speed limit to administrative responsibility, and in a number of cases, they accepted offers of drivers to fill their official cars with petrol as a bribe, as well as requested from them and received coupons for petrol refills.
In addition, it was found out that the aforementioned traffic inspectors in a group, with prior consent, made false reports on administrative offenses, including, made 3 reports on administrative offenses with false content in order not to deprive the driver of the right to drive vehicles for being in an inebriated state.
M. H. and A. S. was charged for the above-mentioned crimes under points 1 and 3 of part 2 of article 435 (15 counts), and part 2 of article 445 (2 counts), and V. Kh. and H. G. was charged under points 1 and 3 of part 2 of article 435 (9 counts).
Arrest was selected as a measure of restriction against the three traffic police inspectors.
The preliminary investigation is over. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.