ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ. Մ.-ն, զբաղեցնելով «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, 2019-2021թթ. ընթացքում վատնման եղանակով կատարել է ընդհանուր ավելի քան 38 մլն ՀՀ դրամի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Ըստ քրեական վարույթի նյութերի՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» պայմանագիր, որով հիշյալ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանների բարելավման՝ արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կազմակերպման համար ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նույն տարվա ընթացքում ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է 156.721.600 ՀՀ դրամ գումար:
Վերը նշված պայմանագրի շրջանակում Գ. Մ.-ն ՊՈԱԿ-ի անունից պայմանագրեր է կնքել 2020 թվականի հունվարին հայտարարված մրցույթներում հաղթող ճանաչված՝ տեխնիկական հսկողության ծառայություններ մատուցող ընկերության և շինարարական աշխատանքներ իրականացնող երկու ընկերությունների կոնսորցիումի հետ: Վերջինիս հետ կնքած պայմանագրի արժեքը կազմել է 135 մլն ՀՀ դրամ:
Այնուհետև հիշյալ ընկերությունների ղեկավարներ Դ. Խ.-ն, Ս. Մ.-ն, ինչպես նաև տեխնիկական հսկողություն իրականացնող Ա. Պ.-ն, նախնական համաձայնությամբ խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները և դրանցում ներառելով աշխատանքների կատարված լինելու մասին մտացածին ուռճացված տվյալներ, 2020 թվականի ընթացքում կազմել և ստորագրել են ընդհանուր 103.076.170 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ 6 կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Մ.-ին, այնինչ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են ընդամենը 58.802.909 ՀՀ դրամ արժեքի աշխատանքներ:
Բացի այդ, Գ. Մ.-ն էլ իր հերթին՝ Դ. Խ.-ի օժանդակությամբ, կատարողական ակտերի ամսաթվերին համապատասխան կազմել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող 6 արձանագրություններ և ակտեր, իսկ մեկ դեպքով՝ առանց որևէ կատարողական ակտի, կազմել է 12.210.600 ՀՀ դրամի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն և ակտ:
Արդյունքում՝ փաստացի 58.802.909 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման պայմաններում, Գ. Մ.-ն, հիշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչների օժանդակությամբ, ՊՈԱԿ-ին հատկացված և ի պաշտոնե իրեն վստահված դրամական միջոցներից կապալառու կազմակերպությանը վճարել է 115.286.770 ՀՀ դրամ գումար /ներառյալ 19.214.461 ՀՀ դրամի չափով ԱԱՀ-ն/՝ կատարելով իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 37.269.399 ՀՀ դրամ գումարի վատնում:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Գ. Մ.-ն 2019 թ.-ին ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի է ընդունել Ս. Հ.-ին, սակայն վերջինս աշխատանքի չի հաճախել և աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել: Տեղեկացված լինելով հիշյալ հանգամանքի մասին՝ Գ. Մ.-ն, վատնման եղանակով հափշտակություն կատարելու նպատակով, իր ստորագրությամբ հաստատել է Ս. Հ.-ի կողմից իբրև մշտապես աշխատանքի հաճախելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկագրերն ու դրանք ներկայացրել վճարման: Հիշյալ փաստաթղթերի հիման վրա ՊՈԱԿ-ին հատկացված միջոցներից Ս. Հ.-ի անվամբ անհիմն ելքագրվել է ընդհանուր 803.161 ՀՀ դրամ գումար, որը Գ. Մ.-ն վատնման եղանակով հափշտակել է:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար՝
Գ. Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Դ. Խ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ս. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ա.Պ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ս. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Պետությանը պատճառված վնասի մի մասը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է, իսկ մնացած վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով արգելանքներ են կիրառվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա:

В ходе предварительного следствия, проведенного по уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, были получены фактические данные о том, что Г. М., занимая должность директора ГНКО «Армавирский региональный государственный колледж», в 2019-2021 гг. путем растраты совершил хищение и служебный подлог на общую сумму более 38 млн драмов РА.
Согласно материалам уголовного производства, 8 ноября 2019 года между ГНКО «Армавирский региональный государственный колледж» и Министерством образования, науки, культуры и спорта РА был заключен договор «Об использовании средств финансовой помощи, предоставляемой государством в виде гранта», по которому для улучшения условий здания указанной ГНКО, организации строительных работ ремесленного корпуса, Министерство ОНКС РА в течение того же года перечислило ГНКО 156 721 600 драмов РА.
В рамках вышеуказанного договора Г. М. от имени ГНКО заключила договоры с компанией, предоставляющей услуги технического контроля, победившей в объявленных в январе 2020 года тендерах, и консорциумом двух компаний, осуществляющих строительные работы. Стоимость заключенного с ним договора составила 135 млн драмов РА.
Затем руководители указанных компаний Г. Х., С. М., а также А. П., осуществляющий технический контроль, по предварительному сговору исказив реальные объемы фактически выполненных компанией-подрядчиком строительных работ и включив в них надуманные и раздутые данные о выполненных работах, в течение 2020 года составили и подписали 6 ложных исполнительных актов о выполнении строительных работ общей стоимостью 103 076 170 драмов РА и представили директору Г. М., в то время как компания-подрядчик фактически выполнила работы стоимостью всего 58 802 909 драмов РА.
Кроме того, Г. М., в свою очередь, при содействии Д. Х., в соответствии с датами исполнительных актов составил 6 протоколов и актов, содержащих ложные сведения, а в одном случае, без какого-либо исполнительного акта, составил фальшивый протокол сдачи-приема и акт о выполнении работ на сумму 12 210 600 драмов РА.
В результате, фактически в условиях выполнения строительных работ и оказания услуг стоимостью 58 802 909 драмов РА, Г. М. при содействии представителей указанных компаний, из выделенных ГНКО и доверенных ему по должности денежных средств выплатила подрядчику 115 286 770 драмов РА (включая НДС в размере 19 214 461 драмов РА), совершив растрату доверенных ему особо крупных сумм - 37 269 399 драмов РА.
В ходе предварительного следствия были получены данные о том, что Г. М. в 2019 году принял на работу в ГНКО С. Г., однако последний не посещал работу и не выполнял свои должностные обязанности. Будучи информированным об упомянутом обстоятельстве, Г. М., с целью совершения хищения путем растраты, своей подписью утвердил ложные ведомости о постоянном посещении работы и представил их для оплаты. На основании упомянутых документов из средств, выделенных ГНКО, на имя С. Г. было безосновательно изъято в общей сложности 803 161 драм РА, которые Г. М. похитил методом растраты.
За совершение вышеуказанных преступных деяний:
Г. М. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256, пункту 3 части 3 статьи 256 и части 1 статьи 445 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА. В его отношении применен арест в качестве меры пресечения.
Д. Х. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256, части 1 статьи 46-445 и части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА,
С. М. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256, части 1 статьи 46-445 и части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА,
А. П. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256 и части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА,
С. Г. -по пункту 2 части 2 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА.
Часть ущерба, нанесенного государству, была восстановлена в ходе предварительного следствия, а с целью обеспечения возмещения оставшегося ущерба были наложены аресты на имущество обвиняемых.
Предварительное следствие в уголовном производстве завершено. Материалы производства с обвинительным заключением были переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.