ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ. Մ.-ն, զբաղեցնելով «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, 2019-2021թթ. ընթացքում վատնման եղանակով կատարել է ընդհանուր ավելի քան 38 մլն ՀՀ դրամի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Ըստ քրեական վարույթի նյութերի՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» պայմանագիր, որով հիշյալ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանների բարելավման՝ արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կազմակերպման համար ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նույն տարվա ընթացքում ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է 156.721.600 ՀՀ դրամ գումար:
Վերը նշված պայմանագրի շրջանակում Գ. Մ.-ն ՊՈԱԿ-ի անունից պայմանագրեր է կնքել 2020 թվականի հունվարին հայտարարված մրցույթներում հաղթող ճանաչված՝ տեխնիկական հսկողության ծառայություններ մատուցող ընկերության և շինարարական աշխատանքներ իրականացնող երկու ընկերությունների կոնսորցիումի հետ: Վերջինիս հետ կնքած պայմանագրի արժեքը կազմել է 135 մլն ՀՀ դրամ:
Այնուհետև հիշյալ ընկերությունների ղեկավարներ Դ. Խ.-ն, Ս. Մ.-ն, ինչպես նաև տեխնիկական հսկողություն իրականացնող Ա. Պ.-ն, նախնական համաձայնությամբ խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները և դրանցում ներառելով աշխատանքների կատարված լինելու մասին մտացածին ուռճացված տվյալներ, 2020 թվականի ընթացքում կազմել և ստորագրել են ընդհանուր 103.076.170 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ 6 կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Մ.-ին, այնինչ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են ընդամենը 58.802.909 ՀՀ դրամ արժեքի աշխատանքներ:
Բացի այդ, Գ. Մ.-ն էլ իր հերթին՝ Դ. Խ.-ի օժանդակությամբ, կատարողական ակտերի ամսաթվերին համապատասխան կազմել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող 6 արձանագրություններ և ակտեր, իսկ մեկ դեպքով՝ առանց որևէ կատարողական ակտի, կազմել է 12.210.600 ՀՀ դրամի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն և ակտ:
Արդյունքում՝ փաստացի 58.802.909 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման պայմաններում, Գ. Մ.-ն, հիշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչների օժանդակությամբ, ՊՈԱԿ-ին հատկացված և ի պաշտոնե իրեն վստահված դրամական միջոցներից կապալառու կազմակերպությանը վճարել է 115.286.770 ՀՀ դրամ գումար /ներառյալ 19.214.461 ՀՀ դրամի չափով ԱԱՀ-ն/՝ կատարելով իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 37.269.399 ՀՀ դրամ գումարի վատնում:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Գ. Մ.-ն 2019 թ.-ին ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի է ընդունել Ս. Հ.-ին, սակայն վերջինս աշխատանքի չի հաճախել և աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել: Տեղեկացված լինելով հիշյալ հանգամանքի մասին՝ Գ. Մ.-ն, վատնման եղանակով հափշտակություն կատարելու նպատակով, իր ստորագրությամբ հաստատել է Ս. Հ.-ի կողմից իբրև մշտապես աշխատանքի հաճախելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկագրերն ու դրանք ներկայացրել վճարման: Հիշյալ փաստաթղթերի հիման վրա ՊՈԱԿ-ին հատկացված միջոցներից Ս. Հ.-ի անվամբ անհիմն ելքագրվել է ընդհանուր 803.161 ՀՀ դրամ գումար, որը Գ. Մ.-ն վատնման եղանակով հափշտակել է:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար՝
Գ. Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Դ. Խ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ս. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ա.Պ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,
Ս. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Պետությանը պատճառված վնասի մի մասը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է, իսկ մնացած վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով արգելանքներ են կիրառվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա:

During the preliminary investigation in criminal proceedings conducted by the RA Anti-Corruption Committee, factual information was obtained that G. M., holding the position of director of "Armavir Regional State College" SNCO, embezzled a total of more than 38 million AMD and committed official forgery during 2019-2021.
According to the materials of the criminal proceedings, on November 8, 2019, agreement "On the use of financial support provided by the state in the form of a grant" was signed by and between "Armavir Regional State College" SNCO and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia whereby the aforementioned SNCO was transferred 156,721,600 AMD by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia for the organization of the construction works of the craft building for the improvement of building conditions.
Within the framework of the above-mentioned agreement G. M. signed agreements on behalf of SNCO with a consortium of a company providing technical supervision services, which was recognized as the winner in the tenders announced in January 2020 and two companies performing construction works. The value of the agreement signed with the latter was 135 million AMD.
Then the heads of the mentioned companies D. Kh., S. M., as well as technical supervisor A. P., by distorting the real volumes of the construction works actually performed by the contractor organization and including fictitiously inflated data about the completion of the works, during the year 2020, drew up and signed 6 false execution acts on the implementation of construction works worth a total of AMD 103,076,170, and presented to SNCO director G. M., however, works worth 58,802,909 AMD only were actually performed by the contractor organization.
In turn with the assistance of D. Kh., G. M. made 6 protocols and acts containing false information in accordance with the dates of the enforcement acts, and in one case, without any enforcement act made a fake handover-acceptance protocol and act on the performance of works worth AMD 12,210,600.
As a result, under the conditions of the actual construction works and the provision of services worth AMD 58,802,909, G. M. with the assistance of the representatives of the mentioned companies, paid the sum of 115,286,770 AMD (including VAT in the amount of 19,214,461 AMD) to the contractor organization from the funds allocated to SNCO and entrusted to him in his position, wasting particularly large amounts of AMD 37,269,399 entrusted to him.
During the preliminary investigation, data were also obtained that in 2019 G. M. hired S. H. for work in the SNCO, but the latter did not attend work and did not perform his work duties. Being informed about the mentioned circumstance, G. M., in order to embezzle in a wasteful manner, confirmed with his signature that S. H. allegedly submitted false reports regarding regular attendance at work and submitted them for payment. Based on the mentioned documents a total of AMD 803,161 from the funds allocated to SNCO was unjustifiably withdrawn in the name of S.H., which G. M. embezzled wastefully.
For committing the above-mentioned criminal acts:
G. M. was charged under points 2 and 3 of part 2 of article 256, point 3 of part 3 of article 256 and part 1 of article 445 (2 counts) of the RA Criminal Code. Arrest was applied against him as a measure of restriction.
D. Kh. was charged under point 3 of part 3 of article 46-256, part 1 of article 46-445 and part 2 of article 457 of the RA Criminal Code.
S. M. was charged under point 3 of part 3 of article 46-256 and part 2 of article 457 of the RA Criminal Code.
A.P. was charged under point 3 of part 3 of article 46-256 and part 2 of article 457 of the RA Criminal Code.
S.H. was charged under point 2 of part 2 of article 46-256 of the RA Criminal Code.
A part of the damage caused to the state was recovered during the preliminary investigation, and in order to ensure compensation of the remaining damage, restrictions were applied on the property belonging to the accused.