ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Գ. Ղ.-ն, զբաղեցնելով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Վանաձորի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Վահագնիի անտառպետության անտառապահի պաշտոնը, դիտավորությամբ չի կատարել իր պաշտոնից բխող լիազորությունները, որի հետևանքով պետությանը հասցվել է 3.228.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գ. Ղ.-ն, Լոռու մարզի մի խումբ բնակիչների հետ ունեցած բարիդրացիական հարաբերությունները չխզելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, վերջիններիս թույլատրել է 2021 թվականի ընթացքում պարբերաբար անարգել մուտք գործել Վահագնիի անտառպետության պահաբաժիններից մեկի տարածք և առանց թույլտվության կատարել ապօրինի ծառահատումներ: Դրանից հետո հիշյալ անձինք փայտանյութը բեռնել են իրենց կողմից շահագործվող ավտոմեքենաներն ու ապօրինի դուրս բերել անտառից՝ օգտագործելով ըստ հայեցողության:
Այնուհետև Գ. Ղ.-ն կազմել է անտառախախտման 2 արձանագրություն, համաձայն որի՝ իբրև անհայտ անձի կողմից Վահագնիի անտառպետության իր կողմից սպասարկվող պահաբաժնում կատարվել է ընդհանուր 16 հատ կաղնու ապօրինի հատում: Անտառախախտման հիշյալ արձանագրությունների հիման վրա ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից կատարվել է վնասի հաշվարկ, որի ընթացքում 16 կաղնիներից բացի հայտնաբերվել է ապօրինի հատված ևս 4 ծառ: Ըստ հաշվարկների՝ ծառերի ապօրինի հատման հետևանքով պատճառված վնասի ընդհանուր չափը կազմել է 3.228.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցանքի համար Գ. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նախաքննության ընթացքում Գ. Ղ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել, տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Доказательствами, полученными в рамках уголовного производства, осуществленного в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что Г. К., занимая должность лесничего лесничества Ваагни филиала Ванадзорского лесного хозяйства ГНКО «Армлес», умышленно не выполнил вытекающие из своей должности полномочия, в результате чего государству был нанесен имущественный ущерб в размере 3 228 000 драмов РА.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что Г. К., исходя из личной заинтересованности в том, чтобы не разорвать добрососедские отношения с группой жителей марза Лори, разрешил им в течение 2021 года беспрепятственно входить на территорию одного из заповедников лесничества Ваагни и без разрешения осуществлять незаконные рубки деревьев. После этого указанные лица загрузили древесину в эксплуатируемые ими автомобили и незаконно вывели ее из леса, используя по своему усмотрению.
Затем Г. К. составил 2 протокола о лесном нарушении, согласно которому неизвестным лицом в обслуживаемом им департаменте лесного хозяйства Ваагни была осуществлена незаконная вырубка 16 дубов. На основании упомянутых протоколов о лесозаготовках сотрудниками Инспекционного органа охраны природы и недр был произведен расчет ущерба, в ходе которого кроме 16 дубов были обнаружены еще 4 незаконно вырубленных дерева. Согласно расчетам, общий размер ущерба, причиненного в результате незаконной вырубки деревьев, составил 3 228 000 драмов РА.
За вышеуказанное преступление Г. К. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 441 Уголовного кодекса РА. В ходе предварительного следствия Г. К. признал себя виновным, дал признательные показания.
Предварительное следствие завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.