ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել են ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի աշխատակիցների կողմից Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներից կաշառք ստանալու բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ վերը նշված տեսչական մարմնի աշխատակիցներ Ա. Մ.-ն, Ա. Ղ.-ն և Վ. Մ.-ն 2023 թվականի հունվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքում տեղադրված՝ ծանրաքաշ մեքենաների կշռման հենակետում հերթապահություն իրականացնելիս կշեռքի միջոցով պարզել են, որ նշված անցակետով անցնող ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիների վարած մի շարք բեռնատարներ գերբեռնված են, այսինքն՝ գերազանցում են օրենքով թույլատրելի առավելագույն քաշը: Այնուհետև ՔՏՀԱ վերը նշված պաշտոնատար անձինք բեռնատարների վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց Ն. Վ.-ի օժանդակությամբ վարորդներից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են 20-60 հազար ՀՀ դրամ, ինչպես նաև դիզելային վառելիք:
Ա. Մ.-ն, Ա. Ղ.-ն, Վ. Մ.-ն և Ն. Վ.-ն ձերբակալվել են: Նրանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ապօրինի անգործության համար կաշառք ստանալը) և 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ապօրինի անգործության համար կաշառք ստանալուն օժանդակելը):

В рамках уголовного производства, инициированного в результате оперативно-розыскных мероприятий, совместно осуществленных Антикоррупционным комитетом РА и Службой национальной безопасности РА, были выявлены многочисленные случаи получения взятки сотрудниками Сюникского территориального отдела Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности РА от граждан Республики Армения и Исламской Республики Иран.
В частности, в рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что сотрудники вышеназванного Инспекционного органа А. М., А. К. и В. М. в период с января по март 2023 года при дежурстве на пункте для взвешивания тяжеловесных автомобилей, установленных в общине Сисиан марза Сюник, посредством весов выяснили, что ряд грузовиков, управляемых гражданами РА и ИРИ, проходящими через указанный КПП, перегружены, то есть превышают максимально допустимый законом вес. Затем вышеуказанные должностные лица ГТПБ за невыполнение протоколов об административном правонарушении в отношении водителей грузовиков при содействии Н. В. потребовали и получили от водителей в качестве взятки 20-60 тыс. драмов РА, а также дизельное топливо.
А. М., А. К., В. М. и Н. В. были арестованы. Им было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 (получение взятки за незаконное бездействие) и пункту 3 части 2 статьи 46-435 (содействие получению взятки за незаконное бездействие) Уголовного кодекса РА.