ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակիցներ Հ. Խ.-ն և Ա. Գ.-ն, ի պաշտոնե լիազորված լինելով ապահովել քրեակատարողական հիմնարկում ներքին ծառայության և անվտանգության պահպանման կարգը, նախնական համաձայնությամբ ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու՝ հիշյալ ՔԿՀ բջջային հեռախոսներ փոխանցելու համար, նույն հիմնարկի դատապարտյալներից պարբերաբար ստացել են շուրջ 2.827.800 ՀՀ դրամ կաշառք։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ աշխատակից Հ. Խ.-ն, արգելված իրեր հանդիսացող հեռահաղորդակցության կապի միջոցներ, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսներ ու լիցքավորման սարքեր ՔԿՀ տարածք տեղափոխելու և դատապարտյալներ Ռ. Ե.-ին ու Վ. Հ.-ին փոխանցելու դիմաց 2022 թվականի հունվարին նրանցից ընդունել է խոշոր չափերով կաշառքի առաջարկը։ Այնուհետև հիշյալ դատապարտյալների կանայք, ձեռք բերելով բջջային հեռախոսներն ու դրանց լրակազմի մեջ մտնող իրերը, դրանք նախապես պայմանավորված վայրերում տարբեր օրերի հանձնել են ՔԿՀ պաշտոնյային: Վերջինս էլ այդ արգելված իրերը տեղափոխել է քրեակատարողական հիմնարկ և հանձնել դատապարտյալներին: Նշված ապօրինի գործողության համար դատապարտյալներն իրենց կանանց միջոցով ՔԿՀ պաշտոնատար անձի տրամադրած բանկային հաշվեհամարին պարբերաբար որպես կաշառք փոխանցել են տարբեր չափերի, ընդհանուր՝ 2.827.800 գումար:
Ընդ որում՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ վերը նշված կաշառքի գումարից 60.000 ՀՀ դրամը Հ. Խ.-ն ստացել է խմբի կազմում՝ նույն հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի մասնագետ Ա. Գ.-ի հետ միասին: Հ. Խ.-ն վերջինիս խնդրել է ապահովել իր անխոչընդոտ անցումը քրեակատարողական հիմնարկի հատուկ պահպանման գոտի՝ արգելված իրեր անցկացնելու համար, որի համար 60.000 ՀՀ դրամը որպես կաշառք փոխանցել է Ա. Գ.-ի բանկային քարտին:
2022 թվականի մայիսի 7-ին դատապարտյալներից մեկին արգելված իր հանդիսացող հեռահաղորդակցության կապի միջոցների նոր խմբաքանակը (14 բջջային հեռախոս) փոխանցելու համար Հ. Խ.-ն, հերթական՝ 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու առաջարկն ընդունելուց հետո, դրանք կրկին փոխադրել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, սակայն հսկիչ-անցագրային կետով անցկացնելիս բռնվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից։
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Հ. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով, Ա. Գ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, ՔԿՀ պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու համար դատապարտյալներ Ռ. Ե.-ին և Վ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Կաշառք տալուն օժանդակելու համար մեղադրանք է ներկայացվել նաև դատապարտյալների կանանց:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին, ում կողմից այն հաստատվել և ուղարկվել է դատարան:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, инициированному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что сотрудники отдела обеспечения безопасности Уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» МЮ РА Г. Х. и А. Г., будучи уполномоченными по должности обеспечивать порядок внутренней службы и безопасности в Уголовно-исполнительном учреждении, по предварительному сговору за совершение заведомо незаконного действия - передачу сотовых телефонов упомянутого УИУ, периодически получали от осужденных около 2 827 800 драмов РА взятки.
В частности, было установлено, что сотрудник УИУ «Нубарашен» Г. Х. в январе 2022 года принял от них предложение о взятке в крупных размерах в обмен на перевозку на территорию УИУ запрещенных предметов средств телекоммуникационной связи, в том числе: мобильных телефонов и зарядных устройств. Затем жены упомянутых осужденных, приобретя мобильные телефоны и предметы, входящие в их комплект, в заранее оговоренных местах в разные дни передали их должностному лицу УИУ. Последний перевез эти запрещенные предметы в Уголовно-исполнительное учреждение и передал их осужденным. За указанное незаконное действие осужденные через своих жен периодически переводили на банковский счет, предоставленный должностным лицом УИУ, в качестве взятки сумму в различных размерах, в общей сложности 2 827 800.
При этом предварительным следствием было обосновано, что 60 000 драмов РА из суммы взятки получили в составе группы вместе со специалистом отдела обеспечения безопасности того же учреждения А. Г. Г. Х. попросил последнего обеспечить беспрепятственный переход в специальную охранную зону Уголовно-исполнительного учреждения для хранения запрещенных предметов, за что перечислил 60 000 драмов РА в качестве взятки на банковскую карту А. Г.
7-го мая 2022 года, после принятия очередного предложения о получении взятки в размере 300 000 драмов РА, для передачи одной из осужденных новой партии телекоммуникационных средств связи (14 мобильных телефонов), которые являются запрещенными предметами, Г. Х. снова перевез их в УИУ «Нубарашен», но был задержан сотрудниками СНБ при проведении через контрольно-пропускной пункт.
За получение взятки в крупных размерах Г. Х. предъявлено обвинение по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, А. Г. - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, за дачу взятки должностным лицам УИУ осужденным Р. Д. и В. Г. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Обвинения в пособничестве даче взятки были предъявлены также женам осужденных.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору, которым оно утверждено и направлено в суд.