ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու ենթադրյալ հանցանքների կապակցությամբ իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել է ՊՆ պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի աշխատակից Ա. Թ.-ն զորակոչիկի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար ստացել է 11.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ զորակոչիկի հայրն իր որդուն իրականությանը չհամապատասխանող հիվանդություն ունենալու հիմքով կաշառքի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրամադրելու համար իր ծանոթ Ռ. Ա.-ի միջոցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ի հետ:
2023 թվականի մարտի 30-ին զորակոչիկի հայրը Ռ. Ա.-ի օժանդակությամբ ՊՆ պաշտոնյային է տվել նախապես պայմանավորված կաշառքի գումարի մի մասը՝ 1000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ կաշառքի գումարից ևս 6.000 ԱՄՆ դոլարը նրան է փոխանցել 2023 թվականի ապրիլի 7-ին: Դրանից հետո Ռ. Ա.-ն, ստանալով ՊՆ պաշտոնատար անձի՝ Ա. Թ.ի համաձայնությունը, ընդունել է զորակոչիկի հորից ևս 4.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու խոստումը:
2023 թվականի մայիսի 11-ին Ա. Թ.-ն և վերջինիս կաշառք տված անձը ձերբակալվել են:
Նույն օրը Ա. Թ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Ա. Թ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

В рамках уголовного производства, осуществляемого в связи с предполагаемыми преступлениями получения взятки должностными лицами Министерства обороны РА, раскрыт случай получения взятки должностным лицом МО в крупных размерах.
В частности, в рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что сотрудник отделения призыва территориального подразделения марза Арарат службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА С. Т. получил взятку в размере 11000 долларов США за совершение незаконного действия в пользу призывника.
В ходе предварительного следствия было установлено, что отец призывника посредством своего знакомого Р. А. договорился с должностным лицом МО А. Т. о предоставлении своему сыну отсрочки от призыва на обязательную военную службу за взятку на основании не соответствующей действительности болезни.
30 марта 2023 года отец призывника при содействии Р. А. отдал чиновнику МО часть заранее оговоренной суммы взятки - 1000 долларов США, а еще 6000 долларов США из суммы взятки передал ему 7-го апреля 2023 года. После этого Р. А., получив согласие должностного лица МО, принял обещание дать от отца призывника взятку в размере 4000 долларов США.
11-го мая 2023 года А. Т. и лицо, давшее последнему взятку, были задержаны.
В тот же день А. Т. Было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. Следователем Антикоррупционного комитета РА было представлено ходатайство в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении А. Т.