ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քաղաքացու կողմից տրված հաղորդման հիման վրա իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ-ում քաղաքացիություն ստացած Մ. Վ.-ն անձնագիր ստանալուց առաջ զինված ուժերում հաշվառման կանգնելու համար 2023 թվականի մայիսի 2-ին համապատասխան փաստաթղթեր է ներկայացրել ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայություն: Այնուհետև նույն օրը հիշյալ քաղաքացուն զանգահարել և առաջարկել են փաստաթղթերն ավելի վաղ ժամկետում տրամադրելու, ինչպես նաև հետագայում վարժական հավաքներին չկանչելու գործընթացը կազմակերպելու դիմաց 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ Պաշտպանության նախարության պաշտոնատար անձին:
Դրանից հետո քաղաքացին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ իրենից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ, որի հիման վրա Կոմիտեում նախաձեռնված վարույթի շրջանակում իրականացվել է «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողություն, որի ընթացքում ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային ծառայության պլանավորման և վերլուծության բաժնի սպա, մայոր Ս. Մ.-ն քաղաքացի Ռ. Գ.-ի օժանդակությամբ 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք է ստացել Մ.Վ.-ից:
Կաշառք ստանալուց անմիջապես հետո մայոր Ս. Մ.-ն և վերջինիս օժանդակած անձը՝ Ռ. Գ.-ն, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետերով նախատեսված արարքներ կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных на основании сообщения гражданина в Антикоррупционном комитете РА, выявлен случай получения взятки должностным лицом Министерства обороны РА.
В частности, в производстве, инициированном антикоррупционным комитетом, были получены фактические данные о том, что получивший гражданство РА М. В. 2-го мая 2023 года для постановки на учет в Вооруженных силах перед получением паспорта представил соответствующие документы в службу призывного и мобилизационного пополнения МО. Затем в тот же день упомянутому гражданину позвонили и предложили дать взятку в размере 150 000 драмов РА должностному лицу Министерства обороны за предоставление документов в более ранний срок, а также за организацию процесса отказа от вызова на учебные сборы.
После этого гражданин представил в Антикоррупционный комитет сообщение о требовании у него взятки, на основании которого в рамках инициированного в Комитете производства было проведено тайное следственное действие «Имитация дачи взятки», в ходе которого офицер отдела планирования и анализа призывной и мобилизационной службы МО, майор С. М. при содействии гражданина Р. Г. получил взятку в размере 150 000 драмов РА от М. В.
Сразу после получения взятки майор С. М. и содействовавшее ему лицо Р. Г. были задержаны сотрудниками оперативно-розыскного управления Антикоррупционного комитета на основании наличия обоснованного подозрения в совершении деяния, предусмотренного пунктами 3 части 2 статьи 435 и 3 части 2 статьи 46-435 Уголовного кодекса РА.