Թալինի համայնքապետարանի աշխատակցի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրենի կողմից 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալու դեպք:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն, մտադիր լինելով ընդլայնել Արագածոտնի մարզում պեռլիտի վերամշակման գործարանի աշխատանքներն ու Մաստարայի պեռլիտի հանքավայրի շահագործման համար նոր հողատարածք վարձակալել, հանրային լսումներ կազմակերպելու և դրական եզրակացություն ստանալու նպատակով դիմել է Թալինի համայնքապետարան, որտեղ իրականացված չորս լսումների արդյունքների, ինչպես նաև համայնքի բնակիչների բողոքների հիման վրա տրվել է բացասական եզրակացություն:
Այնուհետև «Ա.Պեռլիտ» ՍՊԸ տնօրեն Է. Ա.-ն դիմել է «Թալինի համայնքային ծառայություն, կոմունալ» ՀՈԱԿ-ի տեղամասի պետ Ս. Թ.-ին և վերջինիս խնդրել միջնորդել Թալին համայնքի ղեկավար Տ. Ս.-ին՝ կաշառքի դիմաց Մաստարայի պեռլիտի հանքավայրի շահագործման համար նոր հողատարածքը վարձակալության տրամադրելու և արդյունահանման աշխատանքներ կատարելու նպատակով հանրային կրկնակի լսումներ կազմակերպելու, ինչպես նաև նոր՝ դրական եզրակացություն տալու համար:
Դրանից հետո Ս. Թ.-ն հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ «Ա.Պեռլիտ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից կաշառք տալու վերաբերյալ, որի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթի շրջանակում իրականացվել է կաշառք ստանալու նմանակում: Հիշյալ գործողության շրջանակում Է. Ա.-ն Ս. Թ.-ի միջոցով 2023 թվականի ապրիլի 27-ին Տ. Ս.-ին տվել է խոշոր չափերով՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք տալուց անմիջապես հետո Է. Ա.-ն ձերբակալվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված արարք կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом РА на основании заявления сотрудника муниципалитета Талина, раскрыт случай дачи директором ООО «А. Перлит» взятки в размере 1 900 000 драмов РА.
В частности, в процессе, инициированном Антикоррупционным комитетом, были получены фактические данные о том, что директор ООО «А. Перлит» Э. А., намереваясь расширить работы завода по переработке перлита в марзе Арагацотн и арендовать новый земельный участок для эксплуатации перлитового месторождения Мастары, с целью организации общественных слушаний и получения положительного заключения обратился в муниципалитет Талина, где на основании результатов четырех слушаний, а также жалоб жителей общины было дано отрицательное заключение.
Затем директор ООО «А. Перлит» Э. А. обратился к начальнику участка НКО «Общинная служба, коммунальное хозяйство Талина» С. Т. и попросил последнего ходатайствовать перед руководителем общины Талин Т. С. с целью организации повторных общественных слушаний с целью сдачи в аренду нового земельного участка для эксплуатации Мастарского перлитского месторождения за взятку, а также для дачи нового положительного заключения.
После этого С. Т. представил в Службу национальной безопасности РА сообщение о даче взятки директором ООО «А. Перлит», на основании которого в рамках инициированного Антикоррупционным комитетом РА производства была осуществлена имитация получения взятки. В рамках упомянутой операции Э. А. посредством С. Т. 27-го апреля 2023 года дал Т. С. взятку в крупных размерах - 1 900 000 драмов РА.
Сразу после дачи взятки Э. А. был задержан сотрудниками оперативно-розыскного управления Антикоррупционного комитета РА на основании наличия обоснованного подозрения в совершении деяния, предусмотренного пунктами 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.