ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, կաշառք տվող Ա. Գ.-ի մատնանշած անձի օգտին գործողություն կատարելու համար Ա. Գ.-ից ստացել է 605.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողին նույն զորամասում վարորդի պաշտոնին նշանակելու հարցում աջակցելու համար վերջինիս ազգական Ա. Գ.-ն 2023 թվականի մարտին երկու միջնորդների միջոցով դիմել է հիշյալ զորամասի տեխնիկական մասի պետ-հրամանատարի տեղակալ Կ. Ա.-ին: Վերջինս էլ, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով զինծառայողի օգտին գործողություն կատարելու համար, 2023 թվականի մարտի 7-ին միջնորդներից մեկի միջոցով պահանջել է կաշառք և նույն օրը իր ենթակային՝ զորամասի ավտոմոբիլային ծառայության պետին հանձնարարել է նշված զինծառայողին ընդգրկել վարորդի հաստիքին նշանակվող անձանց ցուցակում:
Միջնորդներից տեղեկանալով ՊՆ պաշտոնատար անձի պահանջած կաշառքի գումարի չափի մասին՝ զինծառայողի ազգական Ա. Գ.-ն 2023 թվականի մարտի 8-ին Էջմիածին քաղաքում հանդիպել է Կ. Ա.-ին և որպես կաշառք նրան տվել ընդհանուր 605.000 ՀՀ դրամին համարժեք 100.000 ՌԴ ռուբլի և 90.000 ՀՀ դրամ: Դրանից հետո՝ 2023 թվականի մարտի 31-ին, հիշյալ զինծառայողը նշանակվել է նույն զորամասի ջոկի վարորդի պաշտոնին:
21.04.2023 թ.-ին ՊՆ պաշտոնատար անձ Կ. Ա.-ն, նրան կաշառք տված Ա. Գ.-ն և երկու միջնորդները ձերբակալվել են:
Նույն օրը Կ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Ա. Գ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ միջնորդներին՝ 437-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Կ. Ա.-ի, Ա. Գ.-ի և միջնորդներից մեկի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:

На основании данных, полученных от Службы национальной безопасности РА, в уголовном производстве, инициированном Антикоррупционным комитетом РА, было установлено, что К. А., занимая должность начальника технической части N-ской воинской части Министерства обороны РА, за совершение действия в пользу указанного дающего взятку лица А. Г. получил от А. Г. взятку в размере 605 000 драмов РА.
В частности, в рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что для содействия в назначении военнослужащего срочной службы N-ской воинской части МО РА на должность водителя в той же воинской части родственник А. Г. в марте 2023 года через двух посредников обратился к начальнику технической части - заместителю командира К. А. Последний, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, для совершения действий в пользу военнослужащего, 7 марта 2023 года через одного из посредников потребовал взятку и в тот же день поручил своему подчиненному начальнику автомобильной службы воинской части включить указанного военнослужащего в список лиц, назначаемых на должность водителя.
Узнав от посредников о размере взятки, требуемой должностным лицом МО, родственник военнослужащего А. Г. 8 марта 2023 года встретился с К. А. в городе Эчмиадзин и дал ему в качестве взятки в общей сложности 605 000 драмов РА эквивалентны 100 000 рублей РФ и 90 000 драмов РА. После этого, 31-го марта 2023 года, упомянутый военнослужащий был назначен на должность водителя отряда той же воинской части.
21.04.2023 г. были задержаны должностное лицо МО К. А., давший ему взятку А. Г. и двое посредников.
В тот же день К. А. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, А. Г. - по пункту 2 части 2 статьи 436, а посредникам - по пункту 2 части 2 статьи 437 Уголовного кодекса РА.
Следователь Антикоррупционного комитета РА представил в суд ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении К. А., А. Г. и одного из посредников.