ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Ս.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման վարչության գլխավոր մասնագետի պաշտոնը, կաշառք տվողի մատնանշած անձանց օգտին հովանավորչության, թողտվության և ապօրինի անգործության համար կաշառք է ստացել Վ. Դ.-ից:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Դ.-ն, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, պետական աջակցության երկու ծրագրերի շրջանակներում գյուղացիական տնտեսությունների համար կատարված ծախսերի 40 տոկոսի չափով անհատույց փոխհատուցում ստանալու նպատակով արհեստական հիմքեր ստեղծելով՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն են ներկայացրել բիոհումուսի մատակարարման, կաթիլային ոռոգման համակարգի տեղադրման և գյուղատնտեսական այլ աշխատանքների մասով իբրև թե կատարված աշխատանքների վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակից Ա. Ս.-ն, տեղեկանալով Վ. Դ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց կողմից վերը նշված ծախսերի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր նախարարություն ներկայացնելու մասին, 100.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց իր իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ նրանց օգտին դրսևորել է հովանավորչություն, թողտվություն ու ապօրինի անգործություն և որևէ միջոց չի ձեռնարկել Վ. Դ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց տրամադրվող պետական աջակցության դադարեցման ուղղությամբ, չի հետևել պետական աջակցության ծրագրերի դրույթների պահպանմանը:
Վերը նշված հանցավոր գործողությունների արդյունքում շուրջ չորս տասնյակ անձանց հնարավորություն է ընձեռնվել ՀՀ պետական բյուջեից հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ մի քանի հարյուր միլիոն ՀՀ դրամի հասնող գումարներ:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկված քննչական և վարութային անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում կանխվել է հիշյալ անձանց կողմից ՀՀ պետական բյուջեից վերը նշված գումարների հափշտակությունը:
Վ. Դ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Ա. Ս.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Доказательствами, полученными в ходе уголовного производства, проведенного в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что А. С., занимая должность главного специалиста управления по осуществлению сельскохозяйственных программ Министерства экономики РА, получал взятки от В. Д. за покровительство, попустительство и незаконное бездействие в пользу лиц, указанных взяткодателем.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что В. Д. по предварительному сговору с группой лиц представил в Министерство экономики РА поддельные документы о якобы выполненных работах, связанных с поставкой биогумуса, установкой системы капельного орошения и других сельскохозяйственных работах, путем создания искусственных оснований для получения безвозмездной компенсации 40 процентов расходов, понесенных сельскими хозяйствами в рамках двух программ государственной поддержки.
Сотрудник Министерства экономики РА А.С., узнав о представлении документов, содержащих не соответствующие действительности сведения о вышеуказанных расходах, лицами, связанными с В.Д. в Министерство, используя свои служебные полномочия и обусловленное ими влияние в обмен на взятку в размере 100 000 драмов, проявил покровительство, попустительство и незаконное бездействие в их пользу и не принял никаких мер для прекращения государственной поддержки, оказываемой лицам, аффилированным с В. Д., не соблюдал положения программ господдержки.
В результате вышеуказанных преступных действий около четырех десятков человек получили возможность хищения из государственного бюджета РА в особо крупных размерах, достигающих нескольких сотен миллионов драмов.
В результате неотложных следственных и процессуальных действий, предпринятых органом, осуществляющим производство, было предотвращено хищение вышеуказанных сумм из государственного бюджета РА указанными лицами.
В. Д. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА, а А.С. – по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. К последнему в качестве меры пресечения был применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении вышеуказанных обвиняемых завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.