ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Ս.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման վարչության գլխավոր մասնագետի պաշտոնը, կաշառք տվողի մատնանշած անձանց օգտին հովանավորչության, թողտվության և ապօրինի անգործության համար կաշառք է ստացել Վ. Դ.-ից:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Դ.-ն, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, պետական աջակցության երկու ծրագրերի շրջանակներում գյուղացիական տնտեսությունների համար կատարված ծախսերի 40 տոկոսի չափով անհատույց փոխհատուցում ստանալու նպատակով արհեստական հիմքեր ստեղծելով՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն են ներկայացրել բիոհումուսի մատակարարման, կաթիլային ոռոգման համակարգի տեղադրման և գյուղատնտեսական այլ աշխատանքների մասով իբրև թե կատարված աշխատանքների վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակից Ա. Ս.-ն, տեղեկանալով Վ. Դ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց կողմից վերը նշված ծախսերի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր նախարարություն ներկայացնելու մասին, 100.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց իր իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ նրանց օգտին դրսևորել է հովանավորչություն, թողտվություն ու ապօրինի անգործություն և որևէ միջոց չի ձեռնարկել Վ. Դ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց տրամադրվող պետական աջակցության դադարեցման ուղղությամբ, չի հետևել պետական աջակցության ծրագրերի դրույթների պահպանմանը:
Վերը նշված հանցավոր գործողությունների արդյունքում շուրջ չորս տասնյակ անձանց հնարավորություն է ընձեռնվել ՀՀ պետական բյուջեից հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ մի քանի հարյուր միլիոն ՀՀ դրամի հասնող գումարներ:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկված քննչական և վարութային անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում կանխվել է հիշյալ անձանց կողմից ՀՀ պետական բյուջեից վերը նշված գումարների հափշտակությունը:
Վ. Դ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Ա. Ս.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

The evidence obtained by the criminal proceedings carried out in the RA Anti-Corruption Committee substantiated that A.S., occupying the position of the chief specialist of the department of agricultural programs of the RA Ministry of Economy, received bribes from V. D. for patronage, indulgence and illegal inactivity for the benefit of the persons indicated by the bribe giver.
In particular, during the preliminary investigation, it was found that V. D., with a preliminary agreement with a group of persons, presented fake documents to the Ministry of Economy of the Republic of Armenia regarding the allegedly performed works related to the supply of biohumus, the installation of the drip irrigation system and other agricultural works, by creating artificial grounds in order to receive free compensation of 40 percent of the costs incurred for farms within the framework of two state support programs.
An employee of the RA Ministry of Economy, A.S., having learned about the submission of documents containing untrue information about the above-mentioned expenses by persons related to V.D. to the Ministry, used his official powers and the influence caused by them in exchange for a bribe of 100,000 AMD, and showed patronage, negligence and illegal inaction in their favor and did not take any measures to stop the state support provided to persons affiliated with V. D., did not follow the provisions of the state support programs.
As a result of the above-mentioned criminal actions, about four dozen people were given the opportunity to embezzle from the RA state budget in particularly large amounts, amounting to several hundred million AMD.
As a result of urgent investigative and procedural actions undertaken by the body conducting the proceeding, the embezzlement of the above-mentioned amounts from the RA state budget by the mentioned persons was prevented.
V. D. was charged under part 2, point 3 of article 436 of the RA Criminal Code, and A.S.- under part 2, point 3 of article 435 of the RA Criminal Code. Arrest was applied to the latter as a measure of restriction.
The preliminary investigation on the criminal proceedings against the above-mentioned defendants has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a motion to approve it and send it to the court.