ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՃՈ Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչի և տեսուչի պաշտոնները, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու համար Ս. Գ.-ի և Ա. Գ.-ի միջնորդությամբ ստացել են տարբեր չափի գումարներ՝ որպես կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 5 քաղաքացի, դիմելով Ս. Գ.-ին և Ա. Գ.-ին, խնդրել է օժանդակել ՃՈ տեսուչին կաշառք տալու դիմաց ձևական բնույթ կրող քննություններով վարորդական վկայականներ ստանալու հարցում: Վերջիններս համաձայնել են և հիշյալ քաղաքացիներից ստացել են տարբեր չափի գումարներ և որպես կաշառք փոխանցել են ոստիկանության աշխատակիցներ Ժ. Վ.-ին, Է. Ս.-ին և Հ. Մ.-ին:
Կաշառքի գումարը ստանալուց հետո ոստիկանության աշխատակիցներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն առանց ավտոմեքենա վարելու գործնական գիտելիքները պատշաճ ստուգելու ձևականորեն ընդունել են գործնական քննություններ և դրական գնահատել, ինչի հիման վրա սահմանված կարգի խախտմամբ տրամադրվել են վարորդական իրավունքի վկայականներ:
Քրեական վարույթի շրջանակում ՃՈ տեսուչներ Ժ. Վ.-ն, Է. Ս.-ն և Հ. Մ.-ն, միջնորդներ Ս. Գ.-ն և Ա. Գ.-ն, ինչպես նաև կաշառք տված 5 քաղաքացիները ձերբակալվել են և բերվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՃՈ աշխատակիցներ Ժ. Վ.-ին, Է. Ս.-ին և Հ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /Ժ. Վ.-ին՝ 3 դրվագ/, միջնորդներ Ս. Գ.-ին 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով /4 դրվագ/, Ա. Գ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ 5 քաղաքացիներին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

По уголовному производству, возбужденному Следственным департаментом Службы национальной безопасности РА и проведенному Антикоррупционным комитетом РА, получены фактические данные о том, что Ж. В., Э. С. и Г. М., занимая должность старшего инспектора ДП Котайкского регистрационно-экзаменационного отделения МВД РА и должность инспектора, при посредничестве С. Г. и А. Г. получили суммы в разных размерах в качестве взятки за совершение заведомо противоправного действия в пользу лиц, подавших заявление на получение водительского удостоверения.
В частности, предварительным следствием установлено, что 5 граждан, обратившись к С. Г. и А. Г., просили оказать содействие инспектору ДП в получении водительских прав за взятку путем сдачи экзаменов фиктивного характера. Последние согласились и получили от указанных граждан денежные суммы в разных размерах и передали их в качестве взятки сотрудникам полиции Ж. В., Э. С. и Г. М.
После получения взятки сотрудники полиции Ж. В., Э. С. и Г. М. фиктивно приняли практические экзамены без надлежащей проверки практических знаний по вождению автомобиля и дали положительную оценку, на основании чего им были выданы водительские удостоверения с нарушением установленного порядка.
В рамках уголовного производства следователи ДП Ж. В., Э. С. и Г. М., посредники С. Г. и А. Г., а также 5 граждан, давших взятку, были задержаны и доставлены в Антикоррупционный комитет РА.
За указанные преступные деяния сотрудникам ДП Ж. В., Э. С. и Г. М. было предявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА /Ж.В.: 3 эпизода/, посредникам С. Г. - по пункту 3 части 2 статьи 46-436 и части 1 статьи 437, /4 эпизода/, А. Г. — по части 1 статьи 437, а 5 гражданам по пункту 3 части 2 статьи 436.