ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի ընթացքում բացահայտվել են ՀՀ քրեակատարողական ծառայության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ի կողմից նույն ՔԿՀ-ի կալանավորից և դատապարտյալից կաշառք ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա. Ա.-ն ՔԿՀ հիմնարկի դատապարտյալ Ա. Ս.-ի օգտին հովանավորչության և թողտվության, այն է՝ վերջինիս նկատմամբ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու և խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև արգելված առարկա հանդիսացող բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար դատապարտյալից պահանջել է 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Դրանից հետո՝ 2022 թվականի մայիսի 30-ին, կաշառքի հիշյալ գումարը դատապարտյալ Ա. Ս.-ի կնոջ բանկային հաշվից փոխանցվել է ՔԿՀ պաշտոնյայի՝ Ա. Ա.-ի կնոջ անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի Ա. Ա.-ի կողմից տնօրինվող բանկային հաշվին:
Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը նշված քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «օրենքով գող» Ա. Ղ.-ի օգտին նույնպես բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու, խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար, հիշյալ կալանավորից պահանջել և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց կողմից վճարային տերմինալներից տարբեր օրերին կատարված փոխանցումների միջոցով ստացել է ընդհանուր 448.600 ՀՀ դրամ կաշառք, որը կրկին փոխանցվել է պաշտոնատար անձի կնոջ բանկային հաշվեհամարին:
Այսպիսով՝ կատարված բանկային փոխանցումներով ՔԿՀ պաշտոնատար անձը երկու դեպքում ապօրինի գործողությունների համար կաշառք է ստացել:
Նախաքննության ընթացքում «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Ա.Ս.-ին և կալանավոր Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ հիշյալ ՔԿՀ-ի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ):

In the course of the criminal proceedings carried out by the RA Anti-Corruption Committee, cases of receiving bribes by A.A., the deputy head of the operational division of the "Convicts' hospital" penitentiary institution of the RA Penitentiary Service from a prisoner and a convict of the same penitentiary institution, were revealed.
During the preliminary investigation, evidence was obtained that A.A. demanded 200,000 AMD bribe from the convict for patronage and indulgence in favor of the convict A.S. of the penitentiary institution, that is, for showing a favorable attitude towards the latter and not creating problems, as well as for not confiscating the mobile phone, which is a prohibited item. After that, on May 30, 2022, the mentioned amount of bribe was transferred from the bank account of the convict A. S.'s wife to the bank account registered in the name of A. A.'s wife, an official of the penitentiary institution, but actually managed by A. A.
Besides, the same official received a bribe for a favorable attitude towards the prisoner of the indicated penitentiary institution A.G., who had the highest position in the criminal hierarchy, the so-called “thief in law”, for not creating problems, and also for not seizing a mobile phone, in a total amount of 448,600 drams through transfers from payment terminals made by affiliated persons on different days, which were again transferred to the bank account of the official's wife.
Thus, with the bank transfers made, the official of the penitentiary institution received bribes for illegal actions in both cases.
During the preliminary investigation, convict A.S. and detainee A. G. of the "Convicts’ hospital" penitentiary institution were charged under point 3 of part 2 of article 436 and the deputy head of the operative division of the said penitentiary institution, A.A., was charged under point 3 of part 2 of article 435 of the RA Criminal Code (2 episodes).
Arrest was applied to A. A. as a measure of restriction.
The preliminary investigation on the criminal proceeding has been completed. The materials of the proceeding with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.