ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի ընթացքում բացահայտվել են ՀՀ քրեակատարողական ծառայության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ի կողմից նույն ՔԿՀ-ի կալանավորից և դատապարտյալից կաշառք ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա. Ա.-ն ՔԿՀ հիմնարկի դատապարտյալ Ա. Ս.-ի օգտին հովանավորչության և թողտվության, այն է՝ վերջինիս նկատմամբ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու և խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև արգելված առարկա հանդիսացող բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար դատապարտյալից պահանջել է 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Դրանից հետո՝ 2022 թվականի մայիսի 30-ին, կաշառքի հիշյալ գումարը դատապարտյալ Ա. Ս.-ի կնոջ բանկային հաշվից փոխանցվել է ՔԿՀ պաշտոնյայի՝ Ա. Ա.-ի կնոջ անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի Ա. Ա.-ի կողմից տնօրինվող բանկային հաշվին:
Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը նշված քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «օրենքով գող» Ա. Ղ.-ի օգտին նույնպես բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու, խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար, հիշյալ կալանավորից պահանջել և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց կողմից վճարային տերմինալներից տարբեր օրերին կատարված փոխանցումների միջոցով ստացել է ընդհանուր 448.600 ՀՀ դրամ կաշառք, որը կրկին փոխանցվել է պաշտոնատար անձի կնոջ բանկային հաշվեհամարին:
Այսպիսով՝ կատարված բանկային փոխանցումներով ՔԿՀ պաշտոնատար անձը երկու դեպքում ապօրինի գործողությունների համար կաշառք է ստացել:
Նախաքննության ընթացքում «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Ա.Ս.-ին և կալանավոր Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ հիշյալ ՔԿՀ-ի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ):

В ходе уголовного производства, проведенного в Антикоррупционном комитете РА, были выявлены случаи получения взятки А.А., заместителем начальника оперативного отдела Уголовно-исполнительного учреждения «Больница для осужденных» Уголовно-исполнительной службы РА, от заключенного и осужденного того же УИУ.
В ходе предварительного следствия были получены доказательства того, что А.А. потребовал от осужденного взятку в размере 200 000 драмов за покровительство и попустительство в пользу осужденного УИУ учреждения А.С., а именно за проявление благожелательного отношения к последнему и несоздание проблем, а также за неизъятие мобильного телефона, являющегося запрещенным предметом. После этого 30 мая 2022 года указанная сумма взятки была переведена с банковского счета супруги осужденного А.С. на банковский счет, зарегистрированный на имя супруги должностного лица УИУ А.А., но фактически управляемый A.A..
Кроме того, это же должностное лицо за благосклонное отношение к заключенному указанного уголовно-исполнительного учреждения А.Г., имеющего высшее положение в преступной иерархии, так называемое «вор в законе», за несоздание проблем, а также за неизъятие мобильного телефона получил взятку в сумме 448 600 драмов посредством переводов с платежных терминалов, осуществленных аффилированными с последним лицами в разные дни, которые вновь были переведены на банковский счет супруги должностного лица.
Таким образом, с помощью банковских переводов должностное лицо уголовно-исполнительного учреждения получило взятку за незаконные действия в обоих случаях.
В ходе предварительного следствия осужденный А.С. и заключенный А.Г. уголовно-исполнительного учреждения «Больница для осужденных» привлечены к уголовной ответственности по п. 3 ч. 2 ст. 436, а заместитель начальника оперативного отдела указанного уголовно-исполнительного учреждения А.А. - по п. 3 ч. 2 ст. 435 Уголовного кодекса РА (2 эпизода).
В качестве меры пресечения к А. А. был применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.