ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ս. Հ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչի պաշտոնը, ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, խաբեության եղանակով տուժողից հափշտակել է 204.000 ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ քննիչ Ս. Հ.-ն քրեական վարույթով իրականացված նախաքննության ընթացքում՝ 2022 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին, իր աշխատասենյակում տվյալ վարույթով տուժող Մ. Բ.-ից շահադիտական նպատակով իբրև իրեղեն ապացույց պահանջել և ստացել է 204.000 ՀՀ դրամ՝ Մ. Բ.-ին կեղծ հավաստիացումներ տալով, թե իբր հիշյալ գումարն անհրաժեշտ է նախաքննության արդյունավետության և քրեական վարույթի օրինական ընթացքն ապահովվելու համար:
Արդյունքում Մ. Բ.-ն նույն օրը քննիչին առձեռն փոխանցել է 204.000 ՀՀ դրամ, որը վերջինս հափշտակել է:
Վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման համար քննիչ Ս. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակություն կատարելու համար):
Նախաքննության ընթացքում Ս. Հ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ: 2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Ս. Հ.-ի նկատմամբ կիրառվել է «պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ, և վերջինս ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:

Согласно доказательствам, полученным по уголовному производству, проведенному в Антикоррупционном комитете РА, было установлено, что С.Г., занимая должность старшего следователя следственного отдела административных районов Ачапняк и Давташен следственного управления города Еревана Следственного комитета РА, используя свои служебные полномочия, путем обмана похитил у потерпевшего 204 000 драмов РА.
В частности, установлено, что в ходе предварительного следствия, проводимого по уголовному производству, в сентябре-октябре 2022 года в своем кабинете следователь С. Г. потребовал от потерпевшего М.Б. по указанному производству в качестве вещественных доказательств и получил 204 000 драмов, давая М.Б. ложные заверения в том, что указанная сумма якобы необходима для обеспечения эффективности предварительного следствия и законного хода уголовного производства.
В результате в тот же день М.Б. передал следователю на руки 204 000 драмов, которые последний похитил.
За совершение вышеуказанного преступного деяния следователю С. Г. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА (за совершение хищения путем мошенничества или злоупотребления доверием).
В ходе предварительного следствия С. Г. признал себя виновным и дал признательные показания. 12 октября 2022 г. к С. Г. применено дисциплинарное взыскание «освобождение от должности» и последний уволен с занимаемой должности.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства по делу с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.