ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ն Տավուշի մարզի երկու բնակիչների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու, այդ թվում՝ պետական նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու համար հիշյալ անձանցից կաշառք է ստացել:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Ա.-ն եղբոր պետական նպաստի իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու և նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու դիմաց 2023 թվականի մարտի 1-ին 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը նույն օրը կաշառք է ստացել նաև Տավուշի մարզի մեկ այլ բնակչից՝ Յ. Գ.-ից: Վերջինս, իր բնակության վայրի փոփոխությամբ պայմանավորված պետական նպաստ ստացող շահառուների ցուցակում ընդգրկվելը չուշացնելու և նպաստը ժամանակին ստանալու համար Լ. Ա.-ին տվել է 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
31.03.2023 թվականին Լ. Ա.-ն, Ա. Ա.-ն և Յ. Գ.-ն ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

В результате проведенных Антикоррупционным комитетом РА следственных и процессуальных действий по уголовному делу, возбужденному по части 1 статьи 435 Уголовного кодекса РА, получены фактические данные о том, что сотрудник Ноемберянского территориального центра РА Министерства труда и социальных вопросов, Л.А., получил взятку от указанных лиц с целью совершения действий в пределах своих полномочий в пользу двух жителей марза Тавуш, в том числе для непрекращения предоставления государственного пособия.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что 01 марта 2023 года житель марза Тавуш А. А. дал взятку в размере 20 000 драмов РА сотруднику Ноемберянского территориального центра Единой социальной службы Л. А. в обмен на продление срока права его брата на получение государственных пособий и непрекращение предоставления пособия.
Кроме того, было установлено, что в тот же день вышеупомянутое должностное лицо также получило взятку от другого жителя марза Тавуш Ю.Г. Последний дал Л.А. взятку в размере 10 000 драмов, чтобы не затягивать его включение в список бенефициаров, получающих государственное пособие в связи с переменой места жительства, а также для своевременного получения пособия.