ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ն Տավուշի մարզի երկու բնակիչների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու, այդ թվում՝ պետական նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու համար հիշյալ անձանցից կաշառք է ստացել:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Տավուշի մարզի բնակիչ Ա. Ա.-ն եղբոր պետական նպաստի իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու և նպաստի տրամադրումը չդադարեցնելու դիմաց 2023 թվականի մարտի 1-ին 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել Միասնական սոցիալական ծառայության Նոյեմբերյանի տարածքային կենտրոնի աշխատակից Լ. Ա.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը նույն օրը կաշառք է ստացել նաև Տավուշի մարզի մեկ այլ բնակչից՝ Յ. Գ.-ից: Վերջինս, իր բնակության վայրի փոփոխությամբ պայմանավորված պետական նպաստ ստացող շահառուների ցուցակում ընդգրկվելը չուշացնելու և նպաստը ժամանակին ստանալու համար Լ. Ա.-ին տվել է 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
31.03.2023 թվականին Լ. Ա.-ն, Ա. Ա.-ն և Յ. Գ.-ն ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

As a result of the investigation and procedural actions carried out by the RA Anti-Corruption Committee on the criminal proceedings initiated under part 1 of article 435 of the RA Criminal Code, factual data were obtained that the employee of the Noyemberyan territorial center of the RA Ministry of Labor and Social Affairs, L. A., received a bribe from the mentioned persons in order to perform actions within the scope of his powers for the benefit of two residents of Tavush marz, including for not stopping the provision of state benefits.
In particular, during the preliminary investigation, it was found out that A. A., a resident of Tavush marz, paid a bribe of AMD 20,000 to L. A., an employee of the Noyemberyan territorial center of the United Social Service, on March 1, 2023, in exchange for extending the period of his brother's right to state benefits and not stopping the provision of benefits.
Besides, it was found that on the same day the above-mentioned official also received a bribe from another resident of Tavush marz, Y. G.. The latter gave L.A. a bribe of 10,000 AMD in order not to delay his inclusion in the list of beneficiaries receiving state benefits due to the change of his place of residence and to receive the benefits on time.