Այսօր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության և քաղաքագիտության ֆակուլտետների ուսանողներն այցելել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե: Այցը կազմակերպվել էր «Freedom House» կազմակերպության աջակցությամբ՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում:
Ուսանողները հանդիպել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ: Խոսելով Կոմիտեի առջև դրված խնդիրների և առաքելության, համակարգի հետ կապված նոր օրենսդրական փոփոխությունների, քննիչի մասնագիտության կարևորության և բարդության, մասնագիտական կողմնորոշման հետ կապված հարցերի շուրջ՝ Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է՝ քննիչի մասնագիտությունը բարդ, բայց միաժամանակ շատ հետաքրքիր, արժանապատիվ աշխատանք է: Ըստ Կոմիտեի նախագահի՝ քննիչը պետք է լինի ոչ միայն անաչառ և սկզբունքային, այլև բազմակողմանի զարգացած, ունենա լայն աշխարհընկալում, քանի որ, աշխատանքի բնույթով պայմանավորված, կարող է առնչվել ամենատարբեր բնագավառների և տարատեսակ բնավորության մարդկանց հետ, ամեն օր սովորել ու հետազոտել, նոր գիտելիքներ ձեռք բերել. «Միաժամանակ չպետք է մոռանալ, որ սա նաև մեծ պատասխանատվություն պահանջող աշխատանք է, քանի որ գործ ունենք մարդկային ճակատագրերի հետ, և նույնիսկ աննշան սուբյեկտիվ կամ անզգույշ վերաբերմունքն այստեղ անթույլատրելի է»,- նշել է Սասուն Խաչատրյանը:
Կոմիտեի նախագահը ուսանողներին հորդորել է ցանկացած պարագայում առաջնորդվել միայն օրենքով. «Ի վերջո, յուրաքանչյուր ոք, անկախ սոցիալական դիրքից կամ զբաղեցրած պաշտոնից, պետք է հասկանա, որ եթե կատարի հակաօրինական արարք, պատիժն անխուսափելի է լինելու»:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով ուսանողներին հետաքրքրքող հարցերին, նրանց ներկայացրել է օրինակներ սեփական փորձից և անդրադարձել հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման կարևորությանը:

Сегодня по инициативе общественной организации «Союз информированных граждан» Антикоррупционный комитет РА посетили студенты факультета юридпруденции и политологии Ереванского государственного университета. Визит был организован при поддержке организации «Freedom House» в рамках программы «Продвижение демократической культуры в Армении».
Студенты встретились с председателем Антикоррупционного комитета Сасуном Хачатряном. Говоря о задачах и миссии Комитета, новых законодательных изменениях, связанных с системой, важностью и сложностью профессии следователя, вопросами, связанными с профессиональной направленностью, Сасун Хачатрян подчеркнул, что профессия следователя – это сложная, но в то же время очень интересная и достойная работа. По мнению Председателя Комитета, следователь должен быть не только беспристрастным и принципиальным, но и разносторонне развитым, иметь широкое мировоззрение, так как в силу характера работы он может иметь дело с людьми из разных сфер и разными характерами, учиться и исследовать каждый день, и получать новые знания. «В то же время не следует забывать, что это еще и работа, требующая большой ответственности, так как мы имеем дело с человеческими судьбами, и здесь недопустимо даже малейшее субъективное или небрежное отношение», — сказал Сасун Хачатрян.
Председатель комитета призвал студентов в любом случае руководствоваться только законом. «Ведь каждый человек, независимо от социального положения или занимаемой должности, должен понимать, что если он совершит противоправное действие, наказание будет неизбежным».
Сасун Хачатрян, отвечая на интересующие студентов вопросы, представил им примеры из собственного опыта и упомянул о важности внедрения антикоррупционного образования.