Այսօր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության և քաղաքագիտության ֆակուլտետների ուսանողներն այցելել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե: Այցը կազմակերպվել էր «Freedom House» կազմակերպության աջակցությամբ՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում:
Ուսանողները հանդիպել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ: Խոսելով Կոմիտեի առջև դրված խնդիրների և առաքելության, համակարգի հետ կապված նոր օրենսդրական փոփոխությունների, քննիչի մասնագիտության կարևորության և բարդության, մասնագիտական կողմնորոշման հետ կապված հարցերի շուրջ՝ Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է՝ քննիչի մասնագիտությունը բարդ, բայց միաժամանակ շատ հետաքրքիր, արժանապատիվ աշխատանք է: Ըստ Կոմիտեի նախագահի՝ քննիչը պետք է լինի ոչ միայն անաչառ և սկզբունքային, այլև բազմակողմանի զարգացած, ունենա լայն աշխարհընկալում, քանի որ, աշխատանքի բնույթով պայմանավորված, կարող է առնչվել ամենատարբեր բնագավառների և տարատեսակ բնավորության մարդկանց հետ, ամեն օր սովորել ու հետազոտել, նոր գիտելիքներ ձեռք բերել. «Միաժամանակ չպետք է մոռանալ, որ սա նաև մեծ պատասխանատվություն պահանջող աշխատանք է, քանի որ գործ ունենք մարդկային ճակատագրերի հետ, և նույնիսկ աննշան սուբյեկտիվ կամ անզգույշ վերաբերմունքն այստեղ անթույլատրելի է»,- նշել է Սասուն Խաչատրյանը:
Կոմիտեի նախագահը ուսանողներին հորդորել է ցանկացած պարագայում առաջնորդվել միայն օրենքով. «Ի վերջո, յուրաքանչյուր ոք, անկախ սոցիալական դիրքից կամ զբաղեցրած պաշտոնից, պետք է հասկանա, որ եթե կատարի հակաօրինական արարք, պատիժն անխուսափելի է լինելու»:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով ուսանողներին հետաքրքրքող հարցերին, նրանց ներկայացրել է օրինակներ սեփական փորձից և անդրադարձել հակակոռուպցիոն կրթության ներդրման կարևորությանը:

Today, on the initiative of the "Union of informed citizens" public organization, students of the Faculty of Law and Political Science of Yerevan State University visited the RA Anti-Corruption Committee. The visit was organized with the support of the "Freedom House" organization within the framework of the "Promotion of democratic culture in Armenia" program.
The students met with Sasun Khachatryan, the chairman of the Anti-Corruption Committee. Speaking about the problems and mission of the Committee, the new legislative changes related to the system, the importance and complexity of the investigator's profession, issues related to professional orientation, Sasun Khachatryan emphasized that the investigator's profession is complex, but at the same time very interesting and dignified work. According to the Chairman of the Committee, the investigator must be not only impartial and principled, but also developed in different ways, have a broad worldview, because due to the nature of the work, he/she can deal with people from various fields and different personalities, learn and research every day, and gain new knowledge. "At the same time, we should not forget that this is also a job that requires great responsibility, because we are dealing with human destinies, and even a slight subjective or careless attitude is unacceptable here," said Sasun Khachatryan.
The chairman of the committee urged the students to be guided only by the law in any case. "After all, everyone, regardless of social status or position held, must understand that if they commit an illegal act, punishment will be inevitable."
Sasun Khachatryan, answering the questions interesting for the students, presented them with examples from his own experience and referred to the importance of introducing anti-corruption education.