ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային:
Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը դեսպանին ներկայացրել է Հայաստանի նորաստեղծ հակակոռուպցիոն մարմնի գործառույթներն ու կոռուպցիոն բնույթի գործերի քննության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև կառույցի գործունեության ընթացքում արձանագրված արդյունքները: Միաժամանակ Սասուն Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ ճապոնացի գործընկերների հետ համագործակցային կապերի ստեղծումն ու ընդլայնումը դրականորեն կանդրադառնան երկու երկրների իրավապահ մարմինների աշխատանքների վրա:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ այսօր հանցավորության դեմ պայքարում, մասնավորապես՝ հակակոռուպցիոն արդյունավետ միջոցառումների իրականացման աշխատանքներում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրումն ու կիրառումն անհրաժեշտություն է, ուստի՝ հաշվի առնելով Ճապոնիայի հարուստ փորձն ու ներուժը հիշյալ ոլորտում, Սասուն Խաչատրյանը կարևորել է նաև այդ ուղղությամբ համագործակցության զարգացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և այս հանդիպումը դիտարկելով որպես երկու երկրների իրավապահ համագործակցության արդյունավետ սկիզբ՝ Ճապոնիայի դեսպանը, իր հերթին, ներկայացրել է իրենց երկրի իրավապահ համակարգի կառուցվածքն ու առանձնահատկությունները: Միաժամանակ, անդրադառնալով առհասարակ կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարին, դեսպան Ֆուկուշիման ընդգծել է, որ այն ժողովրդավարական երկրների կայացման կարևոր գործոններից է, և այդ տեսանկյունից իրապես ողջունելի քայլ է համարում Հայաստանում կոռուպցիոն հանցագործությունների քննությամբ զբաղվող մասնագիտացված մարմնի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են խորացնել նոր ձևավորվող համագործակցային կապերն ու արդյունավետ աշխատանքներ տանել փորձի փոխանակման, փոխադարձ այցերի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в РА Масанори Фукусима.
Председатель комитета Сасун Хачатрян представил послу функции недавно созданного антикоррупционного органа Армении и особенности расследования дел коррупционного характера, а также результаты, зафиксированные в ходе деятельности структуры. В то же время Сасун Хачатрян выразил надежду, что создание и расширение кооперационных связей с японскими партнерами окажет положительное влияние на работу правоохранительных органов обеих стран.
По словам председателя антикоррупционного комитета, в сегодняшней борьбе с преступностью, в частности, при реализации эффективных антикоррупционных мер внедрение и использование новейших информационных технологий является необходимостью, поэтому, принимая во внимание богатый опыт и потенциал Японии в указанной сфере, Сасун Хачатрян подчеркнул важность развития сотрудничества и в этом направлении.
Выразив признательность за теплый прием и расценив данную встречу как эффективное начало сотрудничества правоохранительных органов двух стран, посол Японии, в свою очередь, представил структуру и особенности правоохранительной системы своей страны. В то же время, касаясь борьбы с коррупцией в целом, посол Фукусима подчеркнул, что она является одним из важных факторов в создании демократических стран, и с этой точки зрения считает важным шагом создание Антикоррупционного комитета, специализированного органа, занимающегося расследованием коррупционных преступлений в Армении.
В завершение встречи стороны договорились углублять недавно возникшие кооперационные связи и вести эффективную работу в направлении обмена опытом, взаимных визитов и реализации совместных проектов в рамках борьбы с коррупцией.