ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Է. Խ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» գրանցման-հաշվառման և քննական հյուսիսային կենտրոնի ավագ տեսուչի պաշտոնը, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու համար Ս. Գ.-ի օժանդակությամբ ստացել է ընդհանուր շուրջ 390.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչ Ս. Գ.-ն և Հ. Հ.-ն քաղաքացիներ Ս. Թ.-ին և Ռ. Հ.-ին ուղղորդել են ՃՈ տեսուչին կաշառք տալու դիմաց ձևական բնույթ կրող քննություններով վարորդական վկայականներ ստանալու հարցում: Այնուհետև հիշյալ քաղաքացիները Ս. Գ.-ի և Հ. Հ.-ի միջոցով որպես կաշառք ընդհանուր շուրջ 390.000 ՀՀ դրամ են փոխանցել ՃՈ ավագ տեսուչ Է. Խ.-ին:
Կաշառքի գումարը ստանալուց հետո տեսուչ Է. Խ.-ն, շահադիտական դրդումներից ելնելով, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները և իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել ծառայության շահերին հակառակ, այն է՝ տեսական քննության ժամանակ վերը նշված դիմորդներին թույլատրել է օգտագործել տեխնիկական միջոցներ և դրանցով կապ հաստատել Ս. Գ.-ի հետ, ով նրանց թելադրել է տեսական քննության թեստի ճիշտ պատասխանները:
Այնուհետև Է. Խ.-ն կազմել է կաշառք տված անձանց կողմից քննությունները պատշաճ հանձնելու վերաբերյալ կեղծ արձանագրություններ, ինչի արդյունքում նշված անձինք սահմանված կարգի խախտմամբ ստացել են վարորդական վկայականներ:
Քրեական վարույթի շրջանակում ՃՈ տեսուչ Է. Խ.-ն, ինչպես նաև Ս. Գ.-ն, Հ. Հ.-ն և դեպքին առնչվող մի շարք այլ անձինք ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:
23.03.2023թ.-ին Է. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել արարքի կատարման պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ) և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Մեղադրանք է ներկայացվել նաև Ս. Գ.-ին՝ արարքի կատարման պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ):
Նույն օրը քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ Է. Խ.-ի և Ս. Գ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որոնք բավարարվել են:

По уголовному производству, возбужденному Следственным управлением Службы национальной безопасности РА и осуществляемому Антикоррупционным комитетом РА, были получены фактические данные о том, что Э.Х., занимая должность старшего инспектора северного регистрационно-учетного и экзаменационного центра «Дорожная полиция» Полиции РА, за совершение заведомо противоправных действий в пользу лиц, подавших заявление на получение водительских прав, с помощью С. Г. получил взятку в общем размере около 390 000 драмов РА.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что жители города Гюмри С.Г. и Г.Г. направляли граждан С.Т. и Р. Г. по поводу получения водительских прав с помощью экзаменов, носящих фиктивный характер, в обмен на дачу взятки инспектору ДП. Затем через С.Г. и Г.Г. упомянутые граждане перечислили в качестве взятки в общем размере около 390 000 драмов старшему инспектору ДП, Э.Х.
После получения суммы взятки инспектор Э. Х., из корыстных побуждений, злоупотребил своими должностными полномочиями и использовал свое служебное положение вопреки интересам службы, то есть позволил вышеуказанным заявителям использовать технические средства во время проведения теоретического экзамена и с их помощью связаться с С.Г., который продиктовал им правильные ответы на тест теоретического экзамена.
После этого Э. Х. составил ложные протоколы о надлежащей сдаче экзаменов лицами, давшими взятку, в результате чего указанные лица получили водительские удостоверения в нарушение установленного порядка.
В рамках уголовного производства следователем Антикоррупционного комитета РА задержаны инспектор ДП Э.Х., а также С.Г., Г.Г. и ряд других лиц, имеющих отношение к происшествию.
23.03.2023 г. Э. Х. предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 (2 эпизода) и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, действующих на момент совершения деяния, а также по части 1 статьи 445 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА. Было предъявлено обвинение также С. Г. по части 2 (2 эпизода) статьи 38-311 Уголовного кодекса РА, действующей на момент совершения деяния.
В тот же день следователем были представлены ходатайства в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Э. Х. и С. Г., которые были удовлетворены.