ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթով ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ. Թ.-ն, զբաղեցնելով «Բուրաստանի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի պաշտոնը, Ռ. Գ.-ի, Ա. Ջ.-ի, Լ. Մ.-ի, Մ. Ա.-ի և Ս. Զ.-ի դրդմամբ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, այն է՝ առանց կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ փաստացի պատվաստման, մեկ տասնյակից ավելի անձանց տրամադրել է պատվաստված լինելը հավաստող կեղծ սերտիֆիկատներ:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Ա. Ջ.-ն, չցանկանալով կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ փաստացի պատվաստվել, դիմել է «Արտաշատի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության պոլիկլինիկայի մատենավար Ռ. Գ.-ին և վերջինիս հետ ունեցած մտերիմ հարաբերություններից ելնելով՝ խնդրել նրան իր և իր ներկայացրած անձանց՝ ընտանիքի անդամների համար գումարի դիմաց տրամադրել վերջիններիս պատվաստված լինելը հավաստող կեղծ սերտիֆիկատներ: Ռ. Գ.-ն ընդունել է առաջարկը, ապա՝ Ա. Ջ.-ից ստացել նախապես պայմանավորված 330.000 ՀՀ դրամը: Այնուհետև Ռ. Գ.-ն, օգտագործելով վերը նշված ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Կ. Թ.-ի հետ ազգակցական կապի մեջ գտնվելու հանգամանքը, դիմել է նրան: Կ. Թ.-ն, Ռ. Գ.-ին չմերժելու անձնական դրդումներով, կատարել է վերջինիս խնդրանքը՝ Ա. Ջ.-ին և նրա ներկայացրած անձանց տրամադրելով կեղծ սերտիֆիկատներ: Այնուհետև Կ. Թ.-ի պահանջով վերը նշված անձանց պատվաստված լինելու վերաբերյալ կեղծ տվյալները ՊՈԱԿ-ի մեկ այլ աշխատակցի կողմից մուտքագրվել են ՀՀ-ում էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական «Արմեդ» համակարգ:
Նույն եղանակով Ռ. Գ.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Լ. Մ.-ի ու Մ. Ա.-ի հետ և նրանցից ստացել համապատասխանաբար 40.000 և 50.000 ՀՀ դրամ գումարներ: Այնուհետև Ռ. Գ.-ն կրկին դիմել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Կ. Թ.-ին, ով նրա ներկայացրած անձանց՝ Լ. Մ.-ին, նրա որդուն և Մ. Ա.-ին տրամադրել է կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստված լինելը հավաստող կեղծ սերտիֆիկատներ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Կ. Թ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով /4 դրվագ/:
Քրեական վարույթի շրջանակում մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Ռ. Գ.-ին, Լ.Մ.-ին, Մ. Ա.-ին, Ա. Ջ.-ին, Ս. Զ.-ին ու ևս երկու անձի, որոնց վերաբերյալ նախաքննությունը շարունակվում է:

По уголовному производству, предварительное следствие которого завершено в Антикоррупционном комитете РА, были получены доказательства того, что С. Т., занимая должность директора государственной некоммерческой организации «Центр первичной охраны здоровья Бурастана», по побуждению Р. Г., А. Дж., Л. М., М. А. и С. З. совершил должностной подлог, то есть, без фактической вакцинации против коронавирусной болезни, предоставил более десятку лиц поддельные сертификаты, подтверждающие вакцинацию.
В частности, установлено, что А. Дж., не пожелав сделать фактическую прививку от коронавирусной болезни, обратился к матенадарану поликлиники ЗАО «Арташатский медицинский центр" и, исходя из близких отношений с последним, попросил его о себе и представленных им лицах - для членов семьи - за деньги предоставить поддельные сертификаты, подтверждающие их вакцинацию. Р. Т. принял предложение, затем получил от А. Дж. заранее оговоренные 330 000 драмов РА. Затем Р. Г., используя факт нахождения в родстве с директором ГНКО К. Т., обратился к нему. С. Т. из личных побуждений не отказывать Р. Г. выполнил просьбу последнего, предоставив А. Дж. и представленным им лицам ложные сертификаты. Затем, по требованию К. Т., ложные данные о вакцинации вышеуказанных лиц были введены другим сотрудником ГНКО в Единую информационную систему электронного здравоохранения " Армед".
Таким же образом Р. Г. договорился с Л. М. и М. А. и получил от них соответственно 40 000 и 50 000 драмов РА. Затем Р. Г. вновь обратился к директору ГНКО К. Т., который предоставил представленным им лицам - Л. М., его сыну и М. А., поддельные сертификаты, подтверждающие вакцинацию от коронавирусной болезни.
За вышеуказанные преступные деяния К. Т. предъявлено обвинение по части 1 статьи 314 прежнего Уголовного кодекса РА /4 эпизода/.
Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.
В рамках уголовного производства обвинения предъявлены также Р. Г., Л. М., М. А., А. Дж., С. З. и еще двум лицам, в отношении которых предварительное следствие продолжается.