ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի փոխքաղաքապետ Գ. Սիմոնյանը, 2020-2022թթ. ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, որի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Ըստ քրեական վարույթով ձեռք բերված տվյալների՝ «ՀՀ-ում նոր կորոնավիրուսային վարակի (Covid-19) կանխարգելման, վերահսկման, բուժման այլ համալիր միջոցառումների» իրականացման ծրագրով ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է ավելի քան 26 մլրդ ՀՀ դրամ, որն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից: Հիշյալ ծրագրի շրջանակում ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020թ. հրամանով հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության «CՕVID-19»-ի ախտորոշման և բուժման դիմաց պետական բյուջեից փոխհատուցում ստացող՝ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների ցանկը, որում ներառվել է նաև «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերությունը:
Առողջապահության նախարարի հրամանի համաձայն՝ նախարարի տեղակալ Գ. Սիմոնյանին հանձնարարվել է իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդության համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների, ներառյալ՝ ֆինանսավորման համակարգումը, իսկ ՀՀ ԱՆ թոքաբանության և տուբերկուլոզի գծով խորհրդատու, ՀՀ ԱՆ «Թոքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ն նշանակվել է COVID 19 հիվանդությամբ հաստատված պացիենտների տեսակավորման և հիվանդանոցային պայմաններում բուժում ստացող և դուրսգրման ենթակա պացիենտների տրիաժի (Դուրսգրման տրիաժ խմբերի) պատասխանատու։
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված ծրագրի շրջանակում «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Բ. Շ.-ն կազմակերպել է նույն ընկերության բժիշկների կողմից պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող հիվանդության պատմություններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ ներառելը և իրացնելը, ինչպես նաև նույն անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Մասնավորապես՝ Բ. Շ.-ի կազմակերպմամբ բժշկական կազմակերպության բժիշկներից առնվազն 8-ը սոմատիկ բաժանմունքում 2020թ. հուլիսից 2021թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում ստացիոնար բուժում ստացած 385 պացիենտի հիվանդության պատմագրերում կեղծ տեղեկություններ են ներառել, թե իբր հիշյալ պացիենտները բուժում են ստացել վերակենդանացման բաժանմունքում, որի վերաբերյալ այնուհետև կեղծ հաշվետվություններ են ներկայացրել ՀՀ առողջապահության նախարարություն։
Ներկայացված կեղծ հաշվետվությունների հիման վրա «ՀՀ-ում նոր կորոնավիրուսային վարակի (Covid-19) կանխարգելման, վերահսկման, բուժման այլ համալիր միջոցառումների» ծրագրի ֆինանսական միջոցներից «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերությանը անհիմն, փաստացի չմատուցված ծառայությունների դիմաց փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 119.005.000 ՀՀ դրամ:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Գ. Սիմոնյանը, նախարարի հրամանով պատասխանատու լինելով վերը նշված ծրագրի ֆինանսավորման համակարգման համար, ինչպես նաև պարտավոր լինելով իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պացիենտների դուրսգրման գործառույթների նկատմամբ հսկողություն, «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Բ. Շ.-ի հետ քավորսանիկական, ինչպես նաև նախկինում ունեցած գործնական հարաբերությունները չվատթարացնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ դիտավորությամբ չի կատարել իր վրա դրված պարտականությունները, այն է՝ հսկողություն չի իրականացրել դուրսգրման տրիաժ խմբի պատասխանատու Լ. Ե.-ի և խմբի անդամների նկատմամբ, որի հետևանքով հիշյալ խմբի անդամները, այցելելով «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերություն, ստացիոնար բուժում ստացող անձանց հիվանդության պատմագրերում առկա կեղծ տվյալները չեն համադրել բուժառուների փաստացի առողջական վիճակի հետ և չեն արձանագրել այդ անհամապատասխանությունները:
Գ. Սիմոնյանի հիշյալ գործողությունների արդյունքում «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Բ. Շ.-ն հնարավորություն է ստացել նախնական համաձայնությամբ խարդախության եղանակով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 119.005.000 ՀՀ դրամ:
Նկատի ունենալով, որ առկա են հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր, վարույթն իրականացնող ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչը 2023 թվականի մարտի 9-ին Գ. Սիմոնյանի նկատմամբ արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համար միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին: Միջնորդությունը բավարարվել է, և քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Գ. Սիմոնյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար նրան դատարան ներկայացնելու նպատակով ձերբակալելու մասին:
Քրեական վարույթի շրջանակում մարտի 10-ին ձերբակալվել են ինչպես Գ. Սիմոնյանը, այնպես էլ «Մեդլայն կլինիկ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Բ. Շ.-ն, ՀՀ ԱՆ «Թոքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ն ու ևս 8 անձ:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, были получены фактические данные о том, что заместитель мэра Еревана Г. Симонян, занимая в 2020-2022 гг. должность заместителя Министра здравоохранения РА, исходя из личной заинтересованности, не выполнил свои служебные обязанности, в результате чего законным интересам государства был причинен существенный ущерб.
Согласно данным, полученным в результате уголовного производства, по программе осуществления «Иных комплексных мероприятий по профилактике, контролю и лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19) в РА» Правительство РА выделило более 26 млрд. драмов РА, которые полностью финансировались из резервного фонда Правительства РА. В рамках упомянутой программы приказом Министра здравоохранения РА от 2020 года утвержден список медицинских организаций, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание, получающих компенсацию из государственного бюджета за диагностику и лечение коронавирусной болезни «CՕVID-19».
Согласно приказу министра здравоохранения, заместителю министра Г. Симоняну было поручено осуществлять координацию услуг медицинской помощи и обслуживания, необходимых для коронавирусной болезни, включая финансирование, а советник по пульмонологии и туберкулезу МЗ РА, заведующий лекарственно-устойчивым отделением ЗАО «Национальный центр пульмонологии» МЗ РА Л. Е. назначен ответственным за сортировку пациентов с «CՕVID-19» и сортировку (сортировочные группы выписок) пациентов, получающих лечение и подлежащих выписке в больничных условиях.
В ходе предварительного следствия было установлено, что в рамках вышеуказанной программы директор-основатель ООО «Медлайн клиник» Б. Ш. организовал включение и реализацию врачами той же компании заведомо ложных сведений в истории болезни, являющейся официальным документом, а также по предварительному сговору с теми же лицами присвоил сумму в особо крупных размерах.
В частности: по меньшей мере 8 врачей медицинской организации, при организации Б. Ш., включили в истории болезни 385 пациентов, получивших стационарное лечение в соматическом отделении в промежутке времени с июля 2020 года по декабрь 2021 года, ложную информацию о том, что упомянутые пациенты якобы получали лечение в отделении реанимации, о чем затем представили ложные отчеты в Министерство здравоохранения РА.
На основании представленных ложных отчетов из финансовых средств программы «Иные комплексные меры по профилактике, контролю и лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19) в РА» ООО «Медлайн клиник» за необоснованные, фактически не оказанные услуги перечислено в особо крупных размерах – 119. 005. 000 драмов РА.
Заместитель министра здравоохранения Г. Симонян, будучи ответственным по приказу министра за координацию финансирования вышеуказанной программы, а также обязан осуществлять контроль за функциями выписки пациентов с коронавирусной болезнью, исходя из личной заинтересованности в том, чтобы не ухудшить «крестно - кумовые» отношения, а также прежние деловые отношения с учредительным директором ООО «Медлайн клиник», умышленно не выполнил возложенные на него обязанности, а именно: не осуществил контроль над ответственным Л. Е. и членами группы, в результате чего члены указанной группы, посетив ООО «Медлайн клиник», не сопоставили ложные данные в историях болезней лиц, получающих стационарное лечение, с фактическим состоянием здоровья пациентов и не фиксировали эти несоответствия.
В результате упомянутых действий Г. Симоняна директор ООО «Медлайн клиник» Б. Ш. получил возможность хищения путем мошенничества по предварительному сговору в особо крупных размерах – 119. 005. 000 драмов РА.
Учитывая наличие фактов, свидетельствующих о совершении преступления, следователь Антикоррупционного комитета РА, осуществляющий производство, 9-го марта 2023 года представил прокурору ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, действовавшего на момент совершения деяния в отношении Г. Симоняна. Ходатайство было удовлетворено, и следователь принял постановление об аресте находящегося на свободе обвиняемого Г. Симоняна с целью представления его в суд для избрания меры пресечения в виде ареста.
В рамках уголовного производства 10-го марта были задержаны как Г. Симонян, так и директор ООО «Медлайн клиник» Б. Ш., заведующий лекарственно-устойчивым отделением ЗАО «Национальный центр пульмонологии» МЗ РА Л. Е. и еще 8 лиц.