ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել է «Վերին Պտղնիի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից վատնման եղանակով պետական միջոցներից ընդհանուր շուրջ 4,8 մլն ՀՀ դրամ հափշտակելու դեպք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, 2013 թվականի հուլիսի 29-ից 2020 թվականի մայիսի 13-ը զբաղեցնելով հիշյալ դպրոցի տնօրենի պաշտոնը, վատնման եղանակով պետական միջոցներից հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2016 թվականի տարբեր ամիսներին իր մորաքրոջ տղային և դպրոցի հաշվապահ Մ. Ս.-ի բարեկամին նշանակել է համապատասխանաբար դպրոցի պահակի և հավաքարարի հաստիքներին: Վերջիններս, սակայն, երբևէ դպրոցում աշխատանքի չեն ներկայացել և աշխատանքային պարտականությունները չեն կատարել: Չայած այդ հանգամանքին՝ 2016-2020 թվականների ընթացքում հաշվարկվել և հիշյալ անձանց վճարվել է ընդհանուր 4.791.680 ՀՀ դրամ աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարներ, որոնք տնօրեն Ա. Հ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, հաշվապահ Մ. Ս.-ի օժանդակությամբ վատնման եղանակով հափշտակել է:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ տնօրեն Ա. Հ.-ն հավաքարարի և պահակի հաստիքներին հրամանագրված հիշյալ անձանց կողմից աշխատանքի չներկայանալու, ինչպես նաև վատնման եղանակով պետական միջոցներից հափշտակություն կատարելու հանգամանքները քողարկելու անձնական դրդումներով, հաշվապահ Մ. Ս.-ի հետ կատարել են պաշտոնեական կեղծիքներ, մասնավորապես՝ իրենց ստորագրությամբ յուրաքանչյուր ամիս հաստատել են դպրոցի աշխատողների աշխատավարձերի հաշվարկման ցուցակները, որոնցում ներառվել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր նշված անձինք հաճախել են աշխատանքի, և նրանց անվամբ հաշվարկվել է ամսական աշխատավարձ։
Վատնման եղանակով պետական միջոցներից ընդհանուր 4.791.680 ՀՀ դրամ հափշտակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Ա. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (երկու դրվագ) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Մ. Ս.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (երկու դրվագ) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, был раскрыт случай хищения директором ГНКО «Средняя школа Верин Птгни» из государственных средств в общей сложности около 4,8 млн. драмов РА.
В частности, было установлено, что А. Г., занимая с 29-го июля 2013 года по 13-ое мая 2020 года должность директора упомянутой школы, с умыслом совершения хищения из государственных средств путем растраты, в разные месяцы 2016 года назначил сына своей тети и родственника бухгалтера школы М. С. на должности сторожа и уборщицы школы соответственно. Последние, однако, никогда не приходили на работу в школу и не выполняли свои должностные обязанности. Несмотря на это обстоятельство, в течение 2016-2020 гг. были рассчитаны и выплачены упомянутым лицам в общей сложности 4. 791. 680 драмов зарплаты и приравненные к ней другие выплаты, которые директор А. Г., используя должностное положение, при содействии бухгалтера М. С., путем растраты присвоил.
Предварительным следствием было также установлено, что директор А. Г., из личных побуждений для сокрытия обстоятельств неявки упомянутых лиц на работу, а также хищения государственных средств путем растраты, вместе с бухгалтером совершили служебные фальсификации, в частности, своей подписью каждый месяц утверждали списки расчета заработной платы работников школы, в которые были включены заведомо ложные сведения о том, что якобы указанные лица посещали место работы, и на их имена была рассчитана месячная зарплата.
За хищение в общей сложности 4. 791. 680 драмов РА из государственных средств путем растраты и совершение служебного подлога А. Г. предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 (два эпизода) и части 1 статьи 314 (служебный подлог) бывшего Уголовного кодекса РА, а М. С. - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 38-179 (два эпизода) и части 1 статьи 314.
В ходе предварительного следствия весь ущерб, причиненный государству, был восстановлен.
Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.