ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն.Գ. պարոն Կորնել Իոնեսկուին և լիազոր նախարար Իոնել Իվանին:
Ողջունելով ռումինական պատվիրակությանը և նրանց ներկայացնելով իր ղեկավարած հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ Սասուն Խաչատրյանը նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեծապես կարևորում է միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրումն ու ներդրումը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Ռումինիայի դեսպանը ևս ներկայացրել է իրենց երկրի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած Ազգային հակակոռուպցիոն մարմնի գործառույթներն ու լիազորությունների շրջանակը՝ նշելով, որ Ռումինիան մեծ առաջընթաց է արձանագրել հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կատարվող կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության բնագավառում: Դեսպան Իոնեսկուի խոսքով՝ Ռումինիայի ազգային հակակոռուպցիոն մարմինը թափանցիկ և հրապարակային աշխատանքի շնորհիվ այսօր վայելում է հանրության զգալի մասի վստահությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում ավելի արդյունավետ միջոցառումների իրականացման, ինչպես նաև երկու երկրների հակակոռուպցիոն մարմինների միջև համագործակցային կապերի ձևավորման ու փորձի փոխանակման հնարավորությունները, այդ թվում՝ փոխադարձ այցերի միջոցով:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял Чрезвычайного и полномочного посла Румынии в РА, г-на Корнеля Ионеску и полномочного министра Ионеля Ивана.
Приветствуя румынскую делегацию и представляя им основные направления деятельности руководимого им Антикоррупционного органа, Сасун Хачатрян отметил, что в борьбе с коррупцией придает большое значение изучению и внедрению лучшего международного опыта, особенно с учетом того, что коррупция сама по себе является универсальной проблемой международного уровня, для решения которой требуются совместная воля и усилия.
Посол Румынии также представил функции и круг полномочий специализированного в борьбе с коррупцией Национального антикоррупционного органа их страны, отметив, что Румыния зафиксировала большой прогресс, особенно в сфере расследования коррупционных преступлений, совершаемых высокопоставленными должностными лицами. По словам посла Ионеску, Национальный антикоррупционный орган Румынии, благодаря прозрачной и публичной работе, сегодня пользуется доверием значительной части общества.
В ходе встречи также были обсуждены возможности осуществления более эффективных мер по борьбе с коррупцией, а также формирования связей сотрудничества и обмена опытом между антикоррупционными органами двух стран, в том числе посредством взаимных визитов.