ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն.Գ. պարոն Կորնել Իոնեսկուին և լիազոր նախարար Իոնել Իվանին:
Ողջունելով ռումինական պատվիրակությանը և նրանց ներկայացնելով իր ղեկավարած հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ Սասուն Խաչատրյանը նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեծապես կարևորում է միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրումն ու ներդրումը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Ռումինիայի դեսպանը ևս ներկայացրել է իրենց երկրի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած Ազգային հակակոռուպցիոն մարմնի գործառույթներն ու լիազորությունների շրջանակը՝ նշելով, որ Ռումինիան մեծ առաջընթաց է արձանագրել հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կատարվող կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության բնագավառում: Դեսպան Իոնեսկուի խոսքով՝ Ռումինիայի ազգային հակակոռուպցիոն մարմինը թափանցիկ և հրապարակային աշխատանքի շնորհիվ այսօր վայելում է հանրության զգալի մասի վստահությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում ավելի արդյունավետ միջոցառումների իրականացման, ինչպես նաև երկու երկրների հակակոռուպցիոն մարմինների միջև համագործակցային կապերի ձևավորման ու փորձի փոխանակման հնարավորությունները, այդ թվում՝ փոխադարձ այցերի միջոցով:

Sasun Khachatryan, Chairman of the RA Anti-Corruption Committee, hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to RA, H.E. Mr. Cornel Ionescu and Minister Plenipotentiary Ionel Ivan.
Sasun Khachatryan welcomed the Romanian delegation and presented them the main fields of activity of the anti-corruption body he leads, noting that in the fight against corruption, he attaches great importance to the study and implementation of international best practices, especially considering that corruption itself is a universal problem at the international level, which can be solved through joint will and effort.
The Ambassador of Romania also presented the functions and scope of powers of the National Anticorruption Body specializing in the fight against corruption, noting that Romania has made great progress in the field of investigation of corruption crimes committed by high-ranking officials. According to Ambassador Ionescu, the Romanian National Anticorruption Body enjoys the trust of a large part of the public today thanks to its transparent and public work.
During the meeting, the opportunities of implementing more effective measures in the fight against corruption, as well as the formation of cooperative ties and exchange of experience between the anti-corruption bodies of the two countries, including through mutual visits, were discussed.