ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել են ՀՀ քրեակատարողական ծառայության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ի կողմից նույն ՔԿՀ-ի կալանավորից և դատապարտյալից կաշառք ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա. Ա.-ն ՔԿՀ հիմնարկի դատապարտյալ Ա. Ս.-ի օգտին հովանավորչության և թողտվության, այն է՝ վերջինիս նկատմամբ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու և խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև արգելված առարկա հանդիսացող բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար դատապարտյալից պահանջել է 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Դրանից հետո՝ 2022 թվականի մայիսի 30-ին, կաշառքի հիշյալ գումարը դատապարտյալ Ա. Ս.-ի կնոջ բանկային հաշվից փոխանցվել է ՔԿՀ պաշտոնյայի՝ Ա. Ա.-ի կնոջ անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի Ա. Ա.-ի կողմից տնօրինվող բանկային հաշվին:
Բացի այդ, վերը նշված պաշտոնատար անձը նույն քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «օրենքով գող» Ա. Դ.-ի օգտին նույնպես բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու, խնդիրներ չստեղծելու, ինչպես նաև բջջային հեռախոսը չառգրավելու համար, հիշյալ կալանավորից պահանջել և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց կողմից վճարային տերմինալներից տարբեր օրերին կատարված փոխանցումների միջոցով ստացել է ընդհանուր 448.600 ՀՀ դրամ կաշառք, որը կրկին փոխանցվել է իր կնոջ բանկային հաշվեհամարին:
2023թ. փետրվարի 28-ին հիշյալ քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է չորս անձ:
2023թ. մարտի 2-ին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ դատապարտյալ Ա.Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ հիշյալ ՔԿՀ-ի օպերատիվ բաժնի պետի տեղակալ Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ):
Նույն օրը քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Ա. Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:

В рамках уголовного производства, инициированного Антикоррупционным комитетом РА, раскрыты случаи получения взятки от заключенного и осужденного того же УИУ заместителем начальника оперативного отдела уголовно-исполнительного учреждения «Больница для осужденных» Уголовно-исполнительной службы РА А. А.
В ходе предварительного следствия были получены фактические данные о том, что А. А. за покровительство и попустительство осужденного учреждения УИУ А. С., а именно за проявление благосклонного отношения к последнему и не создание проблем, а также за не конфискацию мобильного телефона, являющегося запрещенным предметом, потребовал у осужденного взятку в размере 200 000 драмов РА. После этого, 30-го мая 2022 года, указанная сумма взятки была перечислена с банковского счета жены осужденного А. С. на банковский счет чиновника УИУ, зарегистрированный на имя жены А. А., но фактически управляемый А. А.
Кроме того, вышеуказанное должностное лицо, за проявленное благосклонное отношение в пользу заключенного того же Уголовно-исполнительного учреждения, имеющего высший статус в уголовной иерархии, так называемого «вора в законе» А. Г., не создание проблем, а также не конфискацию мобильного телефона, потребовал от упомянутого заключенного и посредством переводов, совершенных в разные дни через платежные терминалы аффилированными с ним лицами, получил взятку в общей сложности 448 600 драмов РА.
28-го февраля 2023 года в рамках упомянутого уголовного производства были арестованы четыре человека.
2-го марта 2023 года осужденному УИУ «Больница для осужденных» А. С. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА, а заместителю начальника оперативного отдела упомянутого УИУ А. А. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА (2 эпизода).
В тот же день следователь представил в Суд общей юрисдикции города Ереван ходатайство об избрании в отношении А. А меры пресечения в виде заключения под стражу, которое была удовлетворена.