ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթներով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու դիմաց ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքեր:
Մասնավորապես` «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում ծառայություն իրականացնող պարեկները, պարզելով, որ Վ. Գ.-ի վարած ավտոմեքենան տեխնիկական զննություն չի անցել, նրանից պահանջել են փաստաթղթերը, սակայն այդ ընթացքում վարորդի ամուսին Կ. Մ.-ն որպես կաշառք 10.000 ՀՀ դրամ է թողել պարեկների ավտոմեքենայի մեջ՝ խնդրելով արձանագրություն չկազմել: Պարեկային ծառայության աշխատակիցները, սակայն, կաշառք առաջարկելու կասկածանքով ձերբակալել են ուղևորին և տեղափոխել ոստիկանության բաժին:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մյուս քրեական վարույթներով իրականացված նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել են վարորդներ Ա. Պ.-ի և Ա. Կ.-ի կողմից թույլ տված վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու համար ՀՀ ոստիկանության պարեկներին կաշառք առաջարկելու դեպքեր:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանում ծառայություն իրականացնող պարեկները, նկատելով, որ վարորդներ Ա. Պ.-ն և Ա. Կ.-ն երթևեկում են անկանոն, կանգնեցնել են նրանց։ Արդյունքում պարեկները պարզել են, որ հիշյալ վարորդները երթևեկել են առանց վարորդական վկայականների և գտնվել են ոչ սթափ վիճակում: Վերը նշված իրավախախտումները չարձանագրելու համար վարորդներ Ա. Պ.-ն և Ա. Կ.-ն պարեկներին առաջարկել են համապատասխանաբար 10.000 և 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Պարեկներին կաշառք առաջարկելու համար Կ. Մ.-ին, Ա. Պ.-ին և Ա. Կ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վերը նշված երեք քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացություններով հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` դրանք հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Նկատի ունենալով վերջին շրջանում հաճախ արձանագրվող` ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու կամ առաջարկելու դեպքերը, կրկին հիշեցնում ենք, որ ոչ միայն կաշառք տալը, այլ նաև առաջարկելը, համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի, համարվում է քրեորեն հետապնդելի արարք, որի համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև 7 տարի ժամկետով ազատազրկում, ուստի հորդորում ենք զերծ մնալ նման արարքներ կատարելուց և դրսևորել իրավաչափ վարքագիծ:

В ходе предварительного следствия, проведенного по уголовным производствам, расследованным в Антикоррупционном комитете РА, были раскрыты случаи предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции РА за нерегистрацию административных правонарушений.
В частности, патрули, несущие службу на территории аэропорта «Звартноц», выяснив, что автомобиль, за рулем которого находилась В. Г., не прошел технический осмотр, потребовали у нее документы, однако, за это время супруг водителя К. М. в качестве взятки оставил в автомобиле патрулей 10 000 драмов РА, попросив не составлять протокол. Однако сотрудники патрульной службы задержали пассажира по подозрению в получении взятки и доставили в отделение полиции.
В ходе предварительного следствия по другим уголовным производствам, инициированным Антикоррупционным комитетом РА, были обоснованы случаи предложения взятки патрулям полиции РА за нерегистрацию административных правонарушений, допущенных водителями А. П. и А. К.
В ходе предварительного следствия было установлено, что патрули, несущие службу в административном районе Шенгавит города Ереван, заметив, что водители А. П. и А. К. движутся нерегулярно, остановили их. В результате патрули установили, что упомянутые водители ехали без водительских прав и находились в нетрезвом состоянии. За непротоколирование вышеуказанных правонарушений водители А. П. и А. К. предложили патрулям взятки в размере 10 000 и 20 000 драмов РА соответственно.
К. М., А. П. и А. К. предъявлены обвинения по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного Кодекса РА за предложение взятки патрулям.
Предварительное следствие по вышеуказанным трем уголовным производствам завершено. Материалы производства с обвинительными заключениями переданы прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.
Учитывая часто регистрируемые в последнее время случаи дачи или предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции РА, вновь напоминаем, что не только дача, но и предложение взятки, согласно статье 436 Уголовного кодекса РА, считается уголовно преследуемым деянием, за которое предусмотрено лишение свободы на срок до 7 лет, следовательно, призываем воздержаться от совершения подобных деяний и проявлять правомерное поведение.