«Հակակոռուպցիոն մեդիադպրոց» թեմայով ծրագրի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն այսօր հանդիպել է Երևանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողների հետ և նրանց ծանոթացրել իր ղեկավարած կառույցի գործառույթներին, անդրադարձել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի մեխանիզմներին, ինչպես նաև այդ երևույթի շուրջ հանրային ընկալման, կոռուպցիոն և, ընդհանրապես, իրավական թեմաների լուսաբանման առանձնահատկություններին:
Սասուն Խաչատրյանը դատաիրավական ոլորտով հետաքրքրված ապագա լրագրողներին ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ մի շարք կարևոր գործոններ: Ըստ նրա՝ այսօր հակակոռուպցիոն պայքարում հաջողելու համար կարևոր է ոչ միայն իրավապահ մարմինների աշխատանքը, այլ նաև հանրության ներգրավվածությունն ու հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության դրսևորումը, որի նախադրյալը հակակոռուպցիոն պատշաճ կրթությունն է:
Բանախոսության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տեղեկատվությունը լսարանին անաչառ փոխանցելու և ԶԼՄ ներկայացուցիչների կողմից իրավական ոլորտը գրագետ լուսաբանելու անհրաժեշտությանը: Քննարկվել են լրագրողական աշխատանքի էթիկային առնչվող որոշ հարցեր, այդ թվում՝ մեծ լսարան գրավելու համար լրագրության հիմնական սկզբունքներին չհակասելու կարևորությունը:
Ուսանողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է նաև ապագա լրագրողներին հետաքրքրող որոշ վիճակագրական և տեղեկատվական բնույթի տվյալներ նորաստեղծ կառույցի՝ շուրջ մեկուկես տարվա գործունեության արդյունքների, այդ թվում՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության, պետությանը պատճառված վնասի և վերականգնումների վերաբերյալ:

В рамках программы на тему «Антикоррупционная медиадшкола» председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян сегодня встретился со студентами факультета журналистики Ереванского государственного университета и ознакомил их с функциями руководимой им структуры, коснулся механизмов борьбы с коррупцией, а также особенностей общественного восприятия этого явления, освещения коррупционных и правовых тем в целом.
Сасун Хачатрян представил заинтересованным в судебно-правовой сфере будущим журналистам ряд важных факторов, необходимых для эффективной борьбы с коррупцией. По его словам, сегодня для успеха в борьбе с коррупцией важна не только работа правоохранительных органов, но и вовлеченность общества и проявление нетерпимости со стороны общества к этому явлению, предпосылкой чего является надлежащее антикоррупционное образование.
В ходе лекции была затронута также тема беспристрастной передачи информации аудитории и необходимости грамотного освещения представителями СМИ правовой сферы. Были обсуждены некоторые вопросы, связанные с этикой журналистской работы, в том числе важность не противоречить основным принципам журналистики для привлечения большой аудитории.
Во время вопросов-ответов со студентами председатель Антикоррупционного комитета представил также интересующие будущих журналистов некоторые статистические и информационные данные о результатах деятельности новосозданной структуры за полтора года, в том числе о расследовании коррупционных преступлений, нанесенном государству ущербе и восстановлении.