«Հակակոռուպցիոն մեդիադպրոց» թեմայով ծրագրի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն այսօր հանդիպել է Երևանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողների հետ և նրանց ծանոթացրել իր ղեկավարած կառույցի գործառույթներին, անդրադարձել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի մեխանիզմներին, ինչպես նաև այդ երևույթի շուրջ հանրային ընկալման, կոռուպցիոն և, ընդհանրապես, իրավական թեմաների լուսաբանման առանձնահատկություններին:
Սասուն Խաչատրյանը դատաիրավական ոլորտով հետաքրքրված ապագա լրագրողներին ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ մի շարք կարևոր գործոններ: Ըստ նրա՝ այսօր հակակոռուպցիոն պայքարում հաջողելու համար կարևոր է ոչ միայն իրավապահ մարմինների աշխատանքը, այլ նաև հանրության ներգրավվածությունն ու հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության դրսևորումը, որի նախադրյալը հակակոռուպցիոն պատշաճ կրթությունն է:
Բանախոսության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տեղեկատվությունը լսարանին անաչառ փոխանցելու և ԶԼՄ ներկայացուցիչների կողմից իրավական ոլորտը գրագետ լուսաբանելու անհրաժեշտությանը: Քննարկվել են լրագրողական աշխատանքի էթիկային առնչվող որոշ հարցեր, այդ թվում՝ մեծ լսարան գրավելու համար լրագրության հիմնական սկզբունքներին չհակասելու կարևորությունը:
Ուսանողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է նաև ապագա լրագրողներին հետաքրքրող որոշ վիճակագրական և տեղեկատվական բնույթի տվյալներ նորաստեղծ կառույցի՝ շուրջ մեկուկես տարվա գործունեության արդյունքների, այդ թվում՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության, պետությանը պատճառված վնասի և վերականգնումների վերաբերյալ:

Sasun Khachatryan, the Chairman of the RA Anti-Corruption Committee, met with the students of the Faculty of Journalism of Yerevan State University today within the framework of the "Anti-Corruption Media School" program, and introduced them to the functions of the structure he leads, referred to the mechanisms of the fight against corruption, as well as the public perception of this phenomenon, specifics of coverage of corruption and, in general legal topics.
Sasun Khachatryan presented a number of important factors necessary for an effective fight against corruption to the future journalists interested in the legal field. According to him, in order to succeed in the anti-corruption fight today, not only the work of law enforcement agencies, but also the involvement of the public and the demonstration of intolerance by the society towards this phenomenon is important, the premise of which is proper anti-corruption education.
During the speech, the need to impartially convey the information to the audience and competently cover the legal sphere by media representatives was also touched. Some issues related to the ethics of journalistic work, including the importance of not contradicting the basic principles of journalism in order to attract a large audience were discussed.
During the question-and-answer session with the students, the Chairman of the Anti-corruption Committee also presented some statistical and informational data of interest to future journalists regarding the results of the activities of the newly created structure for about one and a half year, including the investigation of corruption crimes, damage caused to the state and recoveries thereof.