ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնին:
Կոմիտեի նախագահը դեսպանին ներկայացրել է Հայաստանի նորաստեղծ հակակոռուպցիոն մարմնի գործառույթներն ու առաջնահերթությունները՝ նշելով, որ կառույցի կողմից արվում է հնարավոր ամեն ինչ՝ կոռուպցիայի նկատմամբ երկրում զրո հանդուրժողականություն ձևավորելու նպատակով: Միաժամանակ Սասուն Խաչատրյանը համոզմունք է հայտնել, որ չինացի գործընկերների հետ համագործակցային կապերի հաստատումն ու փորձի փոխանակումը դրականորեն կանդրադառնան երկու երկրների իրավապահ մարմինների աշխատանքների վրա՝ նկատի ունենալով նաև այն հանգամանքը, որ Չինաստանում նույնպես գործում է կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած, համանման գործառույթներ իրականացնող մարմին՝ Ազգային վերահսկիչ հանձնաժողովը:
Անդրադառնալով Չինաստանի ղեկավարության կողմից կոռուպցիայի դեմ տարվող խիստ և հետևողական պայքարին՝ դեսպան Ֆան Յոնը նշել է, որ դա այն գլխավոր գործոնն է, որը նպաստել է երկրի արագ զարգացմանն ու կառավարության նկատմամբ ժողովրդի վստահության ձևավորմանը: Ըստ դեսպանի՝ երկիրը չի կարող զարգանալ, եթե կոռուպցիայի դեմ անհրաժեշտ պայքար չի տարվում:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև արդեն իսկ ձևավորված է արդյունավետ համագործակցային միջավայր, ուստի շատ լավ կլինի, եթե կողմերը փորձեն ամրապնդել համագործակցությունը նաև իրավապահ ոլորտում՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ երկու երկրների կառավարություններն էլ ունեն կոռուպցիայի դեմ պայքարելու անհրաժեշտ կամք և վճռականություն:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությանն ու կարևորությանը: Սասուն Խաչատրյանը, կառույցի գործունեության առաջնահերթությունների շարքում առանձնացնելով օպերատիվ ծառայողների կարողությունների զարգացումն ու հակակոռուպցիոն միջոցառումներում նորագույն մեթոդների կիրառումը, հույս է հայտնել, որ չինացի գործընկերները նույնպես կարող են աջակցել այդ հարցում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են խորացնել նոր ձևավորվող համագործակցային կապերն ու արդյունավետ աշխատանքներ տանել փորձի փոխանակման և մի շարք այլ ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял Чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в РА Фань Ен.
Председатель комитета представил послу функции и приоритеты новосозданного Антикоррупционного органа Армении, отметив, что структура делает все возможное для формирования в стране нулевой терпимости к коррупции. В то же время Сасун Хачатрян выразил уверенность, что установление связей сотрудничества с китайскими коллегами и обмен опытом положительно скажутся на работе правоохранительных органов двух стран, учитывая также то обстоятельство, что в Китае также действует орган, специализирующийся на борьбе с коррупцией, осуществляющий аналогичные функции - Национальная контрольная комиссия.
Коснувшись проводимой руководством Китая жесткой и последовательной борьбы с коррупцией, посол Фань Ен отметил, что это тот главный фактор, который способствовал быстрому развитию страны и формированию доверия народа к правительству. По словам посла, страна не может развиваться, если не ведется необходимая борьба с коррупцией.
Посол также подчеркнул, что между Арменией и Китаем уже сформирована эффективная среда сотрудничества, поэтому будет очень хорошо, если стороны попытаются укрепить сотрудничество также в правоохранительной сфере, особенно учитывая, что правительства двух стран обладают необходимой волей и решимостью бороться с коррупцией.
В ходе встречи были затронуты также вопросы о необходимости и важности внедрения новейших информационных технологий в борьбе с коррупцией. Сасун Хачатрян, выделив в числе приоритетов деятельности структуры развитие потенциала оперативных служащих и применение новейших методов в антикоррупционных мероприятиях, выразил надежду, что китайские коллеги также могут оказать содействие в этом вопросе.
В конце встречи стороны договорились углублять новые связи сотрудничества и вести эффективную работу по обмену опытом и реализации ряда других программ.