ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննության ընթացքում բացահայտվել են ոստիկանության պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու, ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից ոստիկանության պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու առերևույթ հանցագործությունների նոր դեպքեր:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչներ Ա. Ս.-ն, Մ. Հ.-ն, Վ. Խ.-ն և Հ. Գ.-ն երթևեկության կանոնների խախտումներ թույլ տված մի շարք վարորդների օգտին ապօրինի անգործության՝ խախտումները չարձանագրելու և վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար, վերջիններից որպես կաշառք ստացել են տարբեր չափերի գումարներ:
Ճանապարհային ոստիկանության վերը նշված չորս տեսուչները կաշառք ստանալու կասկածանքով 20.02.2023թ.-ին ձերբակալվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee on the basis of the materials received from the Internal Security Department of the Police of the RA Ministry of Internal Affairs, new cases of apparent crimes of demanding and receiving bribes by police officials, as well as giving bribes to police officials by citizens were revealed.
In particular, factual information was obtained in the criminal proceedings, that A. S., M. H., V. Kh. and H. G., inspectors of the "Traffic Police" service received various sums of money as bribes from them, for illegal inaction in favor of a number of drivers who committed violations of traffic rules, that is for not registering the violations and not subjecting to administrative responsibility.
The above-mentioned four traffic police inspectors were detained on suspicion of accepting bribes, by the Anti-Corruption Committee investigator on 20.02.2023.
A preliminary investigation is underway. Necessary operational-investigative measures are taken, as well as investigative and administrative actions are carried out in order to find out the whole range of apparent crimes, as well as the persons involved therein.