ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ. Մ.-ն, զբաղեցնելով «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, 2019-2021թթ. ընթացքում վատնման եղանակով կատարել է իրեն վստահված շուրջ 58 մլն ՀՀ դրամի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Ըստ քրեական վարույթի նյութերի՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» պայմանագիր, որով հիշյալ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանների բարելավման՝ արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կազմակերպման համար ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նույն տարվա ընթացքում ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է 156.721.600 ՀՀ դրամ գումար:
Վերը նշված պայմանագրի շրջանակում Գ. Մ.-ն ՊՈԱԿ-ի անունից պայմանագրեր է կնքել 2020 թվականի հունվարին հայտարարված մրցույթներում հաղթող ճանաչված՝ տեխնիկական հսկողության ծառայություններ մատուցող ընկերության և շինարարական աշխատանքներ իրականացնող երկու ընկերությունների կոնսորցիումի հետ: Վերջինիս հետ կնքած պայմանագրի արժեքը կազմել է 135 մլն ՀՀ դրամ:
Այնուհետև հիշյալ ընկերությունների ղեկավարներ Դ. Խ.-ն և Ս. Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ՝ խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները և դրանցում ներառելով աշխատանքների կատարված լինելու մասին մտացածին ուռճացված տվյալներ, 2020 թվականի ընթացքում կազմել և ստորագրել են ընդհանուր 103.076.170 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ 6 կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Մ.-ին, այնինչ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են ընդամենը 58.440.909 ՀՀ դրամ արժեքի աշխատանքներ:
Բացի այդ, Գ. Մ.-ն էլ իր հերթին՝ Դ. Խ.-ի օժանդակությամբ, կատարողական ակտերի ամսաթվերին համապատասխան կազմել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող 6 արձանագրություններ և ակտեր, իսկ մեկ դեպքով՝ առանց որևէ կատարողական ակտի, կազմել է 12.210.600 ՀՀ դրամի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն և ակտ:
Արդյունքում՝ փաստացի 58.440.909 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման պայմաններում, Գ. Մ.-ն, հիշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչների օժանդակությամբ, ՊՈԱԿ-ին հատկացված և ի պաշտոնե իրեն վստահված դրամական միջոցներից կապալառու կազմակերպությանը վճարել է 115.286.770 ՀՀ դրամ գումար՝ կատարելով իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 56.845.861 ՀՀ դրամ գումարի վատնում:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Գ. Մ.-ն 2019 թ.-ին ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի է ընդունել Ս. Հ.-ին, սակայն վերջինս աշխատանքի չի հաճախել և աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել: Տեղեկացված լինելով հիշյալ հանգամանքի մասին՝ Գ. Մ.-ն, վատնման եղանակով հափշտակություն կատարելու նպատակով, իր ստորագրությամբ հաստատել է Ս. Հ.-ի կողմից իբրև մշտապես աշխատանքի հաճախելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկագրերն ու դրանք ներկայացրել վճարման: Հիշյալ փաստաթղթերի հիման վրա ՊՈԱԿ-ին հատկացված միջոցներից Ս. Հ.-ի անվամբ անհիմն ելքագրվել է ընդհանուր 803.161 ՀՀ դրամ գումար, որը Գ. Մ.-ն վատնման եղանակով հափշտակել է:

In the course of the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated by the Investigation Department of the RA National Security Service and investigated by the RA Anti-corruption Committee, factual data was obtained that holding the position of director of "Armavir Regional State College" SNCO G. M. embezzled about 58 million AMD entrusted to him in 2019-2021 and committed official forgery.
According to the materials of the criminal proceedings, on November 8, 2019, "Armavir Regional State College" SNCO and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia signed an agreement "On the use of financial support provided by the state in the form of a grant", according to which a total amount of 156,721,600 AMD was during the same year transferred by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia to the SNCO for the improvement of building conditions, that is organization of the construction works of the craft building.
Within the framework of the above-mentioned agreement G. M. signed agreements on behalf of SNCO with a consortium of two companies performing construction works and a company providing technical supervision services, which was recognized as the winner in the tenders announced in January 2020. The value of the agreements signed with the latter was 135 million AMD.
Then the heads of the mentioned companies D. Kh. and S. M. with prior agreement, distorting the real volumes of the construction works actually performed by the contractor organization and including in them fictitious exaggerated data about the completion of the works, during the year of 2020, drew up and signed 6 false execution acts on the implementation of construction works worth AMD 103,076,170 and presented to G. M., the director of the SNCO, while the contractor organization actually performed works worth AMD 58,440,909 only.
In addition, with the assistance of D. Kh. G. M., in turn, drew up 6 protocols and acts containing false information in accordance with the dates of the performance acts, and in one case he made a fake handover-acceptance protocol and act on the performance of works of AMD 12,210,600, without any performance act,
As a result, under the conditions of the actual construction works and the provision of services worth AMD 58,440,909 with the assistance of the representatives of the mentioned companies G. M. paid AMD 115,286,770 to the contractor organization from the funds allocated to the SNCO and entrusted to him in his position, wasting a particularly large amount of AMD 56,845,861.
During the preliminary investigation, data were also obtained that in 2019 G.M. hired S. H. at SNCO, but the latter did not attend work and did not perform his work duties. Being informed about the mentioned circumstance, G. M. confirmed with his signature false reports regarding regular attendance at work by S. H. and submitted them for payment, in order to embezzle in a wasteful manner. Based on the mentioned documents a total of AMD 803,161 was unjustifiably withdrawn from the funds allocated to SNCO in the name of S. H. and embezzled wastefully.
G. M., D. Kh. and S. M. was detained on 17.02.2023 by the RA Anti-Corruption Committee investigator.