ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ. Մ.-ն, զբաղեցնելով «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, 2019-2021թթ. ընթացքում վատնման եղանակով կատարել է իրեն վստահված շուրջ 58 մլն ՀՀ դրամի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Ըստ քրեական վարույթի նյութերի՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է «Պետության կողմից դրամաշնորհի ձևով տրամադրվող ֆինանսական աջակցության գումարների օգտագործման մասին» պայմանագիր, որով հիշյալ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանների բարելավման՝ արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կազմակերպման համար ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից նույն տարվա ընթացքում ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է 156.721.600 ՀՀ դրամ գումար:
Վերը նշված պայմանագրի շրջանակում Գ. Մ.-ն ՊՈԱԿ-ի անունից պայմանագրեր է կնքել 2020 թվականի հունվարին հայտարարված մրցույթներում հաղթող ճանաչված՝ տեխնիկական հսկողության ծառայություններ մատուցող ընկերության և շինարարական աշխատանքներ իրականացնող երկու ընկերությունների կոնսորցիումի հետ: Վերջինիս հետ կնքած պայմանագրի արժեքը կազմել է 135 մլն ՀՀ դրամ:
Այնուհետև հիշյալ ընկերությունների ղեկավարներ Դ. Խ.-ն և Ս. Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ՝ խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները և դրանցում ներառելով աշխատանքների կատարված լինելու մասին մտացածին ուռճացված տվյալներ, 2020 թվականի ընթացքում կազմել և ստորագրել են ընդհանուր 103.076.170 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ 6 կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Մ.-ին, այնինչ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են ընդամենը 58.440.909 ՀՀ դրամ արժեքի աշխատանքներ:
Բացի այդ, Գ. Մ.-ն էլ իր հերթին՝ Դ. Խ.-ի օժանդակությամբ, կատարողական ակտերի ամսաթվերին համապատասխան կազմել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող 6 արձանագրություններ և ակտեր, իսկ մեկ դեպքով՝ առանց որևէ կատարողական ակտի, կազմել է 12.210.600 ՀՀ դրամի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն և ակտ:
Արդյունքում՝ փաստացի 58.440.909 ՀՀ դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման պայմաններում, Գ. Մ.-ն, հիշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչների օժանդակությամբ, ՊՈԱԿ-ին հատկացված և ի պաշտոնե իրեն վստահված դրամական միջոցներից կապալառու կազմակերպությանը վճարել է 115.286.770 ՀՀ դրամ գումար՝ կատարելով իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 56.845.861 ՀՀ դրամ գումարի վատնում:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Գ. Մ.-ն 2019 թ.-ին ՊՈԱԿ-ում աշխատանքի է ընդունել Ս. Հ.-ին, սակայն վերջինս աշխատանքի չի հաճախել և աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել: Տեղեկացված լինելով հիշյալ հանգամանքի մասին՝ Գ. Մ.-ն, վատնման եղանակով հափշտակություն կատարելու նպատակով, իր ստորագրությամբ հաստատել է Ս. Հ.-ի կողմից իբրև մշտապես աշխատանքի հաճախելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկագրերն ու դրանք ներկայացրել վճարման: Հիշյալ փաստաթղթերի հիման վրա ՊՈԱԿ-ին հատկացված միջոցներից Ս. Հ.-ի անվամբ անհիմն ելքագրվել է ընդհանուր 803.161 ՀՀ դրամ գումար, որը Գ. Մ.-ն վատնման եղանակով հափշտակել է:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в следственном департаменте СНБ РА и расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, были получены фактические данные о том, что Г. М., занимая должность директора ГНКО «Армавирский региональный государственный колледж», в 2019-2021 гг. путем растраты совершил присвоение и служебный подлог на доверенные ему около 58 млн. драмов РА.
Согласно материалам уголовного производства, 8 ноября 2019 года между ГНКО «Армавирский региональный государственный колледж» и Министерством образования, науки, культуры и спорта РА был заключен договор «Об использовании средств финансовой поддержки, предоставляемой государством в виде гранта», по которому для улучшения условий здания упомянутого ГНКО - организации строительных работ ремесленного корпуса, Министерство ОНКС РА в течение того же года передало ГНКО 156 721 600 драмов РА.
В рамках вышеуказанного договора от имени ГНКО компания заключила договоры с компанией, предоставляющей услуги технического контроля, и консорциумом двух компаний, осуществляющих строительные работы, которые были признаны победителями тендеров, объявленных в январе 2020 года. Стоимость заключенного с ним договора составила 135 млн. драмов РА.
Затем руководители упомянутых компаний Д. Х. и С. М. по предварительному сговору, исказив реальные объемы фактически выполненных подрядной организацией строительных работ и, включив в них надуманные раздутые данные о выполненных работах, в течение 2020 года составили и подписали 6 ложных исполнительных актов о выполнении строительных работ на общую сумму 103 076 170 драмов РА и представили директору ГНКО Г. М., в то время как подрядная организация фактически выполнила работы на общую сумму 58 440 909 драмов РА.
Кроме того, Г. М., в свою очередь, при содействии Д. Х., в соответствии с датами исполнительных актов составил 6 протоколов и актов, содержащих ложные сведения, а в одном случае, без какого-либо исполнительного акта, составил фальшивый протокол и акт сдачи-приема относительно выполнения работ на сумму 12 210 600 драмов РА.
В результате, в условиях выполнения строительных работ и оказания услуг фактической стоимостью 58 440 909 драмов РА, Г. М. при содействии представителей упомянутых компаний из денежных средств, выделенных ГНКО и доверенных ему по должности, выплатил компании-подрядчику сумму в размере 115 286 770 драмов РА, совершив растрату доверенной ему суммы в особо крупных размерах - 56 845 861 драмов РА.
В ходе предварительного следствия были получены данные о том, что в 2019 году Г. М. принял на работу в ГНКО С. Г., однако последний не посещал место работы и не выполнял свои должностные обязанности. Будучи осведомленным об упомянутом обстоятельстве, Г. М. с целью совершения хищения путем растраты своей подписью утвердил якобы ложные ведомости о постоянном посещении работы со стороны С. Г. и представил их для оплаты. На основании указанных документов из средств, выделенных ГНКО, на имя С. Г. необоснованно изъята сумма в размере 803 161 драмов РА, которую Г. М. присвоил путем растраты.