ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2017-2022թթ.-ին Բերդ խոշորացված համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ. Մ.-ի որդին՝ Ա. Մ.-ն, առանց համապատասխան շինարարության թույլտվության, 2015-2016թթ. Բերդ քաղաքում կառուցել է 1088,71 քմ մակերեսով ինքնակամ շինություններ, որոնք օրինականացնելու նպատակով Բերդ խոշորացված համայնքի նախկին ղեկավարը, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, շահադիտական դրդումներով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես, տեղեկացված լինելով որդու՝ ինքնակամ շինություններով եռահարկ առանձնատուն կառուցելու հանգամանքի մասին, Հ. Մ.-ն միջոցներ չի ձեռնարկել դրանց շինարարությունը ժամանակին կասեցնելու, ինչպես նաև որդու նկատմամբ վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ: Փոխարենը՝ 2017 թվականի մարտի 13-ին, որդուն հատկացրել է շինարարության թույլտվության վերաբերյալ կեղծ բովանդակությամբ պաշտոնական փաստաթուղթ, որում ձևականորեն ներառել է արդեն իսկ կառուցված բնակելի տան շինարարական աշխատանքներն իբրև ապագայում իրականացված լինելու ժամկետները և այլ տվյալներ: Այնուհետև՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 15-ին, կազմել և տրամադրել է մեկ այլ պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ՝ ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի ակտ, որում ներառել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ այն մասին, թե իբրև շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2017 թվականի մայիսի 14-ին և ավարտվել 2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին:
Արդյունքում՝ Ա. Մ.-ի կողմից կառուցված ինքնակամ շինությունները սահմանված կարգով չեն օրինականացվել, որի հետևանքով Բերդ համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի վրա ինքնակամ կառույցի օրինականացման համար վճարման ենթակա 1.197.581 ՀՀ դրամը, ինչն էական վնաս է պատճառել Բերդ համայնքի շահերին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Հ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ), իսկ Ա. Մ.-ին՝ 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that A. M., the son of H. M., who occupied the position of the head of the enlarged community of Berd in 2017-2022 built voluntary buildings with an area of 1088.71 square meters in the city of Berd in 2015-2016 without the appropriate construction permit, and in order to legalize them, the former head of the enlarged community of Berd, abusing his official position, committed official falsification with mercenary motives.
In particular, being informed about the circumstance of his son building a three-story private house with voluntary constructions, H. M. did not take measures to stop their construction in time, as well as to apply measures of administrative responsibility against his son. Instead, on March 13, 2017, he gave his son an official document with false content regarding the construction permit, in which he formally included the construction works of the already built residential house as if they would be completed in the future, and other data. Then, on October 15, 2019, he prepared and provided another false official document, the Act of Commission for accepting the completed construction facility for operation, which included false information that the construction work started on May 14, 2017 and was completed on October 14, 2019.
Thus, the voluntary constructions built by A. M. were not legalized in the prescribed manner, as a result of which AMD 1,197,581 payable for the legalization of the voluntary structure on the plot owned by the citizens with property right, was not entered into the budget of the Berd community, which caused significant damage to the interests of the Berd community.
H. M. was charged for the above-mentioned criminal acts, under part 1 of article 308 and part 1 of article 314 (two counts), and A. M. was charged under part 1 of article 38-308, part 1 of article 38-314 (two counts) and part 1 of article 325 of the RA former Criminal Code.
The damage caused to the state was fully recovered during the preliminary investigation.
The preliminary investigation in the criminal proceeding has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.