ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2017-2022թթ.-ին Բերդ խոշորացված համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ. Մ.-ի որդին՝ Ա. Մ.-ն, առանց համապատասխան շինարարության թույլտվության, 2015-2016թթ. Բերդ քաղաքում կառուցել է 1088,71 քմ մակերեսով ինքնակամ շինություններ, որոնք օրինականացնելու նպատակով Բերդ խոշորացված համայնքի նախկին ղեկավարը, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, շահադիտական դրդումներով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես, տեղեկացված լինելով որդու՝ ինքնակամ շինություններով եռահարկ առանձնատուն կառուցելու հանգամանքի մասին, Հ. Մ.-ն միջոցներ չի ձեռնարկել դրանց շինարարությունը ժամանակին կասեցնելու, ինչպես նաև որդու նկատմամբ վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ: Փոխարենը՝ 2017 թվականի մարտի 13-ին, որդուն հատկացրել է շինարարության թույլտվության վերաբերյալ կեղծ բովանդակությամբ պաշտոնական փաստաթուղթ, որում ձևականորեն ներառել է արդեն իսկ կառուցված բնակելի տան շինարարական աշխատանքներն իբրև ապագայում իրականացված լինելու ժամկետները և այլ տվյալներ: Այնուհետև՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 15-ին, կազմել և տրամադրել է մեկ այլ պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ՝ ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի ակտ, որում ներառել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ այն մասին, թե իբրև շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2017 թվականի մայիսի 14-ին և ավարտվել 2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին:
Արդյունքում՝ Ա. Մ.-ի կողմից կառուցված ինքնակամ շինությունները սահմանված կարգով չեն օրինականացվել, որի հետևանքով Բերդ համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի վրա ինքնակամ կառույցի օրինականացման համար վճարման ենթակա 1.197.581 ՀՀ դրամը, ինչն էական վնաս է պատճառել Բերդ համայնքի շահերին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Հ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ), իսկ Ա. Մ.-ին՝ 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что сын А. М., занимавший должность руководителя укрупненной общины Берд в 2017-2022 гг., без соответствующего разрешения на строительство, в 2015-2016 гг. построил в городе Берд самовольные строения площадью 1088,71 кв. м. с целью легализации которых бывший глава укрупненной общины Берд, злоупотребляя своим должностным положением, из корыстных побуждений совершил служебный подлог.
В частности, будучи проинформированным о том, что сын построил трехэтажный особняк с самовольными постройками, Г. М. не предпринял мер по своевременному приостановлению их строительства, а также применению к сыну мер административной ответственности. Вместо этого, 13 марта 2017 года, сыну был предоставлен официальный документ с поддельным содержанием о разрешении на строительство, в который он формально включил сроки строительства уже построенного жилого дома и другие данные. Затем, 15 октября 2019 года, составил и предоставил другой официальный фальшивый документ - акт приемной комиссии по вводу завершенного строительного объекта в эксплуатацию, в который включил не соответствующие действительности сведения о том, что якобы строительные работы начались 14 мая 2017 года и завершились 14 октября 2019 года.
В результате, самовольные постройки, построенные А. М., не были легализованы в установленном порядке, вследствие чего в бюджет общины Берд не поступило 1 197 581 драмов РА, подлежащих уплате за легализацию самовольной постройки на земельном участке, принадлежащем гражданам на праве собственности, что нанесло существенный ущерб интересам общины Берд.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Г. М. предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 и части 1 статьи 314 (два эпизода) прежнего Уголовного кодекса РА, а А. М. - по части 1 статьи 38-308, части 1 статьи 38-314 (два эпизода) и части 1 статьи 325 Уголовного кодекса РА.