ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ք. Ա.-ն և Ա.Պ.-ն իրենց որդուն՝ Ռ. Պ.-ին, բժշկական կեղծ ախտորոշումներով պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից երեք տարի ժամկետով տարկետում տրամադրելու համար դիմել են ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Երևան քաղաքի տարածքային ստորաբաժանման բժշկական հանձնաժողովի անդամ Ք. Տ.-ին և նախնական համաձայնության են եկել՝ այդ նպատակով վերջինիս կաշառք տալու հարցում։
Հանձնաժողովի վերը նշված պաշտոնատար անձը, ունենալով զինապարտների պիտանելիության վերաբերյալ եզրակացություն տրամադրելու լիազորություն, Ռ. Պ.-ի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ բժշկական կեղծ ախտորոշումներով պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից երեք տարի ժամկետով տարկետում տրամադրելու գործընթացը կազմակերպելու համար, Ք. Ա.-ից 2022 թվականի նոյեմբերի 23-ին պահանջել է խոշոր չափերով՝ 1.777.185 ՀՀ դրամ գումարին համարժեք 4500 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Այնուհետև Ք. Ա.-ն և իր ամուսինը՝ Ա. Պ.-ն, վերջինիս եղբոր և հանձնաժողովի անդամ Ք. Տ.-ի ամուսնու օժանդակությամբ, պահանջված կաշառքի գումարը 2022 թվականի նոյեմբերի 27-ին տվել են Ք. Տ.-ին:
03.02.2023 թ.-ին Ք. Տ.-ն, Ք. Ա.-ն, Ա. Պ.-ն և նրանց օժանդակած անձինք ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА и расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, были получены фактические данные о том, что К. А. и А. П. для предоставления своему сыну Р. П. отсрочки от обязательной срочной военной службы с ложными медицинскими диагнозами сроком на три года обратились к члену медицинской комиссии территориального подразделения города Ереван службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА и пришли к предварительному согласию в вопросе дачи взятки последнему с этой целью.
Вышеуказанное должностное лицо комиссии, имея полномочия по предоставлению заключения о пригодности военнообязанных, для совершения незаконных действий в пользу Р. П., а именно: для организации процесса предоставления отсрочки от срочной военной службы на три года с ложными медицинскими диагнозами, 23-го ноября 2022 года потребовало у К. А. взятку в размере 4500 долларов США, эквивалентную сумме 1 777 185 драмов РА.
Затем К. А. и ее муж - A. P., при поддержке брата последней и мужа К. Т. - члена комиссии, 27-го ноября 2022 года передали К. Т. требуемую сумму взятки.
03.02.2023 г. К. Т., К. А., А. П. и оказавшие им помощь лица были задержаны следователем Антикоррупционного комитета РА.
Проводится предварительное следствие. Предпринимаются необходимые оперативно - розыскные мероприятия, а также проводятся следственные и процессуальные действия для установления видимых преступлений, а также всего круга лиц, совершивших их.