ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ք. Ա.-ն և Ա.Պ.-ն իրենց որդուն՝ Ռ. Պ.-ին, բժշկական կեղծ ախտորոշումներով պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից երեք տարի ժամկետով տարկետում տրամադրելու համար դիմել են ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Երևան քաղաքի տարածքային ստորաբաժանման բժշկական հանձնաժողովի անդամ Ք. Տ.-ին և նախնական համաձայնության են եկել՝ այդ նպատակով վերջինիս կաշառք տալու հարցում։
Հանձնաժողովի վերը նշված պաշտոնատար անձը, ունենալով զինապարտների պիտանելիության վերաբերյալ եզրակացություն տրամադրելու լիազորություն, Ռ. Պ.-ի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ բժշկական կեղծ ախտորոշումներով պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից երեք տարի ժամկետով տարկետում տրամադրելու գործընթացը կազմակերպելու համար, Ք. Ա.-ից 2022 թվականի նոյեմբերի 23-ին պահանջել է խոշոր չափերով՝ 1.777.185 ՀՀ դրամ գումարին համարժեք 4500 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Այնուհետև Ք. Ա.-ն և իր ամուսինը՝ Ա. Պ.-ն, վերջինիս եղբոր և հանձնաժողովի անդամ Ք. Տ.-ի ամուսնու օժանդակությամբ, պահանջված կաշառքի գումարը 2022 թվականի նոյեմբերի 27-ին տվել են Ք. Տ.-ին:
03.02.2023 թ.-ին Ք. Տ.-ն, Ք. Ա.-ն, Ա. Պ.-ն և նրանց օժանդակած անձինք ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated by the Investigation Department of the RA National Security Service and investigated by the RA Anti-Corruption Committee, factual information was obtained that K. A. and A.P. applied to K.T., a member of the medical commission of Yerevan city territorial unit of conscription and recruitment service of the RA Ministry of Defense, for a three-year deferment from compulsory military service due to false medical diagnoses for their son R. P., and reached a preliminary agreement to pay the latter a bribe for that purpose.
The above-mentioned official of the commission, having the authority to issue a conclusion on the suitability of conscript, demanded K. A. to pay a bribe in a large amount of 4,500 USD equivalent to 1,777,185 AMD on November 23, 2022 in order to commit an illegal act in favor of R. P., that is to organize the process of granting a three-year deferment from compulsory military service with false medical diagnoses. Then K. A. and her husband A. P., with the assistance of the latter’s brother and the husband of the member of the commission K. T., gave the requested bribe amount to K. T. on November 27, 2022.
On 03.02.2023, K. T., K. A., A. P. and the people who supported them were detained by the investigator of the RA Anti-Corruption Committee.
Preliminary investigation is underway. Necessary operational-investigative measures are taken, as well as investigative and procedural actions are carried out in order to find out the whole range of apparent crimes, as well as the persons involved.