Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորումից ի վեր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի կողմից («ԹՊԻՀ», «INL») շարունակական աշխատանքներ են տարվում կառույցի հետ գործընկերային հարաբերությունների խորացման և համագործակցության օրակարգի ընդլայնման նպատակով: Հիշյալ համագործակցության առանցքային ուղղություններից է Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը միտված վերապատրաստման դասընթացների անցկացումը: Այդ շրջանակում հունվարի 24-ին կազմակերպվել էր փողերի լվացման և ապօրինի հարստացման հանցանքների քննությանը, ինչպես նաև քրեական վարույթներով միջազգային իրավական փոխօգնության հարցերին վերաբերող վերապատրաստում, որի ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մրցութային հանձնաժողովի անդամ, միջազգային փորձագետ Վիտալի Կասկոն Կոմիտեի քննիչներին կոնկրետ գործերի օրինակներով ներկայացրել է միջազգային լավագույն փորձը:
Ողջունելով վերապատրաստման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը նշել է, որ նման վերապատրաստումները լավ հնարավորություն են՝ ամրապնդելու նորաստեղծ Կոմիտեի ներուժը, այդ թվում՝ նոր գիտելիքների ձեռքբերման և լավագույն փորձի փոխանակման շնորհիվ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կադրային բարձր պատրաստվածությունը նորաստեղծ կառույցի առաջնահերթություններից է, Մ. Բաբայանը համոզմունք է հայտնել, որ նման դասընթացները լավագույնս կանդրադառնան Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացման վրա:
Կարևորելով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունը՝ որպես մեր երկրում ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործություններով մինչդատական քրեական վարույթը կազմակերպող և իրականացնող մարմին, ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները նույնպես համոզմունք են հայտնել, որ հիշյալ վերապատրաստումներն ու կոմիտեի հետ տարվող համագործակցային սերտ աշխատանքները կնպաստեն կառույցի գործունեության առավել արդյունավետ կազմակերպմանը:

С момента формирования Антикоррупционного комитета Бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству («БНПС», «INL») посольства США в Армении ведет непрерывную работу с целью углубления партнерских отношений со структурой и расширения повестки сотрудничества. Одним из ключевых направлений упомянутого сотрудничества является проведение курсов переподготовки, направленных на развитие профессиональных знаний и навыков сотрудников Комитета. В рамках этой программы 24 января была организована тренинги по расследованию преступлений по отмыванию денег и незаконному обогащению, а также по вопросам международной правовой взаимопомощи по уголовным производствам, в ходе которой член конкурсной комиссии антикоррупционного комитета, международный эксперт Виталий Каско представил следователям комитета лучший международный опыт на примерах конкретных дел.
Приветствуя организаторов и участников тренинга, заместитель председателя Антикоррупционного комитета РА Мушег Бабаян отметил, что такие тренинги являются хорошей возможностью укрепить потенциал вновь созданного Комитета, в том числе, путем приобретения новых знаний и обмена передовым опытом. Принимая во внимание тот факт, что высокая подготовка кадров является одним из приоритетов вновь созданной структуры, М. Бабаян выразил уверенность, что такие курсы наилучшим образом повлияют на развитие профессиональных знаний и способностей сотрудников Комитета.
Подчеркнув деятельность Антикоррупционного комитета как органа, организующего и осуществляющего досудебное уголовное производство по предполагаемым коррупционным преступлениям в нашей стране, представители посольства США также выразили уверенность в том, что вышеупомянутые тренинги и тесная совместная работа с Комитетом будет способствовать более эффективной организации деятельности структуры.