Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորումից ի վեր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի կողմից («ԹՊԻՀ», «INL») շարունակական աշխատանքներ են տարվում կառույցի հետ գործընկերային հարաբերությունների խորացման և համագործակցության օրակարգի ընդլայնման նպատակով: Հիշյալ համագործակցության առանցքային ուղղություններից է Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը միտված վերապատրաստման դասընթացների անցկացումը: Այդ շրջանակում հունվարի 24-ին կազմակերպվել էր փողերի լվացման և ապօրինի հարստացման հանցանքների քննությանը, ինչպես նաև քրեական վարույթներով միջազգային իրավական փոխօգնության հարցերին վերաբերող վերապատրաստում, որի ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մրցութային հանձնաժողովի անդամ, միջազգային փորձագետ Վիտալի Կասկոն Կոմիտեի քննիչներին կոնկրետ գործերի օրինակներով ներկայացրել է միջազգային լավագույն փորձը:
Ողջունելով վերապատրաստման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը նշել է, որ նման վերապատրաստումները լավ հնարավորություն են՝ ամրապնդելու նորաստեղծ Կոմիտեի ներուժը, այդ թվում՝ նոր գիտելիքների ձեռքբերման և լավագույն փորձի փոխանակման շնորհիվ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կադրային բարձր պատրաստվածությունը նորաստեղծ կառույցի առաջնահերթություններից է, Մ. Բաբայանը համոզմունք է հայտնել, որ նման դասընթացները լավագույնս կանդրադառնան Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացման վրա:
Կարևորելով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունը՝ որպես մեր երկրում ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործություններով մինչդատական քրեական վարույթը կազմակերպող և իրականացնող մարմին, ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները նույնպես համոզմունք են հայտնել, որ հիշյալ վերապատրաստումներն ու կոմիտեի հետ տարվող համագործակցային սերտ աշխատանքները կնպաստեն կառույցի գործունեության առավել արդյունավետ կազմակերպմանը:

Since the establishment of the anti-corruption committee, the Bureau of Anti-Drugs and Law Enforcement Cooperation of the US Embassy in Armenia ("TPIH", "INL") has been working continuously to deepen partnership relations with the institution and expand the cooperation agenda. One of the key directions of the aforementioned cooperation is the holding of training courses aimed at developing the professional knowledge and abilities of the Committee's employees. Within that framework, on January 24, a training was organized on the investigation of the crimes of money laundering and illegal enrichment, as well as international legal mutual assistance in criminal proceedings. of the committee presented to the investigators the best international practice with examples of concrete cases.
Welcoming the training organizers and participants, Deputy Chairman of the RA Anti-Corruption Committee Mushegh Babayan noted that such trainings are a good opportunity to strengthen the potential of the newly created Committee, including through the acquisition of new knowledge and the exchange of best practices. Taking into account the fact that high personnel training is one of the priorities of the newly created structure, M. Babayan expressed his belief that such courses will best affect the development of the professional knowledge and abilities of the Committee's employees.
Emphasizing the activity of the Anti-Corruption Committee as a body that organizes and implements pre-trial criminal proceedings for alleged corruption crimes in our country, the representatives of the US Embassy also expressed their belief that the aforementioned trainings and close cooperative work with the committee will contribute to the more efficient organization of the structure's activities.