ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՍՊԸ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն, իր օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ ժամկետանց հավի ձուն ոչնչացնելու գործընթացը ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպելու համար, 2022 թվականի նոյեմբերի 24-ին ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավար Ա. Մ.-ին տվել է 250.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված ՍՊ ընկերության կողմից ՌԴ արտահանման ենթակա մեկ բեռնատար հավի ձվի խմբաքանակի տեղափոխման հետ կապված խնդիրների պատճառով ձվի պիտանելիության ժամկետն անցել է, և այն հետ է վերադարձվել ՀՀ՝ ոչնչացման նպատակով: Սակայն ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն հիշյալ ժամկետանց ձվի խմբաքանակը չի ոչնչացրել, այլ փոխարենը պիտանելիության ժամկետն անցած՝ ավելի հին ձվի չնչին խմբաքանակ է ոչնչացրել: Դրանից հետո՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին, ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գ. Պ.-ն կազմել է արձանագրություն այն մասին, թե իբր պիտանելիության ժամկետը լրացած 302.000 հատ ձվի ամբողջ խմբաքանակը ոչնչացվել է, ինչն այնուհետև հաստատել է իր ստորագրությամբ, որի դիմաց տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավարի դրդմամբ ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ից որպես կաշառք ստացել է մեկ արկղ ձու: Այնուհետև Ա. Մ.-ն կեղծ տեղեկություններ պարունակող՝ վտանգավոր արտադրանքի ոչնչացման վերը նշված ակտը դրել է պաշտոնական շրջանառության մեջ և ուղարկել ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին:
Ոչնչացման գործընթացը սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպելու հետևանքով ժամկետանց ձվի որոշ մասն ըստ էության իրացվել է ՀՀ շուկայում:
26.12.2022թ.-ին ՀՀ ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավար Ա. Մ.-ն, ՍԱՏՄ երկու պաշտոնատար անձինք և ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով, 46‑436‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Գ. Պ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով և Ռ. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով /երկու դրվագ/ և 46-445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով:
Ռ. Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ Գ. Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ համակցված կիրառվել են ՀՀ-ից բացակայելն արգելելը և պաշտոնավարումը կասեցնելը:
Հիշյալ երեք մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին, ում կողմից այն հաստատվել է, և նյութերն ուղարկվել են դատարան:

По предварительному следствию уголовного производства, возбужденного в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Антикоррупционным комитетом РА, установлено, что директор ООО Р. Г., для совершения противоправного действия в свою пользу, а именно: в целях организации процесса уничтожения просроченных куриных яиц, в нарушение порядка, установленного постановлением Правительства РА, 24 ноября 2022 г., дал взятку в размере 250 000 драмов А. М. - начальнику центра марза Армавир Инспеционного органа по безопасности пищевых продуктов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что из-за проблем, связанных с транспортировкой ООО одной партии куриных яиц для экспорта в РФ, истек и был возвращен в РА для уничтожения. Однако, директор ООО Р. Г. на самом деле не уничтожил указанную партию просроченных яиц, а вместо этого уничтожил небольшую партию старых яиц, срок годности которых истек. После этого, 22-го ноября 2022 года главный специалист-инспектор Г. П. составил протокол о том, что вся партия просроченных яиц, предназначенных для вывоза, якобы уничтожена, что затем подтвердил своей подписью, взамен на чтио по подстрекательству начальника центра марза Армавир инспекционного органа пт директора ООО Р. Г. получил ящик в качестве взятки. Затем А. М. ввел в официальный оборот вышеуказанный акт об уничтожении опасных продуктов, содержащий недостоверную информацию, и направил его в Инспеционного органа по безопасности пищевых продуктов РА.
В результате организации процесса уничтожения с нарушением установленного порядка, часть просроченных яиц фактически была реализована на рынке РА.
26.12.2022 начальник центра марза Армавир ИОБПП РА - А. М., два сотрудника ИОБПП и директор ООО - Р. Г., были задержаны следователем Антикоррупционного комитета РА.
За совершение указанных выше преступных деяний А. М. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьй 435, по пинкту 3 части 2 статьи 46-436, по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА, Г. П. - по пункту 3 части 2 статьи 435 и по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА и Р. Г.- по пункту 3 части 2 статьи 435 в соответствии со статьей 435 Уголовного кодекса РА /два эпизода/ и по части 1 статья 46-445Уголовного кодекса РА.
В отношении Р. Г. был применен арест в качестве меры пресечения, а в отношении Г. П. в качестве меры пресечения были применены в совокупности -запрет на отсутствие из РА и приостановление пребывания в должности.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении указанных трех фигурантов завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору, который его утвердил, и материалы направлены в суд.