ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՍՊԸ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն, իր օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ ժամկետանց հավի ձուն ոչնչացնելու գործընթացը ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպելու համար, 2022 թվականի նոյեմբերի 24-ին ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավար Ա. Մ.-ին տվել է 250.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված ՍՊ ընկերության կողմից ՌԴ արտահանման ենթակա մեկ բեռնատար հավի ձվի խմբաքանակի տեղափոխման հետ կապված խնդիրների պատճառով ձվի պիտանելիության ժամկետն անցել է, և այն հետ է վերադարձվել ՀՀ՝ ոչնչացման նպատակով: Սակայն ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն հիշյալ ժամկետանց ձվի խմբաքանակը չի ոչնչացրել, այլ փոխարենը պիտանելիության ժամկետն անցած՝ ավելի հին ձվի չնչին խմբաքանակ է ոչնչացրել: Դրանից հետո՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին, ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-տեսուչ Գ. Պ.-ն կազմել է արձանագրություն այն մասին, թե իբր պիտանելիության ժամկետը լրացած 302.000 հատ ձվի ամբողջ խմբաքանակը ոչնչացվել է, ինչն այնուհետև հաստատել է իր ստորագրությամբ, որի դիմաց տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավարի դրդմամբ ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ից որպես կաշառք ստացել է մեկ արկղ ձու: Այնուհետև Ա. Մ.-ն կեղծ տեղեկություններ պարունակող՝ վտանգավոր արտադրանքի ոչնչացման վերը նշված ակտը դրել է պաշտոնական շրջանառության մեջ և ուղարկել ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին:
Ոչնչացման գործընթացը սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպելու հետևանքով ժամկետանց ձվի որոշ մասն ըստ էության իրացվել է ՀՀ շուկայում:
26.12.2022թ.-ին ՀՀ ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնի ղեկավար Ա. Մ.-ն, ՍԱՏՄ երկու պաշտոնատար անձինք և ՍՊ ընկերության տնօրեն Ռ. Հ.-ն ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով, 46‑436‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Գ. Պ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով և Ռ. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով /երկու դրվագ/ և 46-445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով:
Ռ. Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ Գ. Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ համակցված կիրառվել են ՀՀ-ից բացակայելն արգելելը և պաշտոնավարումը կասեցնելը:
Հիշյալ երեք մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին, ում կողմից այն հաստատվել է, և նյութերն ուղարկվել են դատարան:

According to the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated as a result of the operative-investigative measures undertaken by the RA Anti-Corruption Committee, it was established that the director of the LLC company R. H., to commit an illegal act in his favor, that is, to organize the process of destroying expired chicken eggs in violation of the procedure established by the RA government's decision, on November 24, 2022, the head of the Armavir Regional Center of the RA Food Safety Inspection Authority A. He gave a bribe of AMD 250,000 to M.
In particular, during the preliminary investigation, it was found that due to the problems related to the transportation of one truckload of chicken eggs to be exported to the Russian Federation by the above-mentioned SP company, the expiration date of the egg has passed, and it was returned to Armenia for destruction. However, director of SP company R. H. did not destroy the said batch of expired eggs, but instead destroyed a small batch of older eggs that had passed their expiration date. After that, on November 22, 2022, SATM Armavir regional of the center main specialist - inspector G. _ P _ _ make up is record it about the fact that the entire batch of 302,000 eggs that had expired was destroyed, which he then confirmed with his signature. He received a box of eggs from H. as a bribe. Then A. M. put the above-mentioned act of destruction of dangerous products containing false information into official circulation and sent it to the RA food safety inspection body.
As a result of organizing the destruction process in violation of the established order, some of the expired eggs were actually sold on the RA market.
On 26.12.2022, the head of Armavir regional center of RA SATM A. M., two SATM officials and director of SP company R. H. were arrested by the RA Anti-Corruption Committee investigator.
For committing the criminal acts described above, A. M. was charged with Article 435 ‑, Part 2, Clause 3, Article 46436, Part 2, Clause 3 and Article 445, Part 1 of the RA Criminal Code. P., with Article 435, Part 2, Clause 3 and Article 445, Part 1 of the RA Criminal Code and R. to H., in accordance with Article 435, Part 2, Clause 3 of the RA Criminal Code /two episodes/ and Article 46-445, Part 1.
R. Arrest was applied to H. as a preventive measure, and G. Prohibition of absence from RA and suspension of office were applied to P. as measures of disruption.
The preliminary investigation of the criminal proceedings against the mentioned three defendants has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor, who approved it, and the materials were sent to the court.