ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Պ. Օ.-ն, 2013-2020 թթ. զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Արագածոտնի մարզային վարչության Աշտարակի բաժնի թույլտվության համակարգի ավագ տեսուչի պաշտոնը, ոստիկանության հիշյալ բաժնին ի պահ հանձնված՝ Կ. Ղ.-ին և վերջինիս հորը՝ Գ. Ղ.-ին պատկանող որսորդական հրազենները հափշտակել և կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով հաշվառել է այլ անձանց անուններով:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Պ. Օ.-ն, ի պաշտոնե հասանելիություն ունենալով ոստիկանության Աշտարակի բաժնին ի պահ հանձնված վերը նշված հրազեններին, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, հափշտակել է Կ. Ղ.-ին պատկանող «ԻԺ 12» մոդելի հրազենը և այն նվիրել իր բարեկամ Կ. Խ.-ին: Այնուհետև, վերոհիշյալ հրազենն իբրև օրինական հիմքով Կ. Խ.-ին հատկացված լինելու տպավորություն ստեղծելու նպատակով, Պ. Օ.-ն ձեռնամուխ է եղել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և դրանք շրջանառության մեջ դնելու գործընթացին. 2019 թվականի մարտի 26-ին կազմել է ակնհայտ կեղծ դիմումներ այն մասին, թե իբր Կ.Ղ.-ն իր «ԻԺ 12» մոդելի հրազենը ցանկանում է նվիրել Կ. Խ.-ին: Արդյունքում՝ կեղծ փաստաթղթերի միջոցով նշված հրազենը հաշվառվել է վերջինիս անունով:
Բացի այդ, Պ. Օ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015 թվականի մայիսի 12-ին իր Ս. Ա.-ին առաջարկել է 200.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերել Գ. Ղ.-ի կողմից ոստիկանության Աշտարակի բաժնին ի պահ հանձնված «Մոնսբերգ» մոդելի հրազենը: Ս. Ա.-ն ընդունել է Պ. Օ.-ի առաջարկը, ինչից հետո, հրազենն իբրև օրինական հիմքով Ս. Ա.-ին հատկացված լինելու տպավորություն ստեղծելու նպատակով, ոստիկանության տեսուչը վերը նկարագրված նույն եղանակով հափշտակել ու ձեռնամուխ է եղել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և դրանք շրջանառության մեջ դնելու գործընթացին: Արդյունքում «Մոնսբերգ» մոդելի հրազենը վերը նշված գումարով վաճառվել է Ս. Ա.-ին:
Պ. Օ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ): Ներկայացված մեղադրանքում Պ. Օ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the preliminary examination of the criminal case examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was proved that P. O., 2013-2020. occupying the position of the senior inspector of the permit system of the Ashtarak department of the Aragatsotn regional department of the RA police, handed over to the said police department, K. G. and his father, G. He stole the hunting firearms belonging to G. and registered them in the names of other persons by creating false documents.
In particular, it was found that P. O., having official access to the above-mentioned firearms deposited at the Ashtarak Police Department, using his official position, robbed K. "IZH 12" model firearm belonging to G. and gave it to his friend K. to Kh. Then, the above-mentioned firearm, as if on a legal basis, K. In order to create the impression of being assigned to Kh., P. O. embarked on the process of drawing up fake official documents and putting them into circulation. On March 26, 2019, he made obviously false applications that allegedly K.K. wanted to donate his "IZH 12" firearm to K. to Kh. As a result, the firearms indicated by means of false documents were registered in the latter's name.
In addition, P. O., using his official position, on May 12, 2015, to his S. He offered A. to buy C. for AMD 200,000. The firearm of the "Monsberg" model handed over to the Ashtarak Police Department by G. S. A. accepted P. O.'s proposal, after which, the firearm was allegedly sold to S. on a legal basis. In order to create the impression of being assigned to A., the police inspector abducted in the same way as described above and started the process of drawing up fake official documents and putting them into circulation. As a result, the "Monsberg" model firearm was sold to S. to A.
P. O. was charged under Article 445, Part 1 (2 episodes) and Article 338, Part 2, Clause 3 (2 episodes) of the RA Criminal Code. In the presented accusation, P. O. pleaded guilty and gave a confession.