ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Պ. Օ.-ն, 2013-2020 թթ. զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Արագածոտնի մարզային վարչության Աշտարակի բաժնի թույլտվության համակարգի ավագ տեսուչի պաշտոնը, ոստիկանության հիշյալ բաժնին ի պահ հանձնված՝ Կ. Ղ.-ին և վերջինիս հորը՝ Գ. Ղ.-ին պատկանող որսորդական հրազենները հափշտակել և կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով հաշվառել է այլ անձանց անուններով:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Պ. Օ.-ն, ի պաշտոնե հասանելիություն ունենալով ոստիկանության Աշտարակի բաժնին ի պահ հանձնված վերը նշված հրազեններին, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, հափշտակել է Կ. Ղ.-ին պատկանող «ԻԺ 12» մոդելի հրազենը և այն նվիրել իր բարեկամ Կ. Խ.-ին: Այնուհետև, վերոհիշյալ հրազենն իբրև օրինական հիմքով Կ. Խ.-ին հատկացված լինելու տպավորություն ստեղծելու նպատակով, Պ. Օ.-ն ձեռնամուխ է եղել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և դրանք շրջանառության մեջ դնելու գործընթացին. 2019 թվականի մարտի 26-ին կազմել է ակնհայտ կեղծ դիմումներ այն մասին, թե իբր Կ.Ղ.-ն իր «ԻԺ 12» մոդելի հրազենը ցանկանում է նվիրել Կ. Խ.-ին: Արդյունքում՝ կեղծ փաստաթղթերի միջոցով նշված հրազենը հաշվառվել է վերջինիս անունով:
Բացի այդ, Պ. Օ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015 թվականի մայիսի 12-ին իր Ս. Ա.-ին առաջարկել է 200.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերել Գ. Ղ.-ի կողմից ոստիկանության Աշտարակի բաժնին ի պահ հանձնված «Մոնսբերգ» մոդելի հրազենը: Ս. Ա.-ն ընդունել է Պ. Օ.-ի առաջարկը, ինչից հետո, հրազենն իբրև օրինական հիմքով Ս. Ա.-ին հատկացված լինելու տպավորություն ստեղծելու նպատակով, ոստիկանության տեսուչը վերը նկարագրված նույն եղանակով հափշտակել ու ձեռնամուխ է եղել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և դրանք շրջանառության մեջ դնելու գործընթացին: Արդյունքում «Մոնսբերգ» մոդելի հրազենը վերը նշված գումարով վաճառվել է Ս. Ա.-ին:
Պ. Օ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ): Ներկայացված մեղադրանքում Պ. Օ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

По предварительному следствию уголовного дела, расследованного Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что П. О., занимая 2013-2020 гг. должность старшего инспектора разрешительной системы отдела Аштарак Управления марза Арагацотн Полиции РА, переданные на хранение упомянутому отделу полиции охотничьи огнестрельные оружия, принадлежащее К. Г. и его отцу -П. Г., похитил и посредством составления поддельных документов поставил на учет на имена других лиц.
В частности, было установлено, что П. О., имея по должности доступ к вышеуказанному огнестрельному оружию, сданному на хранение в отдел Аштарак полиции, используя служебное положение, похитил принадлежащее К. Г. огнестрельное оружие модели «ИЖ 12» и подарил его своему родственнику К. Х. Затем, с целью создания впечатления, что вышеупомянутое огнестрельное оружие якобы было предоставлено К. Х. на законных основаниях, П. О. приступил к составлению фальшивых официальных документов и их введению в обращение. 26 марта 2019 года составил заведомо ложные заявления о том, что якобы К. Г. желает подарить свое огнестрельное оружие модели «ИЖ 12» К. Х. В результате, посредством фальшивых документов, указанное огнестрельное оружие было зарегистрировано на имя последнего.
Кроме того, П. О, используя должностное положение, 12 мая 2015 года предложил своему близкому С. А. приобрести за 200 000 драмов огнестрельное оружие модели «Монсберг», сданное на хранение в отдел Аштарак полиции. С. А. принял предложение П. О., после чего, с целью создать впечатление, что огнестрельное оружие якобы было предоставлено С. А. на законных основаниях, инспектор полиции тем же способом, описанным выше, похитил и приступил к составлению фальшивых официальных документов и их введению в обращение. В результате огнестрельное оружие модели «Монсберг» было продано С. А.
П. О. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 445 (2 эпизода) и по пункту 3 части 2 статьи 338 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА. В предъявленном обвинении П. О. признал себя виновным и дал признательные показания.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным актом переданы надзирающему прокурору с просьбой утвердить его и направить в суд.